بی تمایلی بورس به صعودهای بیشتر در بازه کنونی


در جریان معاملات روز جاری ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران به رقم ۷ هزار و ۴۹۷ همتی رسید و ارزش معاملات نیز رقم ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان را به خود دید. گروه خودرویی با صف نشینی ایران خودرو اوضاع خوبی را به چشم دید تا نتیجه کنفرانس های خبری در این نماد و تغییر مدیر عامل سایپا در هم گروهی این نماد به خوبی در تابلوی معاملاتی دیده شود.

ارزش معاملاتی ایران خودرو به همراه هم گروه های خود رقم قابل توجهی را داشت و ارزش معاملاتی این گروه در روز جاری به اعداد بالاتر از ۸۷۶ میلیارد تومان رسید.

در حالی که ارزش معاملاتی گروه فلزات اساسی که در رتبه دوم قرار گرفته است رقمی نزدیک به ۳۵۱ میلیارد تومان است که با خودرویی ها فاصله زیادی دارد.

در خصوص واگذاری پرسپولیس تسنیم این طور نوشته است که بررسی ها نشان می‌دهد پیشنهاد ابتدایی هیئت واگذاری برای سهام ۸۰ درصدی باشگاه پرسپولیس، به ترتیب ۵۱ درصد برای تأمین اجتماعی، ۱۹ درصد برای صندوق بیمه روستاییان و عشایری و ۱۰ درصد برای صندوق بازنشستگی بوده اما این موضوع نهایی نشده و درصد نهایی مالکان در جلسه آینده هیئت واگذاری نهایی خواهد شد.

هنوز مشخص نیست که آیا شستا و وزارت کار برای پرسپولیس ردیف بودجه تعیین خواهند کرد یا این باشگاه همچون دوره وزارت ورزش از تخصیص کمک مالک خود ممنوعیت خواهد داشت.

عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی: تسویه بدهی دولت به صندوق های بیمه که پشتیبان آینده بازنشستگان هستند،با دارایی های مولد،اقدام خوبی است. اما مغایرت تصمیم اخیر یعنی بالا بردن سن بازنشستگی برای تقویت توان مالی صندوقهای بیمه ای با واگذاری شرکت های غیر مولد و دارای زیان انباشته به این صندوقها را چگونه توجیه می کنید؟!

سازمان تامین اجتماعی روز گذشته پرداخت حقوق بازنشستگان را آغاز کرد و این در حالی بود که سازمان تامین اجتماعی مبلغ یک میلیون تومان را از حقوق اسفندماه برخی از بازنشستگان کسر کرده بود و همین امر موجب گلایه و اعتراض بازنشستگان شده بود.

رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته اعلام کرد: قرار بوده ۵۲ درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان این سازمان واگذار شود و گفته شده بود مستمری‌بگیرانی که به خرید این سهام تمایلی ندارند، می‌توانند با ارسال پیامک انصراف دهند. ظاهرا در واریز حقوقِ برخی بازنشستگان مبلغی برای خریدِ سهام کسر شده و آن‌ها از دلیل این کسری اطلاعی نداشتند.

حالا مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی دستور داده مبلغ کسر شده فوری به حساب بازنشستگان واریز شود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس: مصوبۀ کاهش ساعت اداری شامل کسانی است که از قانون ۴۴ ساعت کار در هفته و ۱۷۶ ساعت در ماه استفاده می‌کنند؛ در واقع کارگران نیز شامل آن هستند. طبق این مصوبه همۀ دستگاه‌های اجرایی به استثنای بخش عملیاتی مراکز و واحدهای خدمات‌رسان مثل بهزیستی، بانک‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و درمانی، اماکن ورزشی و واحدهای نظامی و انتظامی و امنیتی موظفند ساعات کار خود را در ۵ روز هفته تنظیم نمایند.

مهرداد عاصی، از موافقت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار با اعطای فرصت زمانی یکساله تا تاریخ ۳۰ اسفند ماه ۱۴۰۳ به دارندگان گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه، جهت احراز شرایط تمدید مدارک خود خبر داد. وی با اشاره به طی شدن مراحل نهایی تدوین دستورالعمل آموزش و گواهینامه‌های حرفه‌ای، بر آغاز فرآیند تمدید گواهینامه‌های حرفه‌ای با شیوه جدید در سال آتی تأکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری گفت: نشست‌ها و رایزنی‌هایی بین علی باقری و انریکه مورا به منظور بررسی و تبادل نظر در خصوص موضوعات دوجانبه و مدنظر ایران و اروپا و همچنین منطقه‌ای همواره در دستورکار بوده و دیدار اخیر در ادامه نشست‌های قبلی بوده است.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری حدود ۱۳۵۰ واحدی ارتفاع گرفت هرچند این اعداد و ارقام به داد اهالی بازار سرمایه نخواهد رسید اما حداقل عایدی که برای این گروه از سرمایه گذاران داشت این موضوع بود که زیان بیشتری را نبینند.

شاخش هم وزن نیز عملا تغییر خاصی را به چشم ندید. شاخص کل در این چند روزه و پس از رشد جهشی هفته گذشته خود به از منظر تکنیکالی کمی بالاتر از میانگین های ۵۵ روزه و ۲۰۰ خود که به عنوان سطوح مقاومتی در نظر گرفته می شدند قرار گرفت که این موضوع می توانست سیگنال خوبی برای بازار سرمایه باشد اما ظاهرا بازار تمایلی به دیدن اعداد بالاتر ندارد.

کل

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *