تحلیل سنتیمنتال چیست و در چه زمان‌هایی به کار می‌آید؟


در بازارهای مالی همواره نوسانات بسیار زیادی وجود دارد و این نوسانات موجب می شود احساساتی همچون ترس، هیجان و… در وجود معامله گر تحریک شود؛ از این رو در بازارهای مالی افکار، احساسات و تصمیمات تمام بازیگران بازار است که جهت حرکات را شکل و امکان ترید را به معامله گر می ‌دهند و ممکن است در تصمیمات آن ها تاثیرگذار باشد. تحلیل سنتیمنتال به دنبال این است که با بررسی احساسات کلی افراد حاضر در بازار، جهت قیمت را پیش‌ بینی کند. معامله گر در تحلیل سنتیمنتال کریپتوکارنسی می تواند میزان تاثیرگذاری ترس یا هایپ و هیجان را در بازار بر روی یک ارز خاص را متوجه شود.

تحلیل سنتیمنتال و معرفی سنتیمنت بازار

این تحلیل عبارت است از پیروی افراد از یک رفتار خاص که در مرور زمان طرفداران بسیار زیادی کسب می کند. برای درک نحوه حرکت بازار و تحلیل سنتیمنتال، یک دریا را تصور کنید که پر از قایق‌ های تک نفره است و هر کدام از قایق ها مسیر مختلفی را دنبال می کنند؛ حال اگر یک قایق به سمت خاصی برود اتفاقی نمی ‌افتد و ممکن است نظر کسی به آن جلب نشود اما اگر تعداد زیادی قایق به یک جهت خاص حرکت کنند، بقیه قایق‌ ها نیز با دیدن حرکت آن ‌ها به صورت غیرارادی به همان سمت می‌ روند؛ زیرا افراد در مکانی که الگوی تبعیت در آن وجود نداشته باشد تلاش می کنند از یکدیگر الگوبرداری کنند.

حال اگر در همان دریا بادی نیز به سمت خاصی بوزد و قایق ها را از مسیر دور کند، می ‌تواند روی تصمیم ‌گیری تعداد زیادی از افراد تاثیر بگذارد و قایق ‌های دورتر که هنوز باد به آن ‌ها نرسیده است نیز می ‌توانند تشخیص دهند جهت حرکت باد به چه سمت است؛ چون قایق‌ های نزدیک‌تر به آن سمت می‌ روند پس آن ها نیز سعی می کنند به دنبال همان قایق ها بروند.

سنتیمنت به چه معناست؟

این تحلیل نیز همانند مثال بالا است؛ در تحلیل تکنیکال تقریبا معامله گران نیز همین کار را انجام می دهند. معامله گران به اطلاعات دست اول (باد) که برخی بانک ‌ها و بازیگران بزرگ در اختیار دارند، دسترسی ندارند؛ اما از روی حرکت آن‌ ها بر روی نمودار می ‌توانند جهت باد را تشخیص دهند و مطابق همان جهت حرکت کنند؛ در این صورت معامله گران از این جهت حرکت مسیر درست را در می یابند.

حال تحلیل سنتیمنتال نیز به گونه‌ ای دیگر این کار را انجام می‌ دهد، سنتیمنت به معنای احساسات است و در این نوع تحلیل نیز ما به دنبال بررسی احساسات و افکار و حال و روز بقیه بازیگران بازار با استفاده از ابزارهای خاص خودش هستیم. شاید این احساسات به طور مستقیم بر روی وضعیت یک دارایی تاثیر نگذارد؛ اما قطعا می‌ تواند یکی از جهت‌ دهنده‌ های بازار باشد زیرا احساسات می تواند به طور مستقیم بر روی تصمیمات اساسی افراد تاثیر بسزایی بر جای بگذارد.

آیا احساسات در بازار تاثیرگذار است؟

احساسات و عواطف بازیگران می تواند بر جهت دهی بازار تاثیر بگذارد؛ سنتیمنت بازار مجموع احساسات بازیگران یک بازار نسبت به یک دارایی یا ارز است. این مفهوم در تمام بازارهای مالی وجود دارد که ارزهای دیجیتال نیز از آن مستثنی نیست. در بازار ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی نیز احساسات و عواطف معامله گران بسیار مهم است؛ به بیان دیگر سنتیمنت بازار این قدرت را دارد که بر روی سایکل‌ های بازار تاثیر بگذارد. اگر ترس بر بازار حکمفرما باشد و همه از خرید کردن بترسند، امکان رشد بازار پایین می ‌آید؛ مگر اتفاق غیرعادی ‌ای در بازار بیفتد. همواره احساسات و عواطف معامله گران موجب کاهش و یا افزایش قیمت در بازار می شود.

اما این اصل همواره ثابت نیست زیرا سنتیمنت خوب در بازار همیشه منجر به رشد قیمت یک دارایی مانند بیت کوین نمی ‌شود. بیت کوین ۶۹ هزار دلاری را به یاد آورید که وقتی هیجان بسیار بالا رفته بود و همه دنبال رشد قیمت تا ۱۰۰ هزار دلار بودند اما چنین اتفاقی رخ نداد و برخلاف تصورات و پیش بینی افراد بازار روند دیگری در پیش گرفت.

تحلیل سنتیمنتال یکی از مفیدترین تحلیل هایی است که یک معامله گر می تواند با استفاده از آن معاملات خود را به درستی انجام دهد. استفاده از تحلیل سنتیمنتال می‌ تواند گاهی کمک کند و حتی افرادی وجود دارند که تنها با همین ابزار به معامله و سرمایه‌ گذاری می‌ پردازند و سرمایه گذاری خود را بر مبنای این تحلیل انجام می دهند. ذکر این نکته ضروری است که در تحلیل سنتیمنتال زیاد کاری به مسائل بنیادین نداریم و ممکن است احساسات بازار در مورد یک ارز خاص بسیار مثبت و هیجانی باشد؛ ولی از نظر بنیادین زیاد ارز خوبی نباشد؛ اما به هرحال رشد کند پس در بازارهای مالی نمی توان برای پیش بینی میزان رشد یا رکود ارز به یک دلیل بسنده کرد. گاهی هیجانات معامله گران می تواند تاثیر بسزایی بر روی کاهش یا افزایش قیمت یک ارز داشته باشد.

مثالی از رشد بازار به وسیله سنتیمنت

یک مثال واضح و مشخص این موضوع دوج کوین و شیبا هستند، دوج کوین توکنومیک خوبی ندارد و در زمان رشد بیش از حد و انفجاری ‌اش نیز از نظر بنیادین در وضعیت خوبی قرار نداشت و یک جوک بود؛ اما سنتیمنت بسیار مثبت مردم نسبت به دوج کوین، به خصوص در شبکه ‌های اجتماعی باعث رشد بسیار خوب این ارز دیجیتال شد. این سنتیمنت مثبت به حدی بود که با توییت یک شخص خاص؛ مانند ایلان ماسک، قیمت دوج کوین چند ده درصد بالاتر رفت.

اکنون این قضیه بنا به دلایلی برعکس شده است، دوج کوین در طی یکسال گذشته پیشرفت ‌های معقولی در زمینه فاندامنتال و بنیادی داشته و از یک میم کوین فراتر رفته است؛ اما سنتیمنت منفی بازار باعث می ‌شود این ارز نتواند رشد خاصی بکند و در یک موقعیت با رشد ثابت مانده است.

عدم پیشرفت دوج کوین به شیبا نیز سرایت کرده است و شیبا نیز در همین موقعیت قرار دارد. شیبا در بحبوبه سنتیمنت فوق‌العاده مثبت نسبت به کوین‌های سگ نشان(!) و میم کوین ‌ها به بازار آمد و با قیمتی با اعشار فراوان نظرها را به خود جلب کرد. سنتیمنت مثبت نسبت به شیبا و میم کوین‌ ها باعث رشد چند صد درصدی این ارز دیجیتال شد؛ در حالی که از نظر بنیادین حرف خاصی برای گفتن نداشت.

میزان اهمیت تحلیل سنتیمنتال چقدر است؟

یک معامله گر در بازارهای مالی ابتدا باید قدرت تحلیل بالایی داشته باشد تا بتواند تصمیمات درستی در معاملات خود بگیرد. در بازارهای مالی تحلیل سنتیمنتال یک بخش ضروری از تحلیل کردن است زیرا این تحلیل در پیش بینی جهت بازار بسیار حیاتی است؛ مانند تحلیل فاندامنتال یا تحلیل تکنیکال و بسیار مناسب است که یک معامله گر با استفاده از ترکیب ابزارها و ایده‌ های مختلف تصمیمات بهتری بگیرد و همچنین بتواند با الگو گرفتن از دیگران، اشتباهات خود را به کمترین درجه برساند. در کل ترکیب تحلیل سنتیمنتال با دیگر انواع تحلیل این امکان را به شما می‌ دهد که تصویر بهتری از حرکت بازار در کوتاه و بلندمدت داشته باشید. وضعیت احساسی و روانی خود را بهتر کنترل و موقعیت ‌های سودده بهتری را شکار کنید. این تحلیل به شما کمک می کند تا احساسات خود را تا میزان بسیار زیادی کنترل کرده و در معاملات خود بهترین عملکرد را داشته باشید.

نحوه انجام تحلیل سنتیمنتال

اگر قصد دارید در بازارهای مالی بهترین عملکرد را داشته باشید اولین کار این است که در این بازارها از تجربیات دیگران استفاده کنید. برای اینکه تحلیل سنتیمنتال انجام دهید، نیاز دارید که دیدگاه، تصورات و تفکرات شرکت ‌کنندگان بازار را به دست آورید و تجربیات آنان را ارزیابی کنید. شما در این ارزیابی می توانید تجربیات قابل قبولی را کسب کنید، باز هم لازم به ذکر است که نباید از این داده ‌ها به تنهایی برای تصمیم‌ گیری استفاده کنید و باید آن را با دیگر ابزارهای و تجربه ‌شخصی خود ترکیب کنید. ارزهای دیجیتال زیادی بودند که سنتیمنت مثبت حول آن‌ ها بسیار زیاد بود؛ اما در نهایت جایی جز سطل زباله بازار نداشتند. پس ابتدایی ترین کار این است که تجربیات دیگران را ارزیابی کنید و این تجربیات را با داده های خود ترکیب کنید، در این صورت می توانید بهترین عملکرد را در این بازار از خود نشان دهید.

ارزیابی برای دارایی های کریپتوکارنسی به واسطه تحلیل سنتیمنتال

در این بخش قصد داریم نحوه انجام این کار را به شما آموزش دهیم. برای اینکه بتوانید یک ارزیابی کلی و سطحی نسبت به دارایی مورد نظر خود داشته باشید باید شبکه ‌های اجتماعی و گروه ‌های آنلاین مربوط به آن دارایی را یافته و نظر دنبال ‌کنندگان پروژه مد نظرتان را ببینید و همواره در این گروه ها حضور داشته باشید تا بتوانید نظرات مطرح شده استفاده کنید. در فضای رمزارز حتی می ‌توانید وارد سرور دیسکورد، گروه تلگرام یا انجمن‌های رسمی پروژه ‌ها شده و مستقیما با اعضای کامیونیتی یا سازندگان پروژه صحبت کنید.

این تنها قدم اول و کلی برای بررسی سنتیمنت بازار برای یک ارز دیجیتال خاص است؛ در مراحل بعدی می‌ توانید از شبکه‌ های اجتماعی پربازدید و پرطرفدار استفاده کنید. توییتر در این مورد بسیار مهم است؛ زیرا بسیاری از فعالان بازار ارز دیجیتال در این شبکه اجتماعی حضور دارند و اتفاقات مهمی در این شبکه اجتماعی می افتد و دانستن سنتیمنت بازار در این شبکه اجتماعی کمک بزرگی به تحلیل سنتیمنتال شما می‌کند.

برای اینکه بتوانید یک ارزیابی جامع از اطلاعاتی که در توییتر منتشر می شود را به دست آورد می توانید تعداد توییت ‌هایی که در مورد یک ارز دیجیتال خاص زده شده است را با استفاده از ابزارهای موجود مشاهده کنید و با ارزیابی آن اطلاعات مفیدی کسب کنید همچنین می توانید صفحات پر طرفدار و مهم خبری و غیرخبری مربوط به ارز دیجیتال را دنبال کنید. این کار باعث می شود تا اطلاعات شما همیشه بروز باشد، می توانید از شاخص‌ های مخصوص تحلیل سنتیمنتال مانند شاخص ترس و طمع استفاده کنید.

داده های کمکی تحلیل سنتیمنتال

داده‌ هایی که این شاخص دارد، بخشی مربوط به همین توییتر و میزان هایپ و ترس میان سرمایه‌ گذاران بر اساس توییت‌ هایشان است. به عنوان مثال اگر توییت ‌ها در مورد فروش و فرار از بازار زیاد شود، این شاخص منفی‌ تر خواهد بود. برای تحلیل سنتیمنتال از ابزار بسیار خوب Google Trends نیز می‌توانید استفاده کنید؛ به عنوان مثال اگر میزان جستجوی عبارت نحوه فروش ارز دیجیتال در این موتور جستجو افزایش یابد، نشان دهنده سنتیمنت منفی بازار است.

روش هایی که در بالا گفته شد بهترین روش برای تحلیل سنتیمنتال است؛ البته روش های دیگری نیز وجود دارد که می تواند برایتان مفید باشد. شما می توانید با استفاده از این روش ها از احساسات افراد آگاه شوید؛ البته ابزارهای بسیار پیشرفته پولی نیز وجود دارند که تمام این اطلاعات در شبکه ‌های اجتماعی و خصوصی را جمع ‌آوری کرده و به صورت داده ‌های تصویری و نموداری در اختیار شما قرار می ‌دهند. یکی از بهترین نمونه ‌ها، سایت آلمانی سنتیمنت دات نت است. در این سایت می توانید از داده ها موجود برای یافتن جهت بازار استفاده کنید؛ البته برای دسترسی به اطلاعات این سایت باید حق اشتراک ماهانه پرداخت کنید و به این اطلاعات ارزشمند دست یابید.

اندیکاتورهای تحلیل سنتیمنتال

در رابطه با توصیف اندیکاتور می توان گفت که اندیکاتورها در واقع ابزارهایی هستند که داده‌ های مختلف را به صورت تصویری و عددی ساده به ما نشان می‌ دهند و با استفاده از این اندیکاتور می توان داده ها را مشاهده کرد، دیگر نیاز نیست خودتان تک تک داده‌ های شبکه ‌های اجتماعی را برای فهم سنتیمنت بازار و دیدگاه مردم نسبت به ارز دیجیتال بررسی کنید و می ‌توانید به سراغ اندیکاتورها بروید.

شاخص ترس و طمع با استفاده نوسانات بازار، حجم، شبکه‌ های اجتماعی و ترندهای دنیای اینترنت یک عدد بین ۰ تا ۱۰۰ تولید می ‌کند که هرچه به سمت ۱۰۰ برویم نشان ‌دهنده طمع و هیجان بسیار زیاد در بازار و هرچه به سمت عدد ۰ برویم، این عدد نشان ‌دهنده ترس در دنیای ارز دیجیتال است؛ این یک اصل ثابت است و تغییر نمی کند.

از دیگر اندیکاتورهای تحلیل سنتیمنتال می توان به Bull & Bear Index اشاره کرد که از هوش مصنوعی برای بررسی شبکه ‌های اجتماعی؛ همچون توییتر، ردیت و بیت کوین تاک استفاده می ‌کند و پس از بررسی این شبکه های اجتماعی یک داده نموداری در اختیار معامله گر قرار می دهد؛ عدد ۰ به معنای بازار خرسی شدید و عدد ۱ به معنای بازار گاوی قوی است.

 

منبع:تیم آموزشی علیرضا محرابی

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *