جلسه شورای عالی کار ۱۵ اسفند بدون مشخص بودن موضوع جلسه برگزار می شود


جلسه شورای عالی کار سه شنبه هفته جاری یعنی ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۲ برگزار می شود. همواره جلسات شورای عالی کار در اسفند ماه پیرامون دستمزد برگزار می شود اما در سال جاری هنوز جلسه پیرامون مزد ۱۴۰۳برگزار نشده است و این موجب نگرانی جامعه کارگری برای بحث و بررسی و چانه زنی مزد ۱۴۰۳ شده است.

دستور جلسه در نامه‌ای که برای اعضای شورای عالی کار فرستاده شده، «گزارش کمیته مزد» و «سایر موراد» مطرح شده است. از ۱۵ اسفند ماه سال جاری دقیقاً دوهفته تا پایان سال باقی است؛ و تعلل وزارت کار برای ورود به بحث و بررسی مزد ۱۴۰۳برای نمایندگان کارگران جای تعجب دارد.

قرار بود در جلسه‌ی قبلی شورایعالی کار، که دوشنبه ۳۰بهمن ماه ۱۴۰۲، برگزار شد، گزارش کمیته‌ی مزد با موضوعِ امکان اجرای مزد منطقه‌ای، مورد بررسی قرار بگیرد که به گفته‌ی فعالان کارگری حتی این موضوع نیز در آن جلسه مطرح نشد.

اما آنطور که در دستور کار جلسه آمده است، گزارش کمیته مزد قرار است این هفته مورد بررسی قرار بگیرد، این در حالی است که پیشتر وزیر اقتصاد اعلام کرده مسئله‌ی مزد منطقه‌‎ای از دستور کار خارج شده است.

علیرضا میرغفاری، نماینده جامعه کارگری و عضو شورای عالی کار درباره تعیین سبد معیشت و مزد کارگری ۱۴۰۳در آخرین اظهارات خود در گفت‌وگویی بیان کرده است:تا کنون جلسات شورای عالی کار با دستور کار سبد معیشت و مزد ۱۴۰۳برگزار نشده که این موضوع هم مورد اعتراض نمایندگان کارگری است.

وی افزود: فرصت زیادی از دست رفته و جامعه کارگری تقاضا دارد که هر چه سریع‌تر شورای عالی کار با محوریت تعیین سبد معیشت واقعی و متعاقب آن دستمزد ۱۴۰۳تشکیل جلسه دهد.

وی با بیان اینکه این تأخیر مورد اعتراض جامعه کارگری است، ادامه داد: سخنگوی اقتصادی دولت پس از پیشنهاد مزد منطقه‌ای و به حاشیه بردن دستمزد و سبد معیشت ۱۴۰۳، هفته گذشته اعلام کرد مزد منطقه‌ای در دستور کار شورای عالی کار نیست. وزیر امور اقتصادی و دارایی نباید بیشتر از این فرصت سوزی کند و همان طور که یکی از دغدغه‌های وزیر بحث مزد منطقه‌ای بود و طی مکاتباتی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان رئیس شورای عالی کار موضوع پیگیری می‌شد باید هرچه سریع‌تر پیرو خواسته نمایندگان کارگری با تاکید بر وضعیت نابسامان اقتصادی حداقل بگیران برای برگزاری جلسات شورای عالی کار با محوریت تعیین سبد معیشت واقعی و دستمزد سال جدید مکاتبه کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *