×

کاهش ۵۰ درصدی حد نصاب سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت در سپرده بانکی

 • کد نوشته: 3060
 • ۱۲ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • صندوق های با درآمد ثابت از تضمین سود و صندوق‌های سرمایه گذاری از تضمین و حتی پیش بینی سود منع شدند.

  کاهش ۵۰ درصدی حد نصاب سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت در سپرده بانکی
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” ، عصر روز گذشته ابلاغیه مهم سازمان بورس در جهت همکاری با بانک مرکزی برای کاهش سود منتشر شد. بر اساس این ابلاغیه صندوق های سرمایه گذاری دیگر نمی توانند در اوراق خارج از بورس ها سرمایه گذاری کنند.


  در پایان شهریور ماه حدود ۷۴ درصد صندوق های درامد ثابت را سپرده ها تشکیل می دادند که با اجرایی شدن مصوبه اخیر بخش قابل توجهی از این سپرده ها باید تبدیل شود .


  با توجه به اینکه ارزش کل داراییهای صندوق های با درآمد ثابت حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است باید انتظار داشت در صورت اجرایی شدن مصوبه فوق حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان از سپرده خارج شده و به سهام یا اوراق با درامد ثابت تبدیل شود .


  از طرف دیگر با توجه به اینکه در حال حاضر حدود ۲۲ درصد دارایی های صندوق های با درامد ثابت را اوراق مشارکت تشکیل می دهد و بر اساس مصوبه سقف اوراق مشارکت نمی تواند بیش از ۳۰ درصد باشد نمی توان انتظار داشت رقمی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان از مبلغ فوق به اوراق تبدیل شود . رقم باقی مانده که میتواند به سهام تبدیل شود حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است که با توجه به شرایط کنونی بازار بسیار میتواند بر بازار تاثیر گذار باشد ، البته تمام این محاسبات مبتنی بر اجرایی شدن مصوبه اخیر خواهد بود .


   


  ابلاغیه سازمان

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *