×

عرضه نفت خام در بورس انرژی نزدیک شد/ ثبت رکوردهای جدید در بازاربرق بورس انرژی

 • کد نوشته: 3131
 • ۱۲ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • مدیر عامل بورس انرژی با تاکید بر لزوم بازنگری در قیمت پایه فرآورده‌های نفتی برای موفقیت در انجام معاملات گفت: با تلاش جمعی دستگاه‌ها برای عرضه نفت خام در بورس انرژی شاهد اولین عرضه نفت خام صادراتی طی سال جاری خواهیم بود.

  عرضه نفت خام در بورس انرژی نزدیک شد/ ثبت رکوردهای جدید در بازاربرق بورس انرژی
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از  فارس، مدیر عامل بورس انرژی ایران گفت: تا پایان شهریور ماه امسال جمع ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس انرژی به مبلغ ۱۶ هزار و ۶۲۵۵ میلیارد ریال رسید که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۱۲۲ درصدی را نشان می‌دهد.


  سید علی حسینی  با بیان اینکه رینگ بین الملل فرآورده‌های هیدرو کربوری بورس انرژی در نیمه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۷۳ درصدی در ارزش معاملات را تجربه کرده، افزود: در بازار فیزیکی این بورس نیز بیشترین رشد به رینگ داخلی فرآورده‌های هیدورکربوری بورس انرژی تعلق دارد که رشد ۱۶۰ درصدی ارزش معاملات را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد.


  به گفته وی دلیل رشد حجم و ارزش معاملات فرآورده‌های هیدورکربوری در رینگ بین‌الملل و داخلی بورس انرژی استفاده بهینه شرکت‌های پالایشی و تولید کنندگان غیر دولتی از ظرفیت بورس برای استفاده از مزایای رقابت در این بازار است.


  حسینی افزود: این رقابت باعث شده فرآورده‌ها و محصولات عرضه شده در بورس انرژی با قیمت‌های تعادلی معامله شود، در عین حال مبنای  نرخ آزاد ارز در معاملات بین‌المللی بورس انرژی باعث شده تا منافع بیشتری برای عرضه کنندگان در این بازار وجود داشته باشد. همچنین با افزایش حجم عرضه محصولات، خریداران نیز که مصرف کنندگان واقعی بازار هستند، در جریان معاملات بورس انرژی به منافع خود از جمله دسترسی آسان و به موقع به خوراک و مواد اولیه دست می‌یابند.


  حسینی با مرجع دانستن قیمت محصولات و فرآورده های نفتی بورس انرژی در منطقه غرب آسیا، گفت: در سطح منطقه بورس انرژی ایران تنها بازاری است که طیف وسیعی از فرآورده‌های پالایشی در آن عرضه می‌شوند و از این‌رو می توان از آن به عنوان مرجع قیمتی فرآورده‌های ویژه پالایشی در بازارهای منطقه یاد کرد.


  این مقام مسئول در ادامه با اشاره به معاملات برق طی ۶ ماه نخست امسال، عنوان کرد: بازار برق بورس انرژی ایران با ثبت ارزش یک هزار و ۶۰۳  میلیارد ریال در نیمه اول امسال ، شاهد رشد ۱۰ درصدی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته بود. همچنین در بخش معاملات سلف موازی استاندارد با سررسید یکسال و بیشتر، با معامله بیش از یک میلیون و ۸۷۴ هزار قرارداد به ارزش چهار هزار و ۴۹۴میلیارد ریال در شش ماهه نخست سال، معاملات ثانویه این اوراق با رشد ۶۹ درصد از نظر ارزش معاملات و ۲۶۷ درصد از نظر تعداد قراردادها نسبت به شش ماهه نخست سال ۹۵ همراه بود.


  وی با ابراز امیدواری نسبت به ثبت رکوردهای جدید در بازاربرق بورس انرژی همزمان با تداوم روند تامین منابع مالی شرکت های توزیع برق به جزییات تلاش ها برای عرضه نفت خام در این بورس اشاره کرد و افزود: فرآیند تفاهم با شرکت ملی نفت برای عرضه نفت خام به طور جدی از اوایل مرداد تا به امروز دنبال شده و خوشبختانه بر روی بسیاری از موارد تفاهم وجود دارد.


  در این زمینه نیاز بود تا شرکت سپرده گذاری مرکزی از طریق بانک های عامل که فعالیت های ارزی انجام می‌دهند نسبت به انجام تسویه ارزی اعلام آمادگی نماید که هم اکنون این امر انجام شده است. از طرفی بخش زیادی از تعیین مفاد اطلاعیه عرضه یا شرایط فروش با شرکت ملی نفت انجام شده است.


  به باور وی با توجه به اینکه عرضه نفت خام تابع قوانین و مقررات زیادی است در سطوح بالای  تصمیم گیری نیاز به هماهنگی  هایی وجود دارد که خوشبختانه با برگزاری دو جلسه هماهنگی، تفاهمات خوبی در این زمینه حاصل شده است.


  مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به تلاش های صورت گرفته از سوی رییس سازمان بورس به منظور پیگیری و حل مسایل باقیمانده بر سر عرضه نفت خام، ابراز امیدواری کرد : حداکثر تا پایان سال ۹۶ عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی امکان پذیر می شود.


  حسینی در عین حال از موافقت نهایی سازمان بورس برای راه اندازی صندوق پروژه برق خبر داد و گفت:  انتظار می رود در مهر ماه واحد های سرمایه گذاری این صندوق پذیره نویسی شود.


  وی افزود: خوشبختانه مدل تاسیس صندوق‌های پروژه انرژی نهایی شده و علاوه بر صندوق پروژه مپنا، تقاضا هایی نیز برای تأسیس صندوق پروژه پتروشیمی وجود دارد که با کمک  شرکت‌های تامین سرمایه آنها را دنبال خواهیم کرد.


  وی از پذیرش فرآورده‌های جدید نفتی در بورس انرژی نیز سخن گفت و افزود: دو محصول پالایشگاهی شامل آیزوفید پالایش نفت تهران و نفت کوره پالایش نفت کرمانشاه در مهر ماه به مرحله عرضه خواهند رسید. چند هیدورکربور سبک مربوط به شرکت های پایین دستی پالایشی نیز برای عرضه در بورس انرژی مورد موافقت قرار گرفته‌اند که عرضه آنها به زودی آغاز خواهد شد.


  این مقام مسئول ادامه داد: فرآورده‌های اصلی که شرکت ملی نفت عرضه می کند، مثل نفت کوره ،گازوییل و میعانات گازی ، عرضه های آنها در بورس انرژی تداوم خواهد یافت، منتهی انتظار می‌رود شرکت ملی نفت در زمینه قیمت پایه فروش این فرآورده‌ها بازنگری جامعی داشته باشد، تا عرضه این محصولات منجر به معامله در تابلوی معاملات شود  و به تبع آن خریداران خارجی بطور مستقیم در بورس جذب شوند.


  حسینی افزود: در مورد تامین مالی واحد های اقتصادی از طریق بورس انرژی، فروش گواهی‌های سرمایه گذاری صندوق پروژه یکی از ابزارهایی است که امسال به ثمر نشسته است. همچنین برای انتشار اوراق سلف موازی استاندارد تا سقف هزار میلیارد تومان برنامه ریزی شده که با تقاضایی که از سمت ناشران وجود دارد، برای شرکت های تولید کننده برق و فعالان نفتی منتشر خواهد شد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *