رسوایی عظیم یاهو: تمامی سه میلیارد حساب یاهو در سال ۲۰۱۳ حک شده بودند


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، در پی افشاگری‌های مربوط به سرقت حساب‌های یاهو، وکلای کاربران روز سه‌شنبه اعلام کردند که برخلاف برآوردهای اولیه شرکت، تمامی سه میلیارد حساب یاهو در سال ۲۰۱۳ حک شده‌اند که سه برابر برآورد اولیه این شرکت است.


جان یانچونیس، وکیل برخی از کاربران یاهو که حساب‌های آنها مورد سرقت قرار گرفته است، قبلا اعلام کرده بود که قاضی فدرال که مسئول اصلی این پرونده است هنوز هم به دنبال اطلاعات بیشتری برای پیش بردن پرونده است.  


یانچونیس گفت: «اکنون ما این اطلاعات را در اخیتار داریم. زمانی که به این حجم از سرقت حساب فکر می‌کنیم ذهن آدم از کار می‌افتد».


یاهو دسامبر گذشته اعلام کرد که بیش از یک میلیارد حساب کاربران یاهو در سال ۲۰۱۳ حک شدند که در آن زمان بزرگترین سرقت در تاریخ ایالات متحده محسوب می‌شد و باعث شد که یاهو قیمت دارایی‌های خود را برای فروش به شرکت وریزون کاهش دهد.


یاهو دیروز سه‌شنبه اعلام کرد «اخیراً اطلاعات جدیدی  به دست آورده است که نشان می‌دهد تمامی کاربران یاهو دچار سرقت شده‌اند». این شرکت اعلام کرد که بررسی‌ها نشان می‌دهد که اطلاعات به سرقت رفته شامل داده‌های کارت‌های اعتباری یا اطلاعات حساب بانکی نمی‌شود.


اما طبق نظر کارشناسان اطلاعات سرقت شده، توسط رمزگذاری‌های کهنه و منسوخ  و به راحتی قابل دسترس محافظت می‌شدند چرا که این رمزگذاری تنها شامل پرسش‌های امنیتی و بک‌آپ آدرس ایمیل‌ها بود که دسترسی به سایر حساب‌های کاربران را آسان‌تر می‌کند.


بسیاری از کاربران یاهو دارای چندین حساب بودند که به این ترتیب نشان می‌دهد افراد حک شده کمتر از سه میلیارد است، اما با این حال تعداد حساب‌های حک شده بیشترین و پرهزینه‌ترین سرقت برای شرکتی پیشرو در حوزه اینترنت محسوب می‌شود.


تا کنون دو بار حساب‌های یاهو به این شکل عظیم  حک شده‌اند و همین امر موجب شده است  که شرکت وریزون پیشنهاد خرید یاهو را  تا ۳۵۰ میلیون دلار کاهش دهد.


اکنون با افشای اطلاعات جدید مبنی بر حک شدن تمامی حساب‌های یاهو بعضی کارشناسیان بر این باورند که شرکت وریزون باز هم می‌تواند قیمت دارایی‌های این شرکت را دستکاری کند.


در ماه اگوست، در دادخواهی‌های جداگانه‌ای که توسط کاربران یاهو اقامه شده است، قاضی «لوسی کو» در سن خوزه کالیفرنیا حکم کرد که یاهو باید از جانب دارندگان حساب یاهو که اطلاعات شخصی انها مورد سرقت قرار گرفته با دادخواهی عمومی مواجه شود. یانچونیس وکیل مدافع کاربران یاهو گفت تیم او برنامه‌ریزی کرده که از اطلاعات جدید منتشر شده،  در همین ماه برای بسط دادخواهی استفاده خواهد کرد. 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *