×

اردوغان: مبادلات تجاری از این به بعد با پول ملی دو کشور انجام می‌شود

 • کد نوشته: 3165
 • ۱۲ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری، ضمن تبریک انتخاب مجدد دکتر حسن روحانی برای بار دوم به ریاست جمهوری، در بخشی از سخنان خود تصریح کرد، تصمیم گرفتیم با همکاری‌های بانک‌های مرکزی و همکاری‌های بانک‌های دیگر این دو کشور، بخش تامین مالی همکاری‌ها را افزایش دهیم و برای نجات از فشار بازار ارز قرار شد که مبادلات خود را با پول ملی دو کشور انجام دهیم. همچنین مسئولین بانک‌های مرکزی دو کشور یک گردهمایی دارند و قرارداد مربوط را در این باره امضا خواهند کرد.

  اردوغان: مبادلات تجاری از این به بعد با پول ملی دو کشور انجام می‌شود
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا،  رجب طیب اردوغان در نشست خبری همکاری بین ایران و ترکیه ضمن تشکر از میزبانی ایران، انتخاب مجدد حسن روحانی را به عنوان رییس‌جمهور تبریک گفت و ضمن تسلیت ایام سوگواری  امام حسین (ع)  گفت: از خداوند تقاضا داریم که اخوت و وحدت را بین مسلمین تقویت کند. امروز ضمن ملاقات با آقای روحانی و نشست با ایشان چهارمین نشست شورای عالی همکاری‌های راهبردی بین دو کشور را برگزار کردیم و موضوعات سیاسی، نظامی، اجتماعی، تجاری و فرهنگی را مورد بحث قرار دادیم. همچنین در این دیدار وزرای دو کشور به صورت دوجانبه در حوزه‌های تخصصی خود به بحث و تبادل نظر پرداختند.


  وی افزود: با توجه به افزایش حجم روابط نزدیک ایران و ترکیه در دوران اخیر این دو کشور در یک محور مثبت به روابط خود ادامه خواهند داد. البته پس از اینکه با آقای روحانی برای ارتقای حجم مبادلات تجاری به میزان ۳۰ میلیارد دلار توافق کردیم متاسفانه شاهد بودیم که مبادلات تا میزان ۱۰ میلیارد دلار برآورد شد ولی در این نشست نقشه راه و هدف را بر دستیابی به مبادلات ۳۰ میلیارد دلاری قرار دادیم. همچنین در چارچوب این نشست موضوع صنایع، راه، دفاع و انرژی را مورد بحث قرار دادیم.


  رییس‌جمهور ترکیه ادامه داد: همچنین تصمیم گرفتیم با همکاری‌های بانک‌های مرکزی و همکاری‌های بانک‌های دیگر این دو کشور، بخش تامین مالی همکاری‌ها را افزایش دهیم و برای نجات از فشار بازار ارز قرار شد که مبادلات خود را با پول ملی دو کشور انجام دهیم. همچنین مسئولین بانک‌های مرکز دو کشور یک گردهمایی دارند و قرارداد مربوط را در این باره امضا خواهند کرد. علاوه بر این تصمیم گرفتیم شعب بانک‌های دیگری که در این دو کشور فعالیت دارند در هر دو کشور فعالیت داشته باشند و همچنین اراده و قاطعیت خود را برای تقویت روابط دو کشور در زمینه انرژی گذاشتیم که همکاری تنگاتنگ وزرای انرژی دو کشور در این باره دارای اهمیت زیادی است.


  اردوغان گفت: همچنین در خصوص گردشگری، افزایش همکاری وزرا و مسئولین گردشگری دارای اهمیت است و ما همچنین خواستار اشتراک‌گذاری تجارب خود در زمینه گردشگری با ایران هستیم. مطمئنا با انجام همکاری‌ها در زمینه گردشگری شهروندان زیادی از ترکیه ده‌ها هزار نفر برای بازدید به ایران خواهند آمد. البته میزان سفرهای شرکت‌های هواپیمایی ترکیه رقم بالایی را نشان می‌دهد. ما همچنین سرمایه‌گذاران ترکیه را برای سرمایه‌گذاری در ایران تشویق کردیم.


  وی در خصوص مسائل منطقه، اظهار کرد: مساله عراق در حوزه مسائل منطقه در رده اول است که به صورت سه‌جانبه برای حل آن تلاش می‌کنیم. پیش از این هم درباره همه‌پرسی غیرقانونی اقلیم کردستان باید بگویم که آن را به رسمیت نمی‌شناسیم. ترکیه با اقلیم کردستان عراق ۳۵ کیلومتر مرز دارد. در شرق آن کشور ایران، در جنوب آن دولت عراق و در غرب آن کشور سوریه است. اقلیم کردستان عراق در این باره چه می‌خواهد کند نمی‌دانیم. در حال حاضر در تمام جهان هیچ کشوری به جز اسرائیل از آن حمایت نمی‌کند. از نظر ما تصمیمی که بر روی یک میز همراه با موساد اتخاذ شده قابل قبول نیست. ایران و ترکیه در این خصوص موضع قاطعی دارند که این موضع بر همه مشخص است. مخاطب ما در عراق دولت مرکزی آن است. همه‌پرسی اقلیم کردستان را نامشروع می‌خوانیم. ما در این باره اقداماتی را در نظر داشتیم. هم ایران، هم عراق و هم ترکیه در قبال اقدامات اقلیم کردستان عراق تدابیری را داشتند که شدیدتر هم خواهد شد.


  اردوغان با اشاره به مسائل سوریه بیان کرد: در سوریه مکانیزم سه‌جانبه‌ای ایجاد کردیم. در آنجا به عنوان کشورهای ایران، سوریه و ترکیه مذاکراتی را آغاز کردیم و با تلاش در مبارزه با داعش و النصره به داد مردم مظلوم خواهیم رسید. دفاع مشترک ما از مردم مظلوم وظیفه است و در این راستا وزرا، نیروهای مسلح و واحدهای اطلاعاتی اقدامات لازم را انجام خواهند داد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *