×

استعمال دخانیات، علت مرگ ۵۵ هزار نفر در سال

 • کد نوشته: 3289
 • ۱۴ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که در کشور سالانه ۵۰ تا ۵۵ هزار نفر به علت استعمال دخانیات می‌میرند، گفت: با اصلاح مالیات بر عرضه مواد دخانی، می‌توانیم علاوه بر ایجاد سالانه ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای نظام سلامت، مصرف دخانیات را نیز کاهش دهیم.

  استعمال دخانیات، علت مرگ ۵۵ هزار نفر در سال
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از  فارس، حریرچی قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت با بیان این مطلب که ۱۴/۰۱۳ درصد از افراد بالای ۱۵ سال در کشور، سیگار و دخانیات مصرف می کنند، گفت: در ۵ سال گذشته شیوع استعمال دخانیات در کشور از۱۴/۰۹ به ۱۴.۰۱۳ درصد رسیده است که افرایش زیادی نیست.


  حریرچی همچنین افزود: شیوع مصرف روزانه سیگار، از ۱۰.۹ به ۱۰.۱ درصد کاهش یافته است یعنی در مقایسه با گذشته ۵۰۰ هزار نفر روزانه کمتر سیگار می کشند.


  وی با اشاره به این که متاسفانه میزان استعمال قلیان در کشور بیشتر شده است و در ۵ سال گذشته، ۴۸۰ هزار نفر به جمعیت استعمال کنندگان قلیان اضافه شده است، ادامه داد: یک بار مصرف قلیان، معادل استعمال ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار است.


  قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت میزان شیوع استعمال سیگار در بین نوجوانان پسر (۱۳ تا ۱۵ ساله) را ۳.۴ درصد و در بین دختران را ۲.۱ درصد اعلام کرد و آن را یک فاجعه ملی دانست.


  سخنگوی وزارت بهداشت گفت: دخانیات، شایع ترین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری در جهان است و در کشور سالانه ۵۰ تا ۵۵ هزار نفر به علت استعمال دخانیات می میرند.


  حریرچی با اشاره به این که هر سال ۵۰۰ هزار نفر (معادل ۵ درصد تعداد افراد بستری) در بیمارستانهای کشور بر اثر استعمال دخانیات بستری می شوند، گفت: سالانه ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد تومان از پول مردم کشور، دود می شود .


  سخنگوی وزارت بهداشت گفت: حدود یک درصد از تولید ناخالص ملی، صرف دخانیات می شود و مستقیم و غیر مستقیم به دلیل مصرف دخانیات، سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان به سلامت مردم آسیب می رسد .


  وی در ادامه گفت: در چند سال گذشته هر گاه از وزارت بهداشت، استعلامی در خصوص مجوز مراکز عرضه مواد دخانی شده، ۱۰۰ درصد پاسخ منفی داده است.


  سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این مطلب که در استانهایی مانند اصفهان، خراسان رضوی و شمالی و چهارمحال و بختیاری با کمک استانداران و دادستان ها، توانسته ایم موفقیت های زیادی در محدود کردن عرضه دخانیات و ممنوعیت مصرف آن در اماکن و مراکز عمومی داشته باشیم ، افزود: در این راستا از دادستان های قم و البرز هم که به این قافله پیوستند تشکر می کنیم.


  حریرچی وضعیت عرضه مواد دخانی در تهران را بسیار نامناسب دانست و گفت: متاسفانه هر روز با پدیده هایی مانند عرضه قلیان در منزل، قلیان های مسافرتی و عرضه توتون های معطر روبرو هستیم.


  وی با اشاره به این که وزارت بهداشت برای ممنوعیت استعمال دخانیات در مراکز و اماکن عمومی، قدرت اجرایی ندارد، گفت: تنبیهات قانونی در نظر گرفته شده مانند جریمه ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریالی بسیار ناچیز و به اندازه چند دقیقه فروش برخی از این اماکن است، افزود: در تهران برخی از محل ها چندین بار پلمپ شده اما به دلیل عدم بازدارندگی لازم و جریمه های چند صد هزار تومانی، به سرعت بازگشایی شده اند .


  قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت گفت: نقش وزارت بهداشت در کاهش استعمال دخانیات، ترویجی و هماهنگی بین بخشی است و نمی تواند برای مبارزه با آن، حکمی صادر کند.


  حریرچی در ادامه گفت: ایران در بین ۱۸۱ کشور دنیا، ارزانترین قیمت عرضه سیگار را دارد و قیمت سیگار در کشورهای سازنده و صادر کننده سیگار، ۵ برابر ایران است.


  وی با اشاره به این که مهمترین عامل کاهش مصرف دخانیات، افزایش قیمت آن است و در این مورد لایحه های زیادی به مجلس ارائه داده ایم، افزود: در تصویب برنامه ششم توسعه پیشنهاد دادیم که مالیات بر خرده فروشی سیگار در کشور، ۴ برابر شود اما این پیشنهاد مورد قبول واقع نشد و مالیات بر کارخانه تولید کننده بسته شد.


  سخنگوی وزارت بهداشت در پایان گفت: کل بودجه طرح تحول سلامت ۴۸۰۰ میلیارد تومان است که به طور کامل هم اختصاص نیافته اما با اصلاح مالیات بر عرضه مواد دخانی، می توانیم علاوه بر ایجاد سالانه ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای نظام سلامت، مصرف دخانیات را نیز کاهش دهیم.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *