×

انتقال ۱۸ نماد معاملاتی/ ۲ نسشت خبری “یک دیدار، یک عرضه”/افزایش ۱۷ درصدی ارزش مبادلات فرابورس

 • کد نوشته: 3308
 • ۱۴ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • در هفته دوم مهرماه، ارزش مبادلات فرابورس ۱۷ درصد افزایش یافت در حالی که حجم و تعداد نوبت‌های دادوستدی بیش از ۵۰ درصد کاهش را تجربه کرد. بدین ترتیب شاهد جابه‌جایی ۸۱۸ میلیون ورقه بهادار در ۹۶ هزار نوبت معاملاتی بودیم که ارزش این مبادلات به ۱۳ هزار و ۳۱۰ میلیارد ریال رسید.

  انتقال ۱۸ نماد معاملاتی/ ۲ نسشت خبری “یک دیدار، یک عرضه”/افزایش ۱۷ درصدی ارزش مبادلات فرابورس
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از روابط عمومی فرابورس، درر هفته‌ای که گذشت بیست‌وهفتمین و بیست‌وهشتمین نشست از سلسله نشست‌های خبری «یک دیدار، یک عرضه» در فرابورس برگزار شد که به تشریح ظرفیت‌های شرکت لیزینگ ایران و شرق و ارائه اطلاعاتی در خصوص پذیره‌نویسی سهام جدید گروه اقتصادی کرمان خودرو در بازار سوم به روش سلب حق تقدم بود.


  به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، هفته جاری خبر اختصاص چهارمین عرضه اولیه سال جاری در فرابورس به شرکت لیزینگ ایران و شرق در نماد معاملاتی «ولشرق» و انجام این عرضه در نخستین روز هفته آتی انتشار یافت.


  همچنین مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس طی اطلاعیه‌ای از گشایش نماد آخرین مرحله سخاب‌ها یعنی «سخاب۷» در دوشنبه آتی خبر داد. تعداد کل این اوراق که در تاریخ ۲۸ اسفندماه سال ۹۵ از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی انتشار یافت، ۳۵ میلیون ورقه بوده و بیست‌وهشتم اسفندماه سال ۹۷ نیز سررسید خواهد شد.


  خبر انتقال ۱۸ نماد معاملاتی دیگر از «تابلو ب» بازار پایه به «تابلو پایه ج»


  یکی دیگر از مهم‌ترین رویدادهای هفته منتهی به ۱۴ مهرماه، خبر انتقال ۱۸ نماد معاملاتی از «تابلو ب» بازار پایه به «تابلو پایه ج» بود که قرار است معاونت عملیات و نظارت بازار فرابورس زمان توقف این نمادها و شروع مجدد معاملات در تابلو «پایه ج» را اعلام کند. گفتنی است این چهارمین مرحله از جابه‌جایی نمادها در بازار پایه به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل افشای اطلاعات است.


  این ۱۸ نماد معاملاتی شامل نماد شرکت‌های بیمه آرما، داروسازی تهران دارو، سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران، سرمایه‌گذاری چشم‌انداز توسعه شمال، سرمایه‌گذاری اقتصاد نو ین، سیمان لارستان، صنعتی دریایی ایران، صنایع بسته‌بندی ایران، فولاد کاویان، فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، کارخانجات کابل سازی تک، کارخانجات کابلسازی ایران، کشت و صنعت آبشیرین، کیوان، کارخانه فارسیت دورود، مجتمع معادن مس تکنار و شرکت نورد و لوله اهواز می‌شود.


  به گفته معاون پذیرش و ناشران فرابورس این شرکت‌ها در دوره مالی مورد رسیدگی سه مرتبه اطلاعات مورد نظر در «دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان» را ارائه نکرده‌اند و یا بیش از ۱۰۰ روز در ارائه اطلاعات مورد نظر تاخیر داشته‌اند.


  آمار معاملات ۳ روز کاری این هفته


  همان‌گونه که اشاره شد در ۳ روز کاری دومین هفته مبادلاتی مهرماه شاهد رویدادهای زیادی بودیم اما نگاهی به آمار دادوستدها نشانگر آن است که با وجود روزهای معاملاتی کمتر نسبت به هفته پیشین، در این هفته ارزش مبادلات فرابورس ۱۷ درصد افزایش یافت در حالی که حجم و تعداد نوبت‌های دادوستدی بیش از ۵۰ درصد کاهش را تجربه کرد.


  بدین ترتیب شاهد جابه‌جایی ۸۱۸ میلیون ورقه بهادار در ۹۶ هزار نوبت معاملاتی بودیم که ارزش این مبادلات به ۱۳ هزار و ۳۱۰ میلیارد ریال رسید.


  در بازارهای اول و دوم نیز ۳۳۹ میلیون سهم به ارزش ۸۲۱ میلیارد ریال میان سهام‌داران دست به دست شد و سه تابلو معاملاتی بازار پایه نیز میزبان نقل‌وانتقال ۳۶۲ میلیون سهم به ارزش ۵۹۰ میلیارد ریال بودند.


  در همین حال بازار سوم در هفته جاری میزبان جابه‌جایی ۹۱ میلیون ورقه به ارزش ۸ هزار و ۸۹۸ میلیارد ریال بود که رشد بسیار چشم‌گیر حجم و ارزش معاملاتی را نشان می‌دهد که این حجم و ارزش به دلیل ادامه پذیره‌نویسی سهام جدید ناشی از سلب حق تقدم در افزایش سرمایه شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو در نماد «کرمان خودرو» در بازار سوم بود.


  معاملات این هفته در بازار ابزارهای نوین مالی نیز با صدرنشینی اوراق بدهی پایان یافت به گونه‌ای که شاهد دست به دست شدن ۳ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۲ هزار و ۴۸۱ میلیارد ریال بودیم. در مجموع ۱۶ میلیون ورقه در بازار ابزارهای نوین مالی مورد دادوستد قرار گرفت که ارزش ۲۵ میلیارد ریالی را رقم زد.


  در نهایت با نگاهی به جدول ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت، گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات را در صدر این جدول می‌بینیم که ۲۳ درصد از ارزش کل معاملات خرد را در اختیار گرفته است.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *