×

محصولات قابل رقابت با روش فروش ابتدایی

 • کد نوشته: 3361
 • ۱۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • دبیر اتحادیه سراسری صنایع پایین دستی پتروشیمی با بیان اینکه ۷۰ درصد بازار پلیمر و لاستیک پاکستان در اختیار ایران است، گفت: علاوه بر کشورهای همسایه، به آلمان، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و اروپای شرقی صادرات داریم و حتی به انگلیس، سطل زباله صادر می‌کنیم.

  محصولات قابل رقابت با روش فروش ابتدایی
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایرنا، حسین در خصوص وضعیت صادرات محصولات پایین دستی پتروشیمی، بیان کرد: بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی می‌تواند سهم بزرگی را در اقتصاد کشور داشته باشد؛ در سال ۱۳۹۴ تنها در بخش لاستیک و پلیمر حدود ۳.۱ میلیارد دلار صادرات انجام شد که بخش قابل توجهی از صادارت غیرنفتی کشور را تشکیل می‌داد.


  دبیر اتحادیه سراسری صنایع پایین دستی پتروشیمی گفت: بازارهای صادراتی متنوعی در اختیار بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی کشور قرار دارد، اما کشورهای منطقه و همسایگان عمده بازارهای صادراتی ایران هستند.


  حسین در افزود: بر اساس گزارش وزارت صنعت تا انتهای سال ۱۳۹۴ حدود ۳۲ درصد بازار پلیمر و لاستیک عراق و ۷۰ درصد بازار پاکستان در اختیار صادرکنندگان ایرانی قرار داشت.


  وی اضافه کرد: سایر کشورهای همسایه مانند تاجیکستان، ارمنستان، ترکمنستان و افغانستان نیز جزو بازارهای هدف ما قرار دارند.


  دبیر اتحادیه سراسری صنایع پایین دستی پتروشیمی درباره صادرات به اروپا گفت: در اروپا بازارهای ثابتی در اختیار داریم، اما در مجموع میزان صادرات بخش پایین دستی به اروپا کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار است.


  این فعال صنعت پتروشیمی ادامه داد: اکنون ما به کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و اروپای شرقی صادرات داریم، حتی به کشور انگلیس سطل زباله صادر می کنیم.


  وی درباره مشکلات پیش روی صادرات بخش پایین دستی پتروشیمی نیز گفت: در برخی از بخش ها ضعیف کار کرده ایم که سبب می شود به تدریج برخی از بازارها را از دست برود.


  دبیر اتحادیه سراسری صنایع پایین دستی پتروشیمی بیان داشت: محصولات تولیدی ما قابل رقابت در بازارهای جهانی است، اما روش‌ فروش ما بسیار ابتدایی و به صورت نقدی است.


  وی با بیان اینکه عمده مشکلات ما مربوط به مشکلات بانکی است، افزود: ما باید محصولات خود را در بازارهای جهانی به صورت نقد بفروشیم و امکان استفاده کامل از مدل‌های فروش بانکی را نداریم.


  ایین فعال صنعت پتروشیمی با بیان اینکه در صورت همراهی کردن بانک ها، می توانیم به صورت قوی در بازارهای جهانی ظاهر شویم، اضافه کرد: به نظرم حدود ۹۰ درصد مشکلات بانکی به کم کاری خود بانک‌ها باز می‌گردد و شاید ۱۰ درصد ریشه در مشکلات مربوط به تحریم دارد.


  دبیر اتحادیه سراسری صنایع پایین دستی پتروشیمی ادامه داد: باید از بانک ها پرسید که چه خدماتی به صادرات محصولات کشور کرده‌اند، من تاکنون نشنیده‌ام که یک تولیدکننده بخش پایین دستی پتروشیمی از خطوط اعتباری بانکی در بخش صادرات استفاده کرده باشد.


  این فعال صنعت پتروشیمی سود بالای بانک‌ها برای اعطای تسهیلات را نیز مشکل دیگر نظام بانکی دانست و گفت: با این مقدار سود بانکی، نمی‌شود کار تولیدی انجام داد.


  دبیر اتحادیه سراسری صنایع پایین دستی پتروشیمی با بیان اینکه بخشی از سود به طور مستقیم و بخش دیگر به صورت غیرمستقیم توسط بانک‌ها دریافت می‌شود، گفت: نرخ تمام شده دریافت وام و تسهیلات از بانک‌ها حداقل ۲۵ تا ۲۷ درصد از کل مبلغ وام است.


  در طول پنج ماه نخست امسال حدود ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن محصول پتروشیمی در کشور تولید شده که پیش بینی می‌شود با توجه به پایان رسیدن دوره تعمیرات اساسی اکثر واحدهای مجتمع‌های پتروشیمی تا پایان امسال با ثبت یک رکورد جدید تولید محصولات پتروشیمی ایران به حدود ۵۸ تا ۵۶ میلیون تن افزایش یابد.


  از سوی دیگر برای سال ۱۳۹۶ صادرات حدود ۲۳ تا ۲۳.۵ میلیون تن محصول پتروشیمی شده است که در صورت تثبیت شرایط فعلی قیمت‌ها در بازارهای منطقه‌ای و جهانی برآورد می‌شود امسال درآمد صادرات پتروشیمی ایران به حدود ۱۱.۵ تا ۱۲ میلیارد دلار افزایش یابد.


  در شرایط فعلی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران حدود ۶۲ میلیون تن است که در صورت بهره‌برداری از طرح‌های جدید در دست اجرا همچون فاز سوم پتروشیمی پردیس، مرجان، متانول کاوه، فاز یک پتروشیمی بوشهر و طرح اتیلن پتروشیمی ایلام این ظرفیت امسال افزایش حدود ۱۰ میلیون تنی را تجربه خواهد کرد.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *