تا ۵ سال آینده، تعرفه انشعاب برق به قیمت تمام شده می‌رسد


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایرنا، هوشنگ فلاحتیان، بیان کرد: بر اساس قانون «حمایت از صنعت برق کشور» که در سال ۱۳۹۴ به تصویب مجلس رسیده و توسط رییس جمهوری ابلاغ شد، وزارت نیرو موظف است جدول هزینه برقراری انشعاب برق را به تفکیک مناطق مختلف کشور و در کلان‌شهرها به تفکیک مناطق شهرداری، به گونه‌ای تعیین و ابلاغ کند که میانگین آن از هزینه تمام شده بیشتر نشود.


وی ادامه داد: این در حالیست که به عنوان مثال تعرفه انشعاب برق اکنون در روستاها حدود ۱۰ درصد قیمت تمام شده است؛ اکنون وزارت نیرو برای هر حق انشعاب روستایی حدود ۴۰۰ هزار تومان دریافت می کند، در حالی که قیمت تمام شده آن حدود چهار میلیون تومان است.


معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه مقرر شده است تعرفه حق انشعاب برق در روستاها ظرف ۶ سال (از سال ۱۳۹۵) به یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان برسد، گفت: تعرفه انشعاب، در آن زمان نیز پاسخگوی هزینه های تمام شده انشعاب نخواهد بود.


فلاحتیان در تشریح جزییات افزایش تعرفه انشعاب های برق در شهرها و روستاها گفت: تعرفه یک انشعاب ۲۵ آمپر تک فاز خانگی در روستاها، پیش از این ۳۲۴ هزار تومان بود که با ۷۶ هزار تومان افزایش به ۴۰۰ هزار تومان رسید؛ این در حالیست که قیمت تمام شده هر انشعاب برق روستایی حدود چهار میلیون تومان است.


معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه تعرفه‌ها در شهرها متفاوت است، افزود: تعرفه هر انشعاب تک فاز در شهرهای تهران و کرج حدود یک میلیون و ۷۴۷ هزار تومان بود که بعد از این مرحله افزایش قیمت انشعاب‌ها، به ۲ میلیون و ۱۹۸ هزار تومان رسید؛ حق انشعاب شهرهای تبریز، شیراز، اصفهان و مشهد نیز تقریبا مشابه تهران (اندکی کمتر) محاسبه می‌شود.


وی ادامه داد: در شهرهای مناطق گرمسیری، تخفیف‌های قابل توجهی دیده شده است؛ قیمت هر انشعاب تک فاز در این شهرها حدود ۶۱۸ هزار تومان بود که به ۸۱۳ هزار تومان رسید.


معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: در روستاها، هر انشعاب از ۳۲۴ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته و البته تخفیف‌هایی نیز برای تعرفه انشعاب‌های غیرخانگی روستاها (مغازه ها و …) در نظر گرفته شده است؛ هر انشعاب در این بخش یک میلیون و ۱۱۳ هزار تومان بود که به یک میلیون و ۳۶۹ هزار تومان افزایش یافت.


فلاحتیان تصریح کرد: براساس مصوبه مجلس، وزارت نیرو می‌توانست افزایش تعرفه‌ها را هر چه زودتر در دستور کار قرار دهیم اما برای انجام کار کارشناسی بیشتر آن را در دستور کار ستاد تنظیم بازار دولت قرار داد. این ستاد نیز با انجام بررسی‌های کارشناسی گوناگون، در نهایت در مردادماه سال ۱۳۹۵ در مورد چگونگی افزایش تعرفه انشعاب‌های برق تصمیم گرفت و براساس آن قرار شد طی ۶ سال یعنی تا سال ۱۴۰۱ قیمت تعرفه انشعاب‌های برق به هزینه تمام شده آن برسد.


در چهار سال دولت یازدهم، ۴.۵ میلیون مشترک به مشترکان برق اضافه شد و به این ترتیب تعداد اشتراک برق کل کشور از مرز ۳۴ میلیون گذشت.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *