×

رشد ۲ پله‌ای نمره کیفیت نان/عرضه گندم در بورس کالا به نفع دولت و گندمکاران است

 • کد نوشته: 3386
 • ۱۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • سیف گفت: نمره کیفیت نان از ۸۲ در مرداد ماه سال گذشته به ۸۴در مرداد ماه سال کنونی ارتقا یافت که این امر حاصل تلاش گندمکاران و معاونت امور زراعت وزارتخانه است.

  رشد ۲ پله‌ای نمره کیفیت نان/عرضه گندم در بورس کالا به نفع دولت و گندمکاران است
 • به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” ، یزدان سیف مدیر عامل بازرگانی دولتی در نشست خبری امروز با بیان اینکه خرید تضمینی گندم روبه پایان است،اظهار کرد: تا کنون ۸میلیون و ۸۶۴هزارتن گندم با ارزش بالغ بر ۱۱۵هزار و ۸۵۸میلیارد ریال از گندمکاران خریداری شد.


  وی افزود: تا به امروز ۸۵هزار میلیارد ریال معادل۷۴درصد بهای گندم های تحویلی پرداخت و مابقی با توجه به برنامه ریزی سازمان برنامه و بودجه و خزانه داری کل کشور در اسرع وقت پرداخت خواهد شد.


  سیف با بیان اینکه در سال زراعی ۹۵-۹۶ قریب ۵میلیون و ۹۰۰هزار هکتار تدارک کشت دیده شد،گفت: البته به دلیل تنش های محیطی استان های آذربایجان غربی و شرقی برداشت از ۵تا ۵میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار صورت گرفت که این امر تا حدی تولید تحت تاثیر خود قرار داد.


  مدیرعامل بازرگانی دولتی خوزستان با یک میلیون و ۳۵۳هزارتن،گلستان با یک میلیون و ۱۰۰هزارتن و فارس ۹۰۰هزارتن از استان های برتر در عرضه خرید تضمینی گندم به بازرگانی دولتی هستند.


  معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آخرین وضع بررسی نظر سنجی کیفیت نان بیان کرد:علی رغم اظهار نظر برخی افراد که کیفیت گندم برای تولید نان مناسب نیست، در سال ۹۶،تمامی گندم های خبازی از تولید داخل بود.


  وی افزود: لذا نمره کیفیت نان از ۸۲ در مرداد ماه سال گذشته به ۸۴در مرداد ماه سال کنونی ارتقا یافت که این امر حاصل تلاش گندمکاران و معاونت امور زراعت وزارتخانه است.


  به گفته وی در ارزیابی کیفیت نان شکل،اندازه، رنگ نان،بافت نان،طعم و ماندگاری مورد توجه قرار گرفت.


   


   پیش بینی صادرات یک میلیون تن گندم تا پایان سال


  وی با بیان اینکه تاکنون ۴۰۰هزارتن گندم به صورت مستقیم و سایر مشتقات صادر شده است،افزود: همچنین شب گذشته یک کشتی گندم دوروم معادل ۱۴هزارتن برای یک شرکت ایتالیایی بارگیری شده است،این امر بدان معناست که کارشناسان به این نتیجه رسیده اندکه گندم دوروم ایران جزو برترین ها در دنیا به شمار می رود.


  به گفته سیف تا پایان سال پیش بینی می شود که یک میلیون تن گندم صادر شود.


   


  عرضه گندم در بورس کالا ادامه دارد


  معاون وزیر جهاد در پاسخ به این سوال که انتقاداتی نسبت به طرح قیمت تضمینی گندم وارد است،اظهار کرد:با استمرار قیمت تضمینی اهدافی نظیر کوچک شدن دولت، ارائه خدمات بهتر به کشاورزان، کاهش بار مالی دولت و سرعت در پرداخت مطالبات گندمکاران است که با به کار گرفتن راهکارهای مناسب انتظار می رود این امر محقق شود.


  وی ادامه داد: بر این اساس با عرضه گندم در بورس کالا شرایطی فراهم خواهد شد که تنها تولیدکنندگان بتوانند اقدام به عرضه کنند و ورود بخش خصوصی گلوگاهی برای فساد نباشد.


  به گفته سیف تا دو ماه آینده سامانه ای طراحی می شود که اطلاعات گندمکاران برای عرضه در بورس کالا فراهم شود و همچنین با استفاده از جی پی اس در زمین میزان تولید برآورد خواهد شد.


  مدیرعامل بازرگانی دولتی با بیان اینکه عرضه گندم در بورس کالا بار مالی دولت به کمتر از نصف تقلیل می دهد،گفت: براین اساس بحث پرداخت اول کشاورزان و مابه التفاوت دولت با سرعت بیشتری به گندمکاران پرداخت می شود.


  وی افزود:قیمت تضمینی گندم برای سال زراعی ۹۶-۹۷هفته آینده اعلام خواهد شد.


  سیف با بیان اینکه نرخ خرید تضمینی ناشی از قیمت تمام شده و بهره وری است، گفت: براین اساس شورای اقتصاد باید این دو امر را در دستور کار خود قرار دهد ضمن آنکه وزارت جهاد کشاورزی برنامه متعددی برای تامین نهاده ها،بذر و کود و سم و ارتقای بهره وری دارند.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *