×

غیبت مجاز نیست، حتی در بیمارستان

 • کد نوشته: 3417
 • ۱۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • اولین “مدرسه-بیمارستان” ایران، پس از سال‌ها تلاش دست اندرکارانش، امروز به طور رسمی در بیمارستان حضرت علی اصغر افتتاح شد تا میزبان کودکان بیمار محصل باشد. این مدرسه بیمارستان که اولین نمونه داخلی است، دارای سیستم اموزشی منحصر به فردی است که با توجه به شرایط جسمی و روحی هر کودک بیمار، آموزش لازم را برای او در نظر می‌گیرد. موسسین این مدرسه-بیمارستان معتقدند آموزش هیچوقت نباید تعطیل شود حتی در بیمارستان.

  غیبت مجاز نیست، حتی در بیمارستان
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از خبرآنلاین، هدفی که ساخت مدرسه بیمارستان دنبال می‌کند ایجاد فضای آموزشی برای کودکان بیمار بستری در بیمارستان و پیشگیری از محرومیت های تحصیلی آن‌ها طی دوره درمان است. همچنین این مجموعه با بارور کردن اوقات فراغت دانش آموزان بستری از طریق برنامه های آموزشی و کمک آموزشی کمک زیادی به روحیه بخشی به خود کودک بیمار و خانواده هایشان می کند.


  فاطمه عبدالعلی، مدیرعامل موسسه آینده سازان توسعه مهرآیین که خود در رشته تکنولوژی آموزشی تحصیل کرده، می‌گوید که جرقه اولیه تاسیس این مدرسه بیمارستان زمانی در ذهنش زده شده که برای کاراموزی به بیمارستان محک می رفته و در بخش تدریس کار می کرده است.


  درس تعطیل نیست


  برای انجام این پروژه ارزشمند، فضایی در بیمارستان علی اصغر برای مدرسه بیمارستان اختصاص داده شد که بزرگ نیست اما ارزشمند است. عبدالعلی می ‌گوید: بیمارستان علی اصغر بیمارستان بزرگی نیست. به همین دلیل فضای کوچک ۶۰ متری به ما داده شد تا بتوانیم کارمان را آغاز کنیم. با کمک‌های مردمی آن را ساختیم و تجهیز کردیم.


  به گفته عبدالعلی، تجهیزات این مدرسه بیمارستان از بهترین تجهیزات آموزشی است و تاکید بر این است که از شیوه های مدرن برای آموزش استفاده شود.


  این فضا با نیمکت‌های کوچک، کمد و قفسه ای پر از کتاب و اسباب بازی و فضایی شاد انتظار کودکانی را می کشد که در بیمارستان علی اصغر بستری هستند.


  معلمان عاشق، همگی داوطلب


  به این دلیل که کار مدرسه بیمارستان کاملا غیردولتی و با هزینه شخصی و کمک خیرین کار خود را انجام می دهد، معلمینش هم همگی داوطلب هستند. ملاک گزینش این معلمان این است که پیش از این کار آموزش انجام داده و معلم بوده باشند.


  مدیرعامل موسسه آینده سازان توسعه مهرآیین می گوید: در بین معلم های داوطلب، بازنشسته های آموزش و پرورش هم دیده می شود که تعداد درخواست ها بیشتر از نیاز ماست. ما برای ابتدای کار ۳۰ نیرو می خواستیم که تا الان بیش از ۱۲۰ نفر درخواست به کار داده اند. این امیدواری را به داوطبان داده‌ایم که در مراکز درمانی دیگر مدرسه بیمارستان تاسیس شود تا بتوانیم از آن‌ها هم برای اموزش کمک بگیریم.


  به گفته عبدالعلی، از شهرهای دیگر هم درخواست برای مدرسه بیمارستان وجود داشته است. بیمارستان بعثت در همدان و بیمارستان شهید شیخ در مشهد نیز اعلام آمادگی کرده‌اند که فضایی را به مدرسه بیمارستان اختصاص دهند.


  رصد کودکان بیمار برای برنامه‌ریزی بهتر


  یکی از مشکلاتی که برای تحصیل کودکان بیمار در مدرسه بیمارستان وجود دارد، موقتی بودن حضور آن‌ها در بیمارستان است و این که بچه‌ها در مقاطع مختلف تحصیل می‌کنند. به همین دلیل، برنامه‌ریزی برای تدریس به این کودکان اهمیت زیادی دارد.


  به این منظور، فردی از طرف مدرسه بیمارستان مسئول است که هر روز صبح آمار بستری و ترخیص بچه ها را به روز کند. به این ترتیب اولیاء مدرسه هر روز می دانند که چه تعداد کودک در چه سن و سالی و با چه بیماری هایی و در چه بخش هایی در بیمارستان حضور دارند.


  بعد از جمع آوری این اطلاعات، نیروی مدرسه به داخل اتاق ها می رود و با افرادی که جدیدا بستری شده اند صحبت می کند. مدرسه را معرفی می کند و اگر تمایل داشتند که در برنامه های آموزشی شرکت کنند، ادرس و شماره تلفن مدرسه را از آن ها می گیرد. بعد از آن از طرف مدرسه بیمارستان، با مدرسه کودک تماس گرفته می شود تا از اوضاع تحصیلی او اطلاع کسب کنند و به آن ها اطلاع دهند که دانش آموزشان در بیمارستان تحت تعلیم معلم است. با این شیوه، از معلم فرد راهنمایی می خواهند که از کجا تا کجا درس بدهند تا کودک بیمار از درس عقب نیفتد.


  اتفاق خوب دیگری که دراین بین افتاده این است که وزارت اموزش و پرورش با این مدرسه بیمارستان همکاری لازم را در زمینه ی برگزاری آزمون های ارزشیابی خواهند داشت. به این معنی که اگر کودک در زمان امتحانات در بیمارستان بستری باشد، از طرف آموزش و پرورش برای برگزاری آزمون به بیمارستان می آیند تا کودک از امتحان هم محروم نشود.


  آغوش باز مدرسه بیمارستان برای مادران


  بیمارستان علی اصغر ۱۲۰ تخت بستری دارد که بطور متوسط با احتساب رفت و آمد ها و ترخیص و بستری شدن ها حدود نیمی از آن ها در سن مدرسه قرار می گیرند. اما فعالیت این مدرسه بیمارستان صرفا در جهت آموزش کودکان در سن مدرسه نیست و برنامه هایی برای کودکان کوچکتر هم دارند.


  علاوه بر آن، بعداز ظهرها، تابلوی مدرسه بیمارستان تغییر می کند و این مدرسه، به خانواده علی الخصوص مادران کودکان بیمار اختصاص داده می‌شود. طبق رصدی که دست اندرکاران مدرسه انجام داده اند، یکی از بزرگترین مشکلاتی که خانواده‌ها و مادران کودکان بستری شده با آن مواجهند، مسئله تاب آوری و تحمل است. به همین منظور، با استفاده از کارشناسان روانشناسی، برای مادران کارگاه‌های تاب آوری برگزار می‌شود تا بتوانند از لحاظ روحی، فضای بیمارستان و شرایط بیماری کودک خود را تحمل کنند.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *