تدوین صورت‌های مالی بانک ها مشکل دارد


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از فارس، با اشاره به توافق رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد برای فرمت صورت‌های مالی بانک‌ها و برگزاری مجامع سالیانه اظهارداشت: به دلیل برخی دستورات، مشکلاتی به وجود آمده و فرمت صورت‌های مالی متفاوت شده و این مساله کار را برای حسابرسان سخت کرده بود.


وی با بیان اینکه این مسائل موجب عدم تصویب صورت‌های مالی و برگزاری مجامع بانک‌ها شده بود، افزود: تجربیات متعدد کشورهای توسعه‌یافته برای تدوین صورت‌های مالی بانک‌ها نشان می‌دهد فرایند تدوین صورت‌های مالی به این شکل نیست. 


مدیرعامل بانک پارسیان با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری مجامع بانک‌ها و تدوین صورت‌های مالی مناسب پس از توافق رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، اظهار داشت: بانک‌های حاضر در بازار سرمایه سهامداران خرد زیادی دارند که در صورت برگزاری مجامع، آنها می‌توانند برای سهام خود تصمیم‌گیری کنند و این افزایش حجم معاملات را در پی خواهد داشت. 


پرویزیان در واکنش به این نکته که بانک‌ها به دلیل سخت‌گیری بانک مرکزی در گرفتن ذخایر، زیان‌ده شدن و کاهش سود در پی این اقدام، برگزاری مجامع را به تعویق انداختند، گفت: خیر، بحث سود و زیان در این خصوص مطرح نیست چرا که گرفتن ذخایر به جای خود اقدام درستی است. 


وی افزود: هدف بانک مرکزی از ذخیره‌گیری بانک‌ها تقویت بنیه مالی و افزایش کفایت سرمایه بانک‌هاست اما وقتی بانک‌ها ذخیره می‌گیرند سازمان امور مالیاتی این ذخیره‌گیری را درآمد تلقی کرده و از آن مالیات می‌گیرد.


رئیس کانون بانک‌های خصوصی با اشاره به تضاد رفتاری سازمان مالیاتی و بانک مرکزی، گفت: بانک مرکزی از یک طرف بانک‌ها را ملزم به ذخیره‌گیری می‌کند اما سازمان امور مالیاتی این ذخایر را درآمد تلقی کرده و برای آن مالیات محاسبه می‌کند.


پرویزیان با اشاره دوباره به توافق وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی، تصریح کرد: امیدواریم این توافق شرایط را برای اجرای درست ابلاغیه بانک مرکزی برای گرفتن ذخایر به وجود آورده و این تناقض‌ها را حل و فصل کند. 


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *