“لوک‌اویل”؛ تفاهم‌نامه‌ای که اهمیتش برای ما بیشتر از روسیه است


به گزارش پایگاه خبری«با اقتصاد» به نقل از ایسنا، به تازگی شرکت ملی نفت ایران با شرکت لوک اویل روسیه با هدف ارزیابی زمین‌شناختی در دریای خزر دو تفاهم‌نامه همکاری به امضا رساندند، این در حالی است که تا پیش از این تفاهم‌نامه‌ها هیچ شرکتی به طور رسمی برای ورود به توسعه خزر اعلام آمادگی نکرده بود.


در این زمینه رضا پدیدار، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی ایران، با اشاره به اهمیت این دو تفاهم‌نامه با روسیه اظهار کرد: این تفاهم‌نامه‌ها بر اساس هماهنگی‌هایی بوده که قبلا در سر فصل فعالیت‌های وزارت نفت با همسایگان تعریف شده بود که دولت در اجرای برنامه ششم آن را مد نظر قرار داده است.  


وی ادامه داد: این تفاهم‌نامه‌ها بیشتر برای رفع اختلاف نظرهایی است که ما در چند نوبت با همسایگان‌مان پیدا کرده بودیم. اختلاف‌هایی با آذربایجان، گرجستان و ترکمن‌ها که در نهایت باعث شد تفاهم‌نامه‌های ما اجرایی نشود. به هر حال این کار درستی نبود و باید به این روند پایان داده می‌شد. در این دور جدید، مذاکراتی که با کشورهای حاشیه دریای خزر انجام شد یکی از سر فصل‌های مذاکرات این بود که تقسیم کار انجام شود و حوزه نفت دریای خزرمان را با این کشورها در ارتباط قرار دهیم.


پدیدار افزود: باید توجه داشت که روس‌ها نقش تعیین کننده‌ای در دریای خزر دارند. یکی از موضوعات مهم، نشست وزارتی بود که مجمع صادرکنندگان گازی در موسکو برگزار کرده و که مسائل مهمی در آن مطرح شده بود. ما قبلا گفت و گویی با شرکت “لوک اویل” روسیه در ارتباط با قراردادهای IPC داشتیم؛ این زمینه مناسبی را فراهم کرد که ما در زمینه قراردادهای نفتی و هم در حوزه میادین نفتی و میادین گازی هم وارد تعامل و همکاری شویم.


نایب رئیس کمیسیون انرژی، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی تصریح کرد: این روند باعث شد فاصله‌ای که در حوزه کشورهای حاشیه خزر افتاده بود، بر طرف و این تفاهم‌نامه که رئوس آن ناظر بر مطالعات و توسعه میادین نفتی و گازی در دریای خزر است آغاز شود. تفاهم‌نامه‌ای که اهمیتش برای کشور ما بیشتر از روسیه است. ما در بخش خزر تا اندازه‌ای غیر فعال شده بودیم، اما این تفاهم‌نامه‌ همکاری می‌تواند باعث تقویت همکاری کشورهای حوزه دریای خزر شود به خصوص شرکت “لوک اویل” که قبلا با آن  تفاهمی در حوزه قراردادهای IPCداشتیم و اکنون دریای خزر هم می‌تواند به آن اضافه شود و مطالعات اکتشافی روس‌ها در بخش ایرانی دریای خزر را مورد توجه قرار دهد.     


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *