دولت عراق مذاکرات بارزانی با دو معاون رئیس جمهور عراق را به رسمیت نمی‌شناسد


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، سعد الحدیثی، سخنگوی رسمی دولت عراق تاکید کرد، دولت ملزم به اجرای تصمیمات اتخاذ شده در نشست مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان و اسامه نجیفی و ایاد علاوی دو معاون رئیس‌جمهوری عراق نیست.


وی در یک کنفرانس خبری تصریح کرد، دولت عراق هیچ ارتباطی به این تصمیمات ندارد و خود را ملزم به تصمیمات این دیدار نمی‌داند.


الحدیثی خاطرنشان کرد، دولت تدابیر خارج از چارچوب قانون اساسی را به رسمیت نمی‌شناسد و موضع آن در قبال همه‌پرسی استقلال تغییر نکرده است.


رئیس اقلیم کردستان عراق روز شنبه در نشستی در سلیمانیه با دو معاون رئیس‌جمهوری عراق به بررسی بحران حاصل از همه‌پرسی استقلال پرداخت.


در بیانیه آنها آمده است، حاضران در نشست بر مسائلی نظیر آغاز مذاکره و نشست‌ها بین گروه‌های سیاسی با هدف آرام کردن فضا، انجام نشست‌هایی طبق یک دستور کار علنی، لغو فوری تحریم‌ها علیه اقلیم کردستان و نهایتا اینکه این نشست‌ها در مدت زمان کوتاه و براساس سازوکاری خاص برای هماهنگی مستمر باشد، توافق کردند.


این در حالی است که نوری مالکی، نخست وزیر سابق و معاون رئیس جمهوری عراق در دیدار با داگلاس سیلیمان، سفیر آمریکا در عراق گفت: مذاکره با اقلیم در صورتی که همه‌پرسی لغو نشده باشد، بی‌ارزش است.


مالکی تاکید کرد: حفظ آرامش و دعوت به مذاکره در جهت نقض قانون اساسی و تمدید چپاول اراضی متعلق به دیگر اقشار عراق مشکلی را حل نکرده بلکه اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *