یک گام تا حضور شرکت‌های بورسی در بازارهای بین المللی


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد”، یکی از اهداف بورس تهران در سال ۱۳۹۶حرکت به سوی بین­ المللی شدن و آغاز تامین­ مالی بین ­المللی توسط شرکت­‌های پذیرفته شده در بورس می­ باشد. برای رسیدن به این هدف بورس تهران، اولین اقدام آشنایی ارکان بازار سرمایه و شرکت ­های بورسی با مسیرهای تامین مالی بین المللی است.


سید روح‌الله حسینی‌مقدم معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس هدف از این کنفرانس را تامین‌مالی شرکت‌های پرپتانسیل بورسی در بازارهای ‌بین المللی بیان کرد و گفت: روش‌های تامین مالی از بازارهای بین‌المللی بسیار متنوع و گسترده است و این بازارها بستر خوبی برای تامین مالی شرکت‌ها فراهم می‌کنند‌، اما لازم است شرکت‌ها برای پذیرش و انتشار اوراق در بازارهای دیگر برخی الزامات را رعایت کنند.


وی گفت: هدف بورس اوراق بهادار تهران از این کنفرانس که با حضور نهادهای معتبر مالی بین المللی برگزار می‌شود این است که این فرآیندها را یکبار با مدیرت ارشد شرکت‌ها بررسی کنیم.


حسینی مقدم افزود: بورس وین برای تامین مالی، پذیرش شرکت‌ها و انتشار اوراق بدهی بازار مناسبی می‌باشد و یک هیئت از بورس وین در این کنفرانس شرکت خواهند کرد. موسسه “رتبه‌بندی Scope Rating” که بزرگترین موسسه رتبه بندی در اروپا است پیگیری رتبه‌‌بندی شرکت‌ها و همچنین به عنوان حامی این کنفرانس نیز شرکت خواهد کرد. همچنین شرکت حسابرسی”KPMG ” به عنوان یک شرکت حسابرسی معتبر دنیا که تجربه همکاری با بورس تهران در برگزاری کنفرانس مشترک را نیز داشته است، بحث‌های آماده‌سازی شرکت‌ها در بازارهای بین‌الملی را پیگیری می‌کند .


به نظر می‌رسد برای شرکت‌های بزرگ بورس تهران که تمایل به  تامین مالی از بازارهای بین المللی دارند این کنفرانس فرصت خوبی هست تا از فرصت های این سمینار استفاده کنند.


حسینی‌مقدم در مورد حضور شرکت‌ها در بازارهای بین المللی و نقش سازمان بورس می‌گوید: مسئله اول این است که شرکت‌ها خودشان بخواهند از بازارهای بین المللی برای تامین‌مالی استفاده کنند و بورس تهران به عنوان یک نهاد بازار سرمایه نمی‌تواند الزامی برای حضورشرکت‌ها در بازارهای بین‌المللی داشته باشد.  


وی افزود: در این راستا بورس تهران بسترهای لازم برای آشنایی شرکت‌‌ها با بازارهای بین المللی را فراهم می‌کند و اولین اقدامی که در سال ۹۶ پیگیری کرده است؛ به شرکت‌ها اعلام نموده که باید گزارش‌های مالی خود را بر اساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) تهیه و تا پایان آبان ماه اعلام کنند. چرا که این اقدام به سرمایه‌گذاران خارجی جهت اعتماد به صورت‌های مالی کمک خواهد کرد.  


معاون ناشران و اعضا گفت: در حال حاضر فرآیند پذیرش سه شرکت در بازارهای بورس استانبول، مالزی و سنگاپور را پیگیری می کنیم. بورس تهران امیدوار است در این کنفرانس که با حضور “بورس اتریش” و شرکت “‌ Scope Rating” برگزار می‌شود بتوانیم یک بستر مناسب برای تامین مالی شرکت‌های ایرانی در بازارهای اروپایی را فراهم کنیم.


خاطر نشان می‌شود این کنفرانس با عنوان “جذب سرمایه­‌گذاری خارجی برای تامین‌مالی شرکت‌های ایرانی در بازارهای جهانی” امروز ۳۰ مهرماه ۱۳۹۶ با مشارکت موسسات “KPMG ،  Scope Rating” (بزرگترین شرکت رتبه بندی اروپا) و همچنین بورس وین (اتریش) برگزار می شود.


همچنین مخاطبان این کنفرانس شرکت‌های تامین‌سرمایه، کارگزاری ها و همچنین شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه ایران خواهند بود که می­‌توانند از موقعیت ایجاد شده برای ارتباط با شرکت‌های فعال و علاقه­ مند در این زمینه استفاده نمایند.


 


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *