اماراتی ها بیشترین سرمایه بانکی را در میان کشورهای عربی دارند


به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از ترید عربیا، در نیمه نخست سال جاری میلادی، نظام بانکداری امارات متحده عربی به لحاظ میزان دارایی در میان کشورهای حوزه خلیج فارس، عنوان نخست بخش بانکداری را به خود اختصاص داد.


این در حالی است که مجموع دارایی ۴۸ بانک فعال این کشور، به ۷۲۳ میلیارد دلار رسیده است. همچنین کارشناسان حوزه بانکداری اعلام کردند: تداوم ثبات نظام بانکداری امارات متحده عربی در مقایسه با سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، در رتبه نخست قرار گرفته است و علت آن، به اقتصاد باز و سیاست مالی این کشور برمی گردد که بسیاری از موسسات مالی جهان را برای سرمایه گذاری در این کشور ترغیب می کند.


همچنین سیستم بانکداری عربستان سعودی با ۶۱۱ میلیارد دلار دارایی تا پایان ماه ژوئن و رشد ۱.۵ درصدی، در جایگاه دوم قرار گرفت؛ این در حالی است که دارایی بانک های این کشور در سال گذشته میلادی، ۶۰۲ میلیارد دلار ثبت شده است.


 بانک های کویت، بحرین و عمان هر کدام به ترتیب با ۲۰۶ میلیارد دلار دارایی، ۱۸۵ میلیارد دلار دارایی و ۸۰ میلیارد دلار دارایی در رتبه سوم تا پنجم قرار گرفتند.


بر همین اساس، بانک ابوظبی با دارایی ۱۷۰ میلیارد دلاری، بانک ملی عربستان سعودی با ۱۲۰ میلیارد دلار، بانک ملی کویت با ۸۵ میلیارد دلار، بانک اهلی یونایتد بحرین با ۳۱۱ میلیون دلار و بانک مسقط هم با ۲۲ میلیون دلار دارایی در میان بانک های پر سرمایه عربی قرار گرفتند.


بر پایه این گزارش، نظام بانکداری امارات متحده عربی بالاترین رتبه اعتباری را از سوی موسسات مالی بین المللی از قبیل مودیز، اس اند پی و فیچ کسب کرده که هر کدام از آنها به ترتیب رتبه اعتباری AA-. Aa۳ و AA- را به امارات داده اند.  


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *