×

آمانو: برنامه اتمی ایران در مقایسه با گذشته کوچکتر شده است

 • کد نوشته: 3866
 • ۱۷ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • یوکیو آمانو در شصتمین سالگرد تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان داشت که اکنون دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای ایران بیشتر شده و برنامه اتمی ایران در مقایسه با گذشته کوچکتر شده است.

  آمانو: برنامه اتمی ایران در مقایسه با گذشته کوچکتر شده است
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از فارس، یوکیو آمانو دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایتالیا گفت دسترسی بازرسان آژانس بعد از برجام به سایت‌های هسته‌ای ایران بیشتر شده و اکنون اطلاعات بیشتری درباره برنامه اتمی ایران دارند. 


  آمانو در کنفرانس آمالدی گفت، برنامه اتمی ایران اکنون در مقایسه با گذشته کوچکتر شده است. ایران پروتکل‌ الحاقی به توافق‌نامه پادمان‌ آژانس را اجرا کرده و این ابزار راستی‌آزمایی است که به آژانس امکان دستیابی به اطلاعات و مکان‌های بیشتر می‌دهد.  


  وی افزود، آژانس از سال ۲۰۰۳ به بعد سعی داشت مسایلی را در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران برطرف کند اما سال‌ها پیشرفتی حاصل نشد تا اینکه چند سال پیش از این حرکت‌هایی دیده شد.


  وی بر نقش آژانس برای تقویت امنیت اتمی جهانی تاکید کرد و بر اهمیت دانش هسته‌ای برای توسعه تاکید داشت.


  آمانو گفت اعلام می‌کند تعهدات هسته‌ای که ایران در برجام  به عهده گرفته بود، اجرا شده‌اند. 


  آمانو یادآور شد در سال ۲۰۱۵ نقشه راهی را برای شفاف سازی ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی ایران امضا کرد و ایران و کشورهای ۱+۵ و اتحادیه اروپا با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) موافقت کردند و در نتیجه این نقشه راه، آژانس به فعالیت‌های پیشین هسته‌ای ایران هم دسترسیی پیدا کرد. 


  دبیر کل آژانس بین‌المللی انررژی اتمی در نشست ادواردو آمالدی در شصتمین سالگرد تاسیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شهر رم ایتالیا صحبت می‌کرد. 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *