×

رشد پایدار در اقتصاد مستلزم توجه به مسایل زیست محیطی است

 • کد نوشته: 3893
 • ۱۸ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران می‌گوید که در بورس‌های جهان و منطقه به مسائل زیست محیطی، اجتماعی و راهبری توجه ویژه می‌شود، چرا که توجه به این موضوعات لازمه به وجود آمدن رشد پایدار در اقتصاد یک کشور است

  رشد پایدار در اقتصاد مستلزم توجه به مسایل زیست محیطی است
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد”  رضا کیانی درباره‌ تحقیقات بورس تهران در مورد مسئولیت و اقدامات بورس‌های جهان در قبال مسائل زیست محیطی، اجتماعی و راهبری، اظهار کرد: مدتی است که بحث رشد پایدار در اقتصاد مورد توجه قرار گرفته است. زمانی برای بهره برداری از سرمایه‌های اجتماعی مهم نبود برای محیط زیست مشکلی به وجود آید و تفکر این بود که تمام منابع باید در خدمت محیط زیست باشد، ولی در حال حاضر موضوع رشد پایدار در اقتصاد مطرح شده و باید این مسائل را در توسعه اقتصاد در نظر داشت.


  وی ادامه داد: موضوع رشد پایدار باعث شده توجه شرکت‌ها به مسائل اجتماعی و زیست محیطی جلب شود و آنها به سمتی بروند که در فعالیت عملی خود این موضوعات را در نظر بگیرند و در این موارد به کل ذینفعان پاسخگو باشند.


  مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران ادامه داد: در حال حاضر بورس‌ها در جهان به موضوع ESG توجه دارند و شرکت‌ها و تولید کنندگان در  کشورهای مختلف نیز سعی می‌کنند مسائل اجتماعی، محیط زیستی و راهبری را در فعالیت خود دخیل کنند.


  کیانی توضیح داد: فدراسیون بورس‌های جهانی از ۴۰ بورس در این موارد نظرسنجی کرده و آنها توجه به مسائل رشد پایدار را به عنوان دلایل توجه‌ شان به ESG مطرح کرده‌اند. شرکت‌هایی که به اینگونه مسائل توجه دارند از حسن شهرت برخوردارند. فدراسیون بورس‌های جهانی  بحث‌هایی در مورد کمبود منابع و مسائل اقتصادی را مطرح کرده و سعی کرده شرکت‌های عضو را تشویق کند تا به مسائل اجتماعی توجه ویژه داشته باشند.


  وی اضافه کرد: به عنوان مثال بورس اندونزی برای آموزش دانش آموزان در سال ۲۰۱۴، ۲.۶ میلیارد روپیه هزینه کردند و تلاش داشته مسائل آموزشی را در مقاطع مختلف تحصیلی داشته باشد و همچنین برای اساتید در سطوح مختلف درسی هزینه‌هایی انجام داده است، همچنین این بورس روی بحث ساخت و تجهیز مزارع هزینه کرده و به کشاورزان اندونزیایی مشاوره کشاورزی داده‌ است.


  مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران با تاکید بر این که وقتی شرکتی به مسوولیت اجتماعی خودش عمل می‌کند نباید از فعالیتی که در این راستا انجام می‌دهد انتظار دریافت منافع مستقیم داشته باشد، گفت: اقداماتی که شرکت‌ها در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و زیست محیطی خود انجام می‌دهند با هدف کسب منافع مادی مستقیم صورت نمی‌گیرد بلکه شرکت‌ها این اقدامات را با هدف دست‌یابی به به منافع بلندمدت ملی و توسعه پایدار به انجام می‌رسانند. اصولاً فعالیت‌های مرتبط با مسئولیت اجتماعی با این باور انجام می‌شود که دست‌یابی به رشد بلندمدت و پایدار بی‌توجه به مسایل زیست محیطی و مسئولیت های اجتماعی ناممکن است.


  کیانی اضافه کرد: به عنوان نمونه دیگر می‌توانیم بورس استانبول را مثال بزنیم. این بورس به ۸۰۰ هزار دانش آموز کمک‌های آموزشی کرده و حتی مدرسه و دانشگاه ساخته است. از جمله فعالیت‌های این بورس سازماندهی فعالیت‌های هنری و گروه موسیقی برای این بورس است. در بورس ژاپن نیز فعالیت‌هایی همچون آموزش و درختکاری انجام شده تا آگاهی از حفظ محیط زیست در میان مردم افزایش یابد.


  وی در پایان گفت: مسئولیت اجتماعی بخش مهمی از اقدامات شرکت‌ها در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. این خدمات به مرور زمان وسیع‌تر شده و مسائل زیست محیطی و مسائل اجتماعی را در بر گرفته است.


  منبع: ایسنا


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *