×

ترامپ و کروکر؛ اختلاف سلیقه یا شکاف تاریخی پرناشدنی؟!

 • کد نوشته: 4103
 • ۱۹ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • رویکرد ترامپ در برابر برجام و ایران شکافی را درون حزب جمهوری متبلور کرده است که از زمان پیروزی ترامپ تاکنون پنهان شده بود و با مطرح شدن جایگزینی برای قانون بیمه درمانی اوباما و جدال لفظی سناتور باب کروکر در برابر ترامپ اکنون به اوج خود رسیده است که می‌تواند در انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۱۸ تأثیرگذار باشد. مسئله اساسی در حزب جمهوری‌خواه اکنون این است که آیا رویکرد ترامپ می‌تواند هسته تشکیلاتی سنتی حزب را دچار تغییر و تحول کند و یا اینکه این شکاف ایجاد شده در آینده ترمیم خواهد شد؟

  ترامپ و کروکر؛ اختلاف سلیقه یا شکاف تاریخی پرناشدنی؟!
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی. ان. ان، اختلاف بین دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده  و باب کروکر صرفاً پرتاب یک توپ سیاسی به سمت نسخه متمدن جمهوری‌خواهان نیست بلکه توضیح‌دهنده مبارزه تمام‌عیاری است که در خود حزب جمهوری‌خواه ایجاد شده است که در نهایت اعتبار رویکرد خود حزب جمهوری‌خواه در برابر اکثریتی که در واشنگتن دارد و نیز مسئولیت جهانی و و چشم‌انداز این حزب را در انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۱۸ را شکل خواهد داد.


  اول اینکه اکنون دو حزب جمهوری‌خواه وجود دارد، یکی از این دو حزب توسط دونالد ترامپ و طرفداران او هدایت می‌شود و دومی ارگان تشکیلاتی حزب جمهوری‌خواه است که تحت هدایت رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس و سناتور ایالت تنسی یعنی میچ مک‌کانل است که مجرای قانون‌گذاری را برای اعمال سلطه خود برگزیده‌اند و با بسیاری از کارهای ترامپ و پیامدهای ان برای جهان نگرانی دارند.


  قانون دوم انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در سال گذشته همانی است که سناتور باب کروکر  اکنون


  با جسارت در حال بیان کردن آن است و عبارت از این است که هرکسی که با شارلاتان و وحشی‌صفتی مثل ترامپ درگیر شود، زخم‌نخورده باقی نمی‌ماند. درگیری دونالد ترامپ و باب کروکر که در انتهای هفته به اوج خود رسید وضعیت حزب جمهوری‌خواه را در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۱۸ مشخص می‌کند چرا که در آن انتخابات وضعیت انحصار حزب جمعهوری‌خواه بر صحنه سیاسی تعیین تکلیف می‌شود. مسئله اساسی دیگری که وجود دارد این است که آیا استراتژی ترامپ در برابر هسته سخت و سنتی حزب جمهوری‌خواه پایدار است یا اینکه برای ترامپ شکست سیاسی را به ارمغان خواهد آورد. سناتور لوتر استرنج نماینده آلاباما در مجلس سنا یک مورد نمونه‌وار است چرا ترامپ در حمایت از این سناتور برای رقابت‌های انتخاباتی ایالت آلاباما از راهبرد سنتی حزب جمهوری‌خواه استفاده کرد و البته استرنج انتخابات را به روی مور واگذار کرد و به دنبال آن، ترامپ اشتباه خود را پذیرفت.


  دعوای بین ترامپ و باب کروکر نیز با این توضیحات مسئله‌ای آشناست، نبرد و جدال بین یک جمهوری‌خواه پوپولیست و ناسیونالیست و یک جمهوری‌خواه سنتی و کلاسیک متعلق به ساختار تشکیلاتی حزب است که به رویکرد محافظه‌کاری در دنیا و قوانین بین‌المللی محافظه‌کاری وفادار است.


  بسیاری از سران جمهوری‌خواه و مفسران، رسانه‌ای باب کروکر را به دلیل ایستادن در برابر ترامپ ستایش کردند چرا که از منظر آنها این حرف‌های کروکر حرف دل بسیاری از چهره‌های شاخص حزب جمهوری‌خواه است که صرفاً به خصوصی آن ها را بیان می‌کنند و معتقدند رویکرد ترامپ در برابر کره شمالی بسیار خطرناک و بحران‌زاست.


  به عنوان مثال راش لیمبو، مجری جمهوری‌خواه روز دوشنبه به مخاطبان خود گفت که کروکر بخشی از بدنه جمهوری‌خواهان واشنگتن است که می‌خواهند ترامپ را بی‌اعتبار کنند و «نظم کنونی» جهان را حفظ کنند. رئیس کمیته ملی جمهوری‌خواهان رانا رامنی مک‌دانیل به برنامه وولف بلیتزر سی. ان. ان گفت که ترامپ در حال ایجاد مسیری برای ناامید کردن تلاش‌های حزب جمهوری‌خواه است که مانعی برای تکمیل برنامه‌های خود است. او به سی. ان. ان گفت: «ما شما را انتخاب کردیم، ما کاخ سفید را به تو دادیم و نیز مجلس سنا را، ما می‌خواهیم که این کارها به انجام برسند».


  اگر ترامپ نتواند در انتخابات میان‌دوره‌ای پیش‌رو پیروز شود اولین رئیس جمهور جمهوری‌خواهی می‌شود که با وجود همراهی با کنگره در انتخابات میان دوره ای شکست خواهد خورد.


  این در حالی است که ترامپ پیش از این نیز با هسته سخت جمهوری‌خواهان درگیر شده بود و آنان را شکست داده بود، به مانند آنچه در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در ۲۰۱۶ رخ داد که در آن رقابت توانست جمهوری‌خواهان سنتی از قبیل مارکو روبیو و جب بوش را شکست دهد.


  مسئله اساسی برای رئیس‌جمهور در واشنگتن این است که در وارد کردن تصمیم نهایی با کشکلات زیادی روبروست و راههای غیرقابل پیش‌بینی او برای درگیری با جمهوری‌خواهان، باعث ناتوانی او در پیشبرد سیاست‌ها در کنگره شده است. به عنوان مثال تلاش ترامپ برای جایگزین کردن قانون بیمه درمانی اوباما (اوباماکر) بسیار ناکارآمد بود و جان مک‌کین سناتور جمهوری‌خواه ایالت آریزونا  که عضو بخش تشکیلاتی و سنتی حزب جمهوری‌خواه است در آخرین لحظه علیه طرح رأی داد و تلاش ترامپ را با شکست مواجه کرد. همین امر باعث شد که میراث حزب خود را بازگرداند حداقل در واشنگتن، و به همین دلیل وقتی دونالد ترامپ بعد از تشخیص سرطان مغز مک‌کین به او حمله کرد بسیاری با مک‌کین ابراز همدردی کردند.


  اما روز دوشنبه نشانه‌هایی ایجاد شد مبنی بر اینکه شکاف ایجاد شده بین حزب جمهوری‌خواه قابل پرشدن است چرا که جمهوری‌خواه دیگر از کاولینای جنوبی، لیندسی گراهام که پیش از این با رئیس جمهور درگیر شده بود، می‌تواند نقطه اتصالی برای این دو رویکرد در حزب جمهوری‌خواه باشد.


  با این حال کاخ سفید اجازه داد که دوربین‌ها از رئیس جمهور در حال بازی کردن گلف تصویربرداری کنند و در همان حال این پیام را به اعضای حزب جمهوری‌خواه ارسال کند که حرف‌های کروکر حرف تمامی اعضای حزب جمهوری‌خواه نیست. کمتراز دو ماه پیش، لیندسی گراهام ترامپ را به دلیل اینکه به شدت در حادثه شارلوتسویل سفیدپوست‌های افراطی را محکوم نکرده بود مورد سرزنش قرارداد و عنوان گرد: «تاریخ در حال نظاره ماست». اما لیندسی گراهام در مواردی نیز ترامپ را ستایش کرده است و به همین دلیل این سؤال مطرح است که آیا گراهام می‌تواند نقطه اتصالی برای شکاف ایجاد شده باشد یا خیر؟!


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *