×

اما و اگرهای اولین صندوق پروژه در بازار سرمایه

 • کد نوشته: 4119
 • ۱۹ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • علیرضا پاکدین کارشناس بازار سرمایه در در ارتباط با پذیره‌نویسی اولین صندوق پروژه در بازار سرمایه گفت: صندوق سرمایه‌گذاری پرند مپنا نخستین صندوق پروژه در بازار سرمایه به منظور تامین مالی نیروگاه گازی است. ارزش کل پروژه ۲۸ هزار میلیارد ریال و حجم کل تامین مالی که از طریق صندوق پروژه و در سه مرحله یک هزار میلیارد ریال، یک هزار و پانصد میلیارد ریال و یک هزار میلیارد ریال تامین مالی خواهد شد.

  اما و اگرهای اولین صندوق پروژه در بازار سرمایه
 • به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد”، این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه صندوق سرمایه‌گذاری پروژه یکی از نهادهای مالی در نظام نوظهور بازار سرمایه کشور محسوب می‌شود، گفت: رسالت این نهاد مالی تأمین منابع پروژه‌ها از طریق تجهیز منابع از سرمایه‌گذاران و تخصیص به ساخت پروژه خواهد بود. به عبارت دیگر منابع صندوق صرفاً برای راه‌اندازی پروژه براساس پیش‌بینی‌های انجام شده در طرح توجیهی و هزینه‌های تعیین شده در اساسنامه مصرف می‌شود. این روش تامین مالی سبب استفاده از ظرفیت‌های مدیریتی، فنی، مهندسی، مالی و حقوقی در راستای افزایش سودآوری به همراه توسعه زیرساخت‌ها خواهد بود.


  پاکدین گفت: همانند سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، علاوه بر نهاد ناظر، سایر ارکان نظارتی همانند حسابرس تمامی فعالیت‌های صندوق را کنترل خواهند کرد. این فرایند امکان هرگونه سوء رفتار مدیران صندوق را کاهش خواهد داد. به عبارت دیگر طراحی ساختار حقوقی صندوق پروژه موجب کاهش تسری ریسک پروژه به مالکان آن شده است. کاهش زمان افزایش سرمایه و عدم الزام به رعایت مفاد قانون تجارت از دیگر مزایای این صندوق سرمایه‌گذاری است. مطابق تبصره ۱ ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی مصوب آذرماه ۱۳۸۸ تمامی درآمدهای صندوق سرمایه‌گذاری و تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار موضوع بند ۲۴ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴ و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال واحدها یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آن از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۲/۱۳/۱۳۸۷ معاف است و از بابت نقل و انتقال آنها و صدور و ابطال واحدها مالیاتی مطالبه نخواهد شد.


  به گفته این کارشناس خبره تامین مالی، با توجه به ساختاری که برای این صندوق در نظر گرفته شده است، دارایی های شرکت پروژه به صندوق سرمایه‌گذاری پروژه منتقل خواهد شد و برای این امر وفق قانون مالیات بر فروش نرخ ۴ درصد محاسبه خواهد شد. همچنین در زمان انحلال صندوق و انتقال دارایی‌ها به شرکت جدید نیز ۴ درصد مالیات بر فروش اخذ خواهد شد. این موضوع سبب افزایش بر نرخ بهای تمام شده تامین مالی پروژه می‌شود. تامین مالی از طریق انتشار واحدهای سرمایه‌گذاری همانند سهام در طبقه حقوق مالکانه قرار می‌گیرد. این در حالی است که در پروژه مپنا پرند به منظور افزایش جذب سرمایه‌گذار، متعهد به خرید واحدها با سود ۲۲.۵ درصد در سال اول شده است و برای ادامه عمر صندوق تصمیمی اعلام نشده است. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاری در ابزار حقوق مالکانه به سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت تبدیل شده است. این هزینه در کنار کارمزدهای بازارگردان، متعهدپذیره‌نویس و سایر ارکان صندوق منجر به افزایش بهای تمام شده تامین مالی پروژه خواهد شد.


  پاکدین با این عنوان که با توجه به حاشیه سود پروژه، در کنار هزینه‌های متنوع پیش‌بینی شده بهتر بود مؤسس، پروژه دیگری را جایگزین پروژه مپنا می‌ک رد، گفت: فرایند تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری پرند مپنا از سه سال و نیم گذشته شروع شده و به دلیل درگیر شدن مقررات و ضوابط تأسیس به عنوان اولین صندوق پروژه، زمان زیادی صرف اخذ مجوز شده است. این درحالی است که اکنون پیشرفت فیزیکی پروژه به ۹۰ درصد رسیده است و طول عمر صندوق صرفاً یک سال و نیم خواهد بود.


  وی در انتها گفت: با توجه به اینکه ماهیت این نهاد مالی و سبد دارایی آن شامل سپرده کالایی و سایر ابزارهای کالایی نیست، لذا پذیرش صندوق در بورس اوراق بهادار یا فرابورس نسبت به بورس انرژی دارای سنخیت بیشتری دارد.


  با توجه به شرایط اقتصاد کشور و موقعیتی که پروژه‌های کلان با آن مواجه­اند، به نظر می‌­رسد به کارگیری ابزار مناسب تامین مالی در مسیر کارآمدی مدیریت ثروت نیاز به نگاه نافذ خواهد داشت.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *