×

بررسی تطبیقی وارانت و امکان سنجی راه‌اندازی آن در بازار سرمایه ایران

 • کد نوشته: 4151
 • ۱۹ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • یکی از ابزارهای مالی موجود در بازارهای سرمایه، وارانت است که توسط مؤسسات و شرکت‌های معتبر بر روی انواع دارایی پایه همچون سهام، صندوق‌های قابل معامله در بورس، شاخص سهام و غیره منتشر می‌شود.

  بررسی تطبیقی وارانت و امکان سنجی راه‌اندازی آن در بازار سرمایه ایران
 •  


  به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از مدیریت تحقیق و توسعه، یکی از ابزارهای مالی موجود در بازارهای سرمایه، وارانت است که توسط مؤسسات و شرکت‌های معتبر بر روی انواع دارایی پایه همچون سهام، صندوق‌های قابل معامله در بورس، شاخص سهام و غیره منتشر می‌شود. ناشران وارانت از این اوراق به عنوان ابزاری برای تأمین مالی و سرمایه‌گذاران (دارندگان وارانت) به عنوان ابزار پوشش ریسک استفاده می‌کنند. وارانت یکی از ابزارهای مالی ساختار یافته است که دارای ویژگی‌های عملی اختیار معامله بوده و در بورس‌های اوراق بهادار معامله می‌شود و به دارنده‌ی آن، این حق را می‌دهد تا دارایی پایه را با قیمت معین و در تاریخ مشخصی در آینده یا قبل از آن از ناشر وارانت خریداری و یا به او بفروشد.


   برخلاف معاملات در بازار اختیار معامله، در معاملات وارانت، با توجه به اینکه تمامی مسئولیت‌ها بر عهده‎ی ناشر است، نیازی به سیستم وجه تضمین نیست و دارنده و ناشر وارانت نیازی به پرداخت وجه‌تضمین در حین معاملات ندارند. البته برخی از بورس‌ها برای کاهش ریسک نکول ناشر، اقداماتی از جمله اخذ وثایق اضافی از ناشر وارانت را انجام می‌دهند.


  علاقه مندان برای مشاهده گزارش تکمیلی اینجا کلیک کنند.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *