شهرداری ورشکسته، از طلب خود گذشت


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از فارس،‌ سالیان سال است بحث بدهی دولت به شهرداری مطرح است و هر بار مسئولان شهرداری تهران در این باره صحبت کرده و معتقد بودند که دولت سهم خود را به درستی پرداخت نمی‌کند.


طلب شهرداری تهران از دولت در سال گذشته حدود ۱۴ هزار میلیارد عنوان شد و شهردار سابق در این باره هشدارهای زیادی داده بود. قدرت‌الله گودرزی معاون قالیباف در این باره گفت:‌ اسناد و مدارک بدهی‌های دولت وجود دارد و بر مبنای اسناد طلب ما از دولت حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان است.


معاون سابق مالی واقتصاد شهر گفت: شهرداری تهران ۵۰ درصد در حوزه بافت فرسوده برابر قانون از سال۸۶، ۵۰ درصد یارانه بلیت اتوبوس و مترو، ۶۰ درصد جرایم راهنمایی و رانندگی، بدهی بابت عوارص مستمر و یک میلیارد دلاری که مجلس تصویب کرده و … بدهی‌های دولت به شهرداری است که همه مستنداتش وجود دارد.


وی گفت:‌ ۱۹ هزار میلیاردی که عنوان کردیم دقیق است و این بدهی واقعی دولت به شهرداری است ما حتی با نوبخت جلسه گذاشتیم و قرار شد آنها مبالغی را تا پایان سال ۱۳۹۵ بدهند که بسیاری از آن محقق نشد.


گودرزی با اشاره به بدهی ۴ هزار و۵۰۰ میلیونی شهرداری به دولت که نجفی عنوان کرده است گفت:‌ عددی که دوستان اعلام کردند شاید منظورشان بدهی ما به بانک‌ها باشد ما هم البته این بدهی را قبول داریم و اعلام کردیم، اما مبلغ بدهی‌های خیلی کمتر از چیزی است که عنوان شده است. 


در شرایطی که با روی کار آمدن مدیریت جدید شهرداری هر روز اعلام می‌کنند ما شهرداری ورشکسته تحویل گرفته‌ایم و اوضاع مالی خوبی نداریم؛ اظهارات نجفی در خصوص بدهی دولت به شهرداری تعجب برانگیز است. محمدعلی نجفی، شهردار تهران دوباره ا علام کرد که بدهی ۱۸ هزار میلیاردی دولت به شهرداری صحت ندارد. هر چند که تا کنون در این زمینه اظهارات متفاوتی اعلام شده است در هر حال این میزان بدهی درست نیست.


بر اساس این گزارش،‌ سال‌ها بود که از حضور شهردار در هیأت دولت جلوگیری می‌شد و هر بار برای این امر دلایل متعددی مطرح می‌شد اما به دلیل دوستی و نزدیکی نجفی با روحانی رئیس‌جمهور فعلی از شهردار تهران در جلسات هیأت دولت دعوت کرد. این اتفاق بسیار مبارک بود و مردم فکر می‌کردند که شهردار تهران در جلسات هیأت دولت از حق آنها دفاع می‌کند و بخشی از مشکلات کلانشهر را برطرف می‌کند نه اینکه حتی بدهی‌های دولت به شهرداری که اسناد و مدارک آن نیز موجود است را به کل منکر شود.


محمد باقر قالیباف در اسفند ۱۳۹۵ در حاشیه آیین بهره‌برداری از ۵۹ دستگاه واگن و لوکوموتیو در شرکت متروی تهران درپاسخ به سؤالی در خصوص وضعیت پرداخت بدهی‌های دولت به شهرداری تهران گفت: در این خصوص دیگر از من این سؤال را نپرسید و چیزی نمی‌گویم، گفتن هم فایده ندارد.


براساس این گزارش، معلوم نیست سرنوشت بدهی دولت به شهرداری که اسنادش هم موجود است چه خواهد شد و سرنوشت هزاران میلیارد بدهی در هاله ای از ابهام است.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *