×

دو “مدل گوشی” در دستور کار رجیستری قرار گرفتند

 • کد نوشته: 4244
 • ۲۲ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • پس از جلسه مشترک ۵ دستگاه برای اجرای نهایی رجیستری گوشی موبایل، خبر مقابله با واردات قاچاق دو برند گوشی موبایل در ماه اول طرح منتشر شد. وزیر ارتباطات در بیان نتایج این جلسه گفته بود در ابتدا برای دو وندور مدل‌های گوشی که خدمات مناسبی ارائه نمی‌دهند، اعمال سیاست می‌شود. از صحبت های وزیر اینطور برداشت شده بود که جلوی کار دو برند به صوت کلی گرفته می‌شود که اینطور نیست.

  دو “مدل گوشی” در دستور کار رجیستری قرار گرفتند
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از فارس، جلسه مشترک وزارت ارتباطات، وزارت صنعت، گمرک، وزارت اقتصاد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با موضوع رجیستری گوشی موبایل هفته گذشته به میزبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار و تصمیم به اجرای پله ای رجیستری گرفته شد.شد.


  محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام نتایج این جلسه چند جانبه، گفت: «در فاز نخست در پایان مهرماه مانیتورینگ رجیستری روشن می‌شود، اما اعمال سیاست نمی‌کنیم. در همان ماه اول اجرا، درباره دو وندور مدل‌های گوشی موبایل که خدمات مناسب به کاربران ایرانی ارائه نمی‌کنند و حقوق گمرکی دولت را نیز نمی‌پردازند، اعمال سیاست می‌شود و جلوی قاچاق آنها را می‌گیریم و برای ادامه روند بعداً تصمیم گرفته می‌شود تا در آینده تمامی برندها را تحت پوشش قرار دهیم.»


  برداشت غالب از صحبت‌های وزیر که در اکثر رسانه‌ها منتشر و بازنشر شد این بود که در ماه اول اجرای رجیستری از واردات دو برند گوشی موبایل که علاوه بر اینکه قانونی وارد نمی‌شوند، خدمات به ایرانی‌ها نمی‌دهند، جلوگیری می‌شود. پیرو همین برداشت گمانه‌زنی‌هایی درباره اسامی دو برندی که به زودی غیرمجاز خواهند شد شکل گرفت.


  وزیر ارتباطات دقیقا گفته بود: «یکی دو تا از وندورهایی مدل‌های گوشی که پشتیبانی در درون ایران ارائه خدمت نمی‌کنند و از مبادی قاچاق هم گوشی‌هایشان را وارد می‌کنند، بنا شد ما اعمال سیاست کنیم.»


  اما صحبت‌ها حاکی از این است که بحث ممنوعیت دو برند در ابتدای اجرای مطرح نیست؛ بلکه دو مدل گوشی خاص و کمیاب در بازار منظور بوده که رجیستری از اعمال محدودیت روی این دو گوشی آغاز خواهد شد. با این شیوه کار شروع هوشیاری مردم برای خرید گوشی قانونی افزایش می یابد و طرح نیز گام به گام به جلو خواهد رفت.


  مدل دو گوشی نیز برای پیشگیری از ایجاد فرصت سوء استفاده برای قاچاقچیان، دو روز پیش از اجرای طرح اعلام خواهد شد.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *