×

واکنش بازار سرمایه به صحبت های ترامپ

 • کد نوشته: 4277
 • ۲۲ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • اگرچه برخی انتظار داشتند که سخنان ترامپ، تاثیر منفی بر روی بازار بورس تهران بگذارد، اما از نخستین دقایق شروع معاملات شاخص روندی رو به رشد داشته است.

  واکنش بازار سرمایه به صحبت های ترامپ
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” در دقایق آغازین شروع معاملات بورس تهران، شاخص با روند رو به رشدی حرکت کرده است؛ روندی که برخی پیش بینی می‌کردند با سخنان منفی شب گذشته ترامپ، به مسیر خود غیر از این ادامه دهد. بر این اساس شاخص کل در نیمه نخست بازار سرمایه امروز با افزایش ۳۳۹ واحدی در کانال ۸۵ هزار واحدی قرار گرفته  است


  روزبه شریعتی تحلیل‌گر بازار سرمایه می‌گوید: نگاه بازار در هفته گذشته بصورت  منفی بوده ، بطوریکه بازار دلار به عنوان یک بازار هوشمند موازی با بازارسرمایه هفته گذشته روندی صعودی بخود گرفت.


  این تحلیل گر بازار سرمایه گفت: ترامپ در سخنرانی دیشب خود برجام  را نه تایید  و نه رد کرد، در واقع استراتژی ” مرد دیوانه” را در پیش گرفت، به اصطلاح توپ را در زمین کنگره انداخت و ۶۰ روز به کنگره مهلت تصمیم‌گیری داده است.


  شریعتی افزود: بازار سرمایه در این شرایط در حالت برزخی خود قرار می‌گیرد، همانطور که از حجم معاملات امروز مشخص بوده. بطوریکه در نیمه‌های بازار شاهد کاهش حجم معاملات بوده‌ایم. ریسک‌گریزها خریدی انجام نمی‌دهند و  سهامداران فعلی حاضر به فروش سهام خود نیستند خصوصا سهام شرکت‌هایی مانند ملی مس ایران، گل گهر، فولادمبارکه که قیمت دلار و کامودیتی ها بر آنها تاثیر گذار است. دوم اینکه آنهایی که نقدینگی دارند حاضر به خرید سهام در این قیمت‌ها نیستند زیرا تکلیف بازار تا زمان اعلام نتیجه کنگره امریکا مشخص نیست.


  تحلیل گر کارگزاری اقتصاد بیدار گفت: بازار سرمایه از این اتفاق، حالت خنثی و کم حجم حداقل تا زمان اعلام نتیجه کنگره به خود می‌گیرد. بازار سرمایه از کمبود شدید نقدینگی رنج می‌برد و اتفاق خوبی که  امروز افتاده این است که تثیت صندوق های بادرامد ثابت بزرگ بانک ها به عنوان یکی از محرک‌های بازار سرمایه تا سقف ۵درصد دارایی های خود را بایستی به خرید سهام اختصاص دهند که موجب افزایش نقدشوندگی سهام می شود. گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها که تا هفته آینده نیز باید اعلام شود، بصورت خاص مدیران شرکت‌هایی که درآمد آن ها از افزایش قیمت دلار منتفع می شوند اگر کمی جسارت به خرج دهند و تعدیلات مثبت به بازار سرمایه اعلام کنند می تواند تاثیرات خوبی بر بازار سرمایه بگذارد. بنابراین  شاهد ریزشی شدید در بازار نخواهیم بود و روند بازار در کوتاه مدت خنثی و صعودی خواهد بود .


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *