قانون اساسی حزب کمونیست چین تغییر می‌کند


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، حزب کمونیست چین موافقت کرده است که قانون اساسی این حزب پیش از برگزاری کنگره حزب کمونیست چین، بر اساس تفکر ژی جین پینگ تغییر کند. این کنگره هر ۵ سال یکبار برگزار می‌شود.


کمیته مرکزی این حزب، که شامل بدنه عالی‌ترین نخبگان آن است روز شنبه طرح اصلاح قانون اساسی حزب کمونیست را تصویب کرد که برای تأیید رسمی در کنگره حزب کمونیست چین تصویب خواهد شد.


در بیانیه رسمی که از تلویزیون دولتی چین قرائت شد، اقدامات دولت ژی جین پینگ را  به ویژه مبارزه او فساد را ستایش کرده، اما در مورد بندهایی که باید وارد قانون اساسی شوند سخنی به میان آورده نشد.


مسئله اساسی برای ژی جین پینگ این است که آیا او  می‌تواند نام خود را نیز به مانند رهبران ممتاز پیشین حزب کمونیست چین یعنی تفکر  مائو زدونگ و نظریه دنگ شیائوپینگ، در حزب کمونیست برای همیشه حک کند یا نه.


رهبران پیش از ژی جین پینگ مانند جیانگ زمین و هو جین تائو نیز توانستند اصلاحاتی را در قانون اساسی حزب کمونیست انجام بدهند اما نتوانستند اسم خود را بر روی آن حک کنند.


جیانگ زمین توانست قانون «سه نماینده» را تصویب کند که بنگاه‌داران خصوصی را در آغوش گرفت و در راستای توسعه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی چین به اجرا درآمد و هوجین تائو نیز توانست دکترین «توسعه علمی» را در قانون اساسی حزب کمونیست چین وارد کند.


دکترین ژی جین پینگ شامل «چهار طرح فراگیر» که اشاره به تغییراتی در حوزه جامعه رونق، تقویت اصلاحات، قوانین حقوقی و نظم حزبی است و نیز طرح‌هایی مبتنی بر ساختار حزبی و بازسازی ملی است.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *