اعزام ۱۵ هزار خادم با صدور گواهی‌ فعالیت برای ۱۳۵۰ موکب


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از فارس، حسن پلارک درباره وظایف ستاد بازسازی عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی و برنامه‌های پیش‌رو برای زائران گفت: بار اصلی اسکان، پذیرایی و تغذیه زائران ایرانی در داخل عراق و مرزها در ایام اربعین حسینی بر عهده ستاد بازسازی عتبات عالیات است و شامل اسکان و تغذیه می‌شود و ۲ رکن اصلی خدمات رسانی است.


پیش‌بینی حضور ۳ میلیون زائر ایرانی در اربعین


رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه تعداد زائران ایرانی مراسم اربعین حسینی در سال گذشته حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بود، گفت: طبق پیش‌بینی‌ها امسال حدود ۳ میلیون نفر از کشورمان در مراسم اربعین حسینی حضور می‌یابند که به همین منظور نقاط ضعف سال‌های گذشته رفع شده و خدمات‌دهی نیز افزایش می‌یابد.


فعالیت ۲۰ روزه موکب‌ها با ۲ میلیون پرس غذا در هر وعده


پلارک افزود: بنابر تمهیدات اندیشیده شده موضوع تغذیه و اسکان به همراه سایر خدمات از سوی موکب‌ها و خادمان اهل بیت(ع) صورت می‌گیرد.


وی به موضوع تغذیه و اسکان زائران اشاره کرد و گفت: در طول ۲۰ روز، روزانه در هر وعده ۲ میلیون پرس غذا تقدیم زائران اربعین حسینی خواهد شد که در جمع هر روز ۶ میلیون پرس غذا از سوی موکب‌های ایرانی به زائران داده می‌شود.


رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) ادامه داد: بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از زائران اربعین حسینی نیز هر شبانه‌روز در موکب‌های ایرانی واقع در مبادی ورودی مرزها و شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سامرا اسکان می‌یابند.


برنامه‌ریزی‌ خاص در چینش موکب‌ها 


رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) توضیح داد: ضمنا رعایت مسائل ایمنی و امنیتی برای موکب‌های محل اسکان زائران همچون آتش‌نشانی، اطفا حریق و کنترل ورودی و خروجی زائر به داخل موکب‌ها را هم مورد توجه جدی قرار دادیم تا خدایی ناکرده شاهد عملیات خطرناکی از سوی تکفیری‌ها نباشیم.


به گفته پلارک، مرزهای شلمچه، چذابه، مهران و خسروی آماده استقرار موکب‌های اربعین حسینی می‌شوند و این خدمات رسانی امسال به‌طور متناسب و متوازن انجام می‌گیرد، یعنی موکب‌ها به‌صورت مناسب توزیع و چینش شده‌اند و از تجمیع، کمبود و پراکندگی آنها در یک نقطه خاص جلوگیری شده است.


وی با بیان اینکه توزیع موکب‌ها متوازن انجام شده است، افزود: طبق برنامه‌ریزی‌ها امسال در شهرهای ورودی به مرزهای چذابه، شلمچه، مهران و خسروی چندین موکب برای زائران در نظر گرفته شده است.


اختصاص موکب‌های ویژه پاکسازی، خیاطی، واکسی، ویلچری و تعمیراتی


رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه تمامی موکب‌های ایرانی امسال دارای پروانه و شناسنامه هستند، گفت: امسال به غیر از موکب‌های اسکان و تغذیه، برخی موکب‌ها هم برای میان وعده، نظافت، پاکسازی، خیاطی، واکس، ویلچر و تعمیرات در نظر گرفته شده است.


اعزام ۱۵ هزار خادم با صدور گواهی‌ فعالیت برای ۱۳۵۰ موکب تاکنون


رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه خدمات‌ تغذیه‌ای در ایام اربعین از سوی موکب‌های ایرانی حدود ۲۰ روز انجام می‌گیرد، گفت: این خدمات‌دهی به زائران اربعین حسینی چند روز قبل از اربعین و چند روز پس از اربعین حسینی انجام می‌گیرد؛ موکب‌های در نظر گرفته شده حدود ۱۲۰ میلیون پرس غذا در این ایام تقدیم زائران می‌کنند.


پلارک با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای اعزام موکب‌داران و ملزومات راه‌اندازی آنها در حال انجام است، گفت: تاکنون حدود ۱۳۵۰ موکب پروانه و مجوز موکب‌داری در ایام اربعین حسینی ۱۳۹۶ را دریافت کرده‌اند که جداول تعهدی آنها نیز طبق برنامه‌ریزی خدمات مشخص شده است.


موکب ۱۰۰ هزار نفری و موکب ۲۰۰ نفری


پلارک ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های و رایزنی‌های لازم برای انتقال دریافت زمین و انتقال کالاهای موکب‌داران با طرف مقابل انجام گرفته است و در حال حاضر نیز همه مراکز استان‌های ما در عراق مشغول دریافت زمین‌های موکب‌ها برای ایام اربعین حسینی هستند تا تمامی خدمات به‌موقع ارائه شود.


وی درباره بزرگترین و کوچکترین موکب‌های کشورمان اظهار کرد: محل اسکان و پذیرایی موکب‌ها و گنجایش آنها با یکدیگر متفاوت است؛ بزرگترین موکب ما ۱۰۰ هزار نفر و کوچکترین موکب ۲۰۰ نفر را در خود اسکان می‌دهند.


رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) تصریح کرد: عمده موکب‌ها و خدمات آنها از سوی مردم و هیئت‌های مذهبی انجام می‌گیرد، البته برخی موکب‌های وسیع هم توسط ارگان‌ها و آن هم با کمک داوطلبانه مردم و پرسنل برای خدمات‌دهی انجام می‌گیرد.


اسکان زائرین در صحن حضرت زهرا (س) با خدمات ویژه


وی افزود: صحن حضرت زهرا(س) در شهر نجف امسال به طور مناسبی به خدمت‌رسانی زائران اربعین می‌پردازد و حدود ۱۰۰ هزار نفر هر شبانه‌روز در آن اسکان می‌یابند.


رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه بهر‌ه‌برداری کامل از صحن حضرت زهرا(س) انجام می‌گیرد، گفت: اسکان زائران در این محل با تمام امکانات نظیر سیستم گرمایشی، سرمایشی، تهویه، سرویس‌های بهداشتی و حتی حمام خواهد بود.


پلارک یکی دیگر از موکب‌های عظیم را موکب صحن عقیله بنی‌هاشم دانست و افزود: در محل صحن حضرت عقیله بنی‌هاشم(حضرت زینب) در کربلا، موکب وسیعی برای اسکان و پذیرایی زائران تدارک دیده می‌شود.


اسکان ۲۰۰ هزار زائر در خانه‌ عراقی‌ها


وی همچنین به اسکان زائران در منازل مردم خوب عراق اشاره کرد و گفت: امسال بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر در خانه‌های مردم مهمان دوست عراق در شهرهای کربلا، نجف و کاظمین ساکن می‌شوند که برای این منظور نیز افرادی برای هدایت زائران در نظر گرفته شده‌اند؛ این برنامه‌ریزی نیز به مودت و دوستی بیشتر بین ۲ ملت کمک خواهد کرد.


 


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *