سه ژنرال برجسته کاخ سفید مانع از لغو کامل برجام توسط ترامپ شدند


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از گاردین، تصمیم یکجانبه ترامپ برای از بین بردن برجام واکنش بسیاری از کشورها و اشخاص در داخل و خارج از ایالات متحده را در پی داشت. انگلستان نیز در حمایت از برجام به آلمان و فرانسه پیوست و این در حالی است که ایران از پشتیبانی چین و روسیه علیه ترامپ نیز برخوردار بود.


به گزارش گاردین، ترامپ هیچ اهمیتی به این نمی‌داد که نظر سایرین در مورد برجام چیست و اصلا هیچ توجهی به منتقدان خود نمی‌کرد. در واقع سخنرانی ترامپ علیه ایران می‌توانست بسیار بسیار بدتر از این باشد و به یک بحران دیپلماتیک تبدیل شود چرا که انتظار می‌رفت ترامپ کاملا از برجام خارج شود و تحریم‌های شدیدی را علیه ایران تصویب کند.


گاردین ادعا می‌کند اینکه ترامپ از مواضع خود عقب‌نشینی کرد نتیجه یک لابی‌گری بسیار فشرده و در سطح بسیار بالا بود. فشارهایی که توسط مقامات ارشد کاخ سفید، وزاری دولت ترامپ و متحدان نزدیک ترامپ از جمله ترزا می که شخصاً در قضیه مداخله کرد، عامل اصلی عقب‌نشینی ترامپ از اتخاذ مواضع بسیار سرسختانه علیه ایران بود.


گاردین همچنین در گزارش خود عنوان می‌کند که رهبران اصلی این لابی‌گری فشرده و سطح بالا سه نفر از ژنرال‌های ارشد کاخ سفید، جان کلی رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید، جیمز متیز وزیر دفاع و ریموند مک‌مستر مشاور امنیت ملی او بودند. هر سه این ژنرال‌ها  در عراق خدمت کرده‌اند و خوب می‌دانند که پایان بد توافق هسته‌ای ایران چه نتیجه‌ای خواهد داد.


رابطه مشاوران کاخ سفید با همتایان آنها در خارج ایالات متحده بسیار خوب اما اینکه آنها بتوانند در آینده نیز چنین نقشی را ایفا کنند، قابل پیش‌بینی نیست.


گاردین همچنین ادعا می‌کند که اگر چه لابی‌گری تأثیر بسیار زیادی در عقب‌نشینی موضع ترامپ داشته است اما زرف دیگر قضیه نیست درست است یعنی کشورهایی مانند عربستان سعودی و اسرئیل نیز ار قدرت لابی‌گری بسیار زیادی برخوردارند. این دو کشور توانستند در سفر بسیار پر هزینه ترامپ به کشورشان، او را قانع کنند که فعالیت‌های ایران در منطقه بر ضد منافع ملی آمریکاست. 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *