×

بانک مشترک ایران و عراق ایجاد شود

 • کد نوشته: 4446
 • ۲۳ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • سفیر جمهوری عراق در تهران گفت: راه‌اندازی یک بانک مشترک بین ۲ کشور برای انجام مبادلات تجاری و اقتصادی با پول رایج طرفین می‌تواند سطح روابط اقتصادی ۲ کشور را گسترش دهد.

  بانک مشترک ایران و عراق ایجاد شود
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از فارس، راجح الموسوی امروز در همایش بزرگ تجارت ایران و عراق بابیان اینکه باید سطح روابط تجاری دو کشور بیشتر از سطح موجود باشد، گفت: به نظر می‌رسد دو طرف در این زمینه کوتاهی کرده‌اند.


  سفیر جمهوری عراق در تهران اظهار داشت: امکانات اقتصادی ایران بسیار زیاد است و من از این موضوع شگفت‌زده شده‌ام. شاید عراقی‌ها از این امکانات اطلاع چندانی نداشته باشند و به نظر می‌رسد کمتر از ۱۰ درصد از این پتانسیل را شناسایی کرده‌اند.


  الموسوی بیان داشت: به نظر می‌رسد برای معرفی امکانات هرچه بیشتر تجاری ایران باید یک نمایشگاه دائمی محصولات و خدمات ایران در عراق ایجاد شود تا بتوان همه تجربیات و تولیدات ایرانی را در آنجا عرضه کرد و قراردادهای متعدد بازرگانی بین دو کشور منعقد شود.


  وی با اشاره به اینکه چرا نباید بازار مشترک اسلامی و حتی منطقه‌ای از سوی دو کشور تشکیل شود، گفت: عمده توطئه‌های بین‌المللی در منطقه علیه ایران و عراق است و به همین دلیل باید برای عمیق‌تر کردن روابط همه‌جانبه دو کشور اقدامات بیشتری صورت گیرد.


  سفیر جمهوری عراق در تهران با اشاره به مشکلات بانکی، گمرکی و صدور ویزا گفت: هر دو طرف ایرانی و عراقی مقصر این مشکلات هستند و رفع این مشکلات نیازمند تصمیم قطعی و جدی است.


  الموسوی اظهار داشت: وصل شدن راه‌آهن دو کشور و امتداد آن به ترکیه می‌تواند در ارتباطات دو کشور با ترکیه و حتی اتحادیه اروپا مؤثر باشد و همچنین احیای شط‌العرب برای توسعه حمل‌ونقل دریایی بسیار مؤثر است.


  وی بابیان اینکه امیدواریم ایران با پشت سر گذاشتن تحریم‌ها بتواند به جایگاه واقعی اقتصادی خود برسد، گفت: ‌راه‌اندازی یک بانک مشترک بین دو کشور برای انجام مراودات اقتصادی و تجاری با پول رایج طرفین و همچنین برداشته شدن ویزا در ارتقای سطح روابط اقتصادی دو کشور بسیار مؤثر است.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *