افزایش ظرفیت بیمه و بورس با کت‌باندها


به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد”، خوش کیش عضو هیئت مدیره بیمه شهر، در خصوص ورود کت باندها به بازار سرمایه گفت: انتشار اوراق بهادار مرتبط با بیمه در بازار سرمایه هدف بسیار خوبی است که مسئولان باید روی اجرایی شدن آن تمرکز بیشتری داشته باشند.


خوش کیش در همین راستا بیان کرد: مسئولان صنعت بیمه و بازار سرمایه در یک حرکت اشتراکی باید با آماده سازی زیرساخت‌ها به عرضه هرچه زودتر کت باندها در بورس کمک کنند. حتما این موضوع می تواند به عمق دهی به بازار سرمایه کمک کرده و صنعت بیمه را یاری دهد. در حال حاضر شرکت های بیمه ای محدودی (شرکت های بیمه اتکایی) ریسک دیگر شرکت های بیمه را می پذیرند ولی با راه اندازی کت باندها، ریسک شرکت های بیمه می تواند با سرمایه گذاران ریسک پذیر بازار سرمایه تقسیم شود. در واقع راه اندازی کت باندها به طور قطع ظرفیت صنعت بیمه را ارتقا خواهد داد.


وی ادامه داد: همانطور که می‌دانید تا پیش از این مقداری از ذخایر مالی صنعت بیمه در نظام بانکی سرمایه گذاری میشد این در حالی است که با کاهش نرخ سود بانکی، امکان سوددهی بانک ها کم و در نتیجه درآمد صنعت بیمه پایین آمده است، با این اوصاف سرمایه گذاری اوراق بهادار بیمه در بازار سرمایه می تواند به عنوان یکی از جایگزین های بسیار خوب برای این مشکل در نظر گرفته شود.


این کارشناس صنعت بیمه اضافه کرد: از سوی دیگر بیمه ها برای حضور در بازار سرمایه باید صورت های مالی شفافی داشته باشند، بنابراین صنعت بیمه باید به این سمت حرکت کند که این خود می‌تواند گام موثری در پیشرفیت و شفافیت صنعت بیمه باشد.


در همین زمینه چندی پیش حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران، درباره اینکه آیا آمادگی پذیرش کت باندها در بازار سرمایه وجود دارد، اظهار داشت: در گذشته اقدامات مشترکی بین صنعت بیمه و بازار سرمایه درباره طراحی اوراق مرتبط با بیمه انجام شد ولی قبل از هر اقدامی باید پذیرش این اوراق از نظر شرعی بررسی شده و در صورت اخذ تائیدیه از کمیته فقهی قابل پذیرش خواهد بود.


وی در پاسخ به این سوال که کت باندها تا چه اندازه می توانند به عمق دهی به بازار به ویژه بازار اوراق بدهی کمک کنند، گفت: کت باندها نیز نوعی از ابزار تامین مالی است و قاعدتا می تواند باعث تنوع در بازار سرمایه و بازار بدهی شود.


مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران خاطرنشان کرد که بازار سرمایه و صنعت بیمه می توانند با اقدامات مشترک درباره اوراق بیمه ای همکاری کنند.


پیش از این نیز، عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی از آغاز اقدامات مربوط به طراحی کت باندها برای عمق دهی به بازار بدهی در پژوهشکده بیمه خبر داده بود. 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *