×

درخواست سهامداران از سازمان بازرسی در مورد واگذاری “فایرا”

 • کد نوشته: 4582
 • ۲۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • بعد از درخواست دو نماینده مجلس از شورای رقابت مبنی بر جلوگیری از حضور سهامدار معروف در مدیریت آلومینیوم‌ ایران‌، تعدادی از سهامداران با ارسال نامه به سازمان بازرسی، خواهان بررسی واگذاری “فایرا” شدند.

  درخواست سهامداران از سازمان بازرسی در مورد واگذاری “فایرا”
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از بورس پرس، حواشی مربوط به واگذاری دو بلوک ۱۵ و ۲۰ درصدی آلومینیوم‌ ایران‌ توسط سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران و مهر اقتصاد ادامه دارد.


  براساس این گزارش، بعد از درخواست دو نماینده مجلس از شورای رقابت مبنی بر جلوگیری از حضور سهامدار معروف (محمد علی محمدی مالک شرکت هایی چون آلومینیوم المهدی با ۷۲ درصد، ۴۹.۸ درصد سهام سرمایه گذاری ایران ، فاریاب با ۳۸ درصد ، معادن بافق با ۷۶ درصد، باما با ۱۳ درصد و… ) تعدادی از سهامداران هم به این موضوع  واکنش نشان دادند.


  این گروه در نامه ایی به رئیس سازمان بازرسی کل کشور ، با ادعای ارزان فروشی سهام بلوکی “فایرا” ، خواهان بررسی این واگذاری شدند.


  متن نامه که به بورس پرس ارسال شده و رونوشت آن به شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت، امور حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت بورس تهران داده شده ، همراه با تعدیل برخی موارد دارای بار حقوقی ، به شرح زیر است:


  سازمان محترم بازرسی کل کشور


  با سلام و احترام


  ما به عنوان جمعی از سهامداران سهام عدالت در مرحله اول و در مرحله بعد به عنوان سهامداران شرکتتوسعه صنعتی ایران به نحوه مدیریت دارایی های شرکت توسعه صنعتی ایران اعتراض و درخواست رسیدگی داریم. یکی از دارایی های این شرکت که در شرف واگذاری و فروش می باشد  آلومینیوم ایران است.


  قبل از اینکه موضوع سهام مذکور تشریح گردد لازم به ذکر است که سهام عدالت ۳۰ درصد از سهام آلومینیوم ایران و  ۳۰ درصداز سهام شرکت توسعه صنعتی را دارد که خود دارای ۱۵ درصد از سهام آلومینیوم ایران است.


  همان گونه که استحضار دارید شرکت آلومینیوم ایران (ایراکلو)  قطب اصلی تولید آلومینیوم در کشور و شاید به جرأت بتوان گفت بزرگترین شرکت تولید کننده آلومینیوم در کشور است که در حدود ۵۰۰ درصد آلومینیوم تولیدی در داخل ، توسط آن تولید می شود. این شرکت در سالیان قبل به دلیل سوء مدیریت ها دچار بحران های سختی شد  که زیان های سنگینی به شرکت وارد کرد و مع الآسف بخش عمده ای از ظرفیت تولیدی شرکت این گونه  از دست رفت. ولی خوشبختانه در سال جاری با استقرار مدیری توانمند در شرکت مذکور ، عمده مشکلات شرکت در حال برطرف شدن و بخش عمده ای از ظرفیت از دست رفته شرکت در حال بازگشت است…


  پرواضح است که سهام مذکور  ارزش بسیار بالایی دارد. به طوری که طبق اظهارات رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم مورخ ۱۰/۰۷/۱۳۹۶ ارزش راه اندازی یک کارخانه ۱۰۰ هزار تنی آلومینیوم یک میلیارد دلار است.


  البته این موضوع را هم باید در نظر گرفت که یک میلیارد دلار مذکور طی چندین سال باید سرمایه گذاری و بعد از آن قابل بهره برداری باشد حال اینکه شرکت آلومینیوم ایران شرکتی ۲۲۰ هزار تنی و در حال کار است . ضمناً شرکت مذکور دارای ۱۱۰۰ هکتار زمین از جمله ۲۳۰ هکتار زمین بسیار ارزشمندکارخانه در اراک و ۵۸۰ هکتار زمین در بندرعباس است.


  با توجه به موارد مذکور در صورتی که ارزش زمین های شرکت نیز در نظر گرفته شود و با لحاظ نمودن کسر بدهی ها و زیان انباشته شرکت ، ارزش ذاتی کارخانه مذکور بالای ۹ هزار میلیارد تومان یا به عبارتی ارزش ذاتی هر سهم شرکت بالغ بر ۱۷۵۰ تومان خواهد بود.ضمنا با توجه به افزایش قیمت جهانی آلومینیوم و افزایش بی محابای آلومینیوم در کشور و همچنین افزایش ظرفیت تولیدی کارخانه طبق ادعای سایت شرکت و سخنرانی های متعدد مدیر عامل ، در صورتی که شرکت سال بعد به صورت صحیح و درست کار بکند طبق تحلیل ها ، که قابل ارائه می باشد …. به ازای هر سهم سود خواهد ساخت.


  در این شرایط برخی شرکت ها به دنبال فروش سهام خود در شرکت آلومینیوم ایران به صورت بلوکی و در قیمت های نازل هستند …


  با توجه به  این موارد  شایسته است برای حفظ منافع سهامداران سهام عدالت و شرکت های مذکور و جلوگیری از سوء استفاده از اموال عمومی که عمدتاً متعلق به قشر ضعیف جامعه است ، نسبت به بررسی خردمندانه موضوع و انجام اقدامات لازم جهت جلوگیری از تضییع حقوق دارندگان سهام  پیگیری های لازم مبذول گردد.


  جمعی از سهامداران شرکت توسعه صنعتی ایران ، آلومینیوم ایران و دارندگان سهام عدالت


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *