قواعد منع کننده، ابزار اروپا برای مقابله با تحریم‌های آمریکا


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از تسنیم به گزارش بلومبرگ، روز جمعه دونالد ترامپ از تایید پایبندی ایران به توافق برجام خودداری و تهدید کرد ضمن خروج از برجام تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به اجرا بگذارد. اتحادیه اروپا بلافاصله برای دفاع از برجام وارد عمل شد و خاطر نشان کرد که هیچ کشوری به تنهایی حق خاتمه دادن به توافق هسته‌ای را ندارد. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی اظهار داشت، رئیس جمهوری آمریکا «اختیارات فراوانی دارد، …اما در این زمینه فاقد اختیار لازم است».


اما دولت آمریکا می‌تواند اقدامات یک‌جانبه‌ای را صورت دهد که بر شرکت‌های مختلف در سراسر جهان تاثیر بگذارد، همانطور که در گذشته نیز چنین اقداماتی را انجام داده است. ترامپ به کنگره ۶۰ روز فرصت داده تا در مورد وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران تصمیم گیری کند. برخی از این تحریم‌ها ممکن است شرکت‌های غیرآمریکایی را هدف قرار دهد و آنها را وادار سازد تا بین بازار ایران و آمریکا یکی را انتخاب کند.


جذابیت اقتصاد ایران به لحاظ میزان سوددهی بر کسی پوشیده نیست. ایران کشوری با جمعیت ۸۰ میلیونی، منابع عظیم نفتی، یک طبقه متوسط قابل توجه و تقاضای بالا برای خرید کالاهای مصرفی اروپایی بعد از یک دهه تحریم است. شرکت‌های بزرگ اروپایی نظیر زیمنس و توتال قبلا به پشتوانه برجام قراردادهایی چند میلیارد دلاری با ایران منعقد کرده‌اند.


به گفته مدیران و تحلیلگران، نامشخص بودن قصد ترامپ در مورد ایران تاثیری دوسویه دارد. از یک سو شرکت‌هایی که وارد ایران شده‌اند، هنوز دلیلی برای خروج از ایران نمی‌بینند. اما آنهایی هم که هنوز وارد ایران نشده‌اند، دلیل جدیدی برای وارد نشدن به اقتصاد این کشور دارند.


مقامات اروپایی می‌گویند، تلاش خواهند کرد از شرکت‌های اروپایی در برابر ریسک‌های ناشی از تغییر سیاست آمریکا در قبال ایران محافظت کنند. وزیر داردایی فرانسه روز پنجشنبه در واشنگتن گفت: «ما خواهان شفافیت و امنیت حقوقی برای شرکت‌هایمان هستیم.» دیوید او سالیوان، سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا هم گفته، اگر کنگره اقدام به برقراری مجدد تحریم ها کند، اروپا «با تمام ابزارهای در دسترس برای حفاظت از منافع مشروع شرکت هایش اقدام خواهد کرد.»


اروپا ابزارهایی در اختیار دارد. علی واعظ، تحلیلگر ایرانی گروه بین المللی بحران گفت: اتحادیه اروپا می‌تواند برای مقابله با تحریم‌های امریکا از «قواعد منع کننده»‌ای که در دهه ۱۹۹۰ اعمال کرده بود استفاده کند. این مقررات شرکت‌های اروپایی را از تبعیت از اقدامات یک‌جانبه و فراسرزمینی دولت امریکا منع می‌کند.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *