بازار فراورده‌های نفتی عراق، جایگزین اقلیم کردستان شود


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از تسنیم، احسان باقریان نایب رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در نشستی خبری اظهار کرد: این اتحادیه در سال گذشته در مجموع ۷ میلیارد دلار صادرات داشت که از این رقم ۳.۵ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی، ۱.۵ میلیارد دلار مواد هیدروکربوری و ۱.۲ میلیارد دلار مواد روغنی و پارافینی بود.


وی افزود: عمده صادرات شرکت های بخش خصوصی عضو این اتحادیه به کشورهای افغانستان، عراق، آسیای میانه، اروپای شرقی، افریقا، آمریکای لاتین و امریکای جنوبی است.


باقریان میزان تولید قیر ایران را ۵.۲ میلیون تن در سال اعلام کرد و گفت: از این رقم سالانه ۳ میلیون تن صادر و ۲.۲ میلیون تن مصرف داخلی می شود.


نایب رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی با بیان اینکه “مشکلات متعددی صنعت قیر ایران را درگیر خود کرده است”، اذعان کرد: از جمله مشکلات موجود بحث قیر تهاتری است که اعلام شده ۴ میلیون تن در سال باشد، این میزان اصلا کارشناسی نیست و باید کاهش یابد چرا که به تجارت قیر ایران صدمه وارد می کند.


وی ادامه داد:  اصلی ترین انتقاد ما نبود نهاد رگولاتوری است؛ به طور نمونه ظرفیت تولید متانول ایران ۵.۵ میلیون تن است و قرار است در سال آینده این ظرفیت به ۱۱ میلیون تن برسد، همچنین با طرح های توسعه ای، در نظر گرفته شده تا میزان صادرات متانول ایران در سال ۲۰۲۰ به ۱۷ میلیون تن در سال برسد، اما شاهد این هستیم که بزرگترین شرکت های عرضه کننده متانول گاهاً برای بدست اوردن بازار، با هم رقابت مخرب داخلی دارند و این مسئله که در نبود نهاد رگولاتوری به وجود آمده، موجب کاهش قدرت رقابت پذیری در بازارهای جهانی می شود.


باقریان خاطرنشان کرد: در خصوص پالایشگاه‌های کشور، وزیر نفت سال گذشته اعلام کرد که پالایشگاه‌ها خصوصی شده‌اند و مسائل مربوط به پالایشگاه‌ها مربوط به خودشان است، از این‌رو می‌بینیم که پالایشگاه‌های خصوصی سازی شده در نبود نهاد رگولاتوری به حال خود رها شده اند.


نایب رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی با اشاره به توقف ترانزیت فرآورده های نفتی به اقلیم کردستان عراق گفت: اقلیم کردستان عراق، بازار خوبی برای ترانزیت و صادرات فرآورده‌های نفتی بود چرا که هم از نظر تعرفه گمرکی، هم از نظر استانداردها و هم از نظر تسویه پول فراورده های نفتی خریداری شده بازاری با ثبات و مستمر بود.


وی افزود: پیشنهاد ما به دولت این است که این ظرفیت را در صادرات به عراق مورد توجه قرار دهد، هم اکنون بازار بصره برای پذیرش فرآورده های نفتی بازاری بسیار با ظرفیت است، اما عراق در زمینه تعرفه های گمرکی و همچنین ارتباطات بانکی دچار مشکلاتی است که باید برای حل این مشکلات اقدام شود.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *