×

تسویه آخرین (اخزا ۱۱) در بازار سرمایه

 • کد نوشته: 4686
 • ۲۶ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از تسویه یازدهمین مرحله اسناد خزانه اسلامی (اخزا ۱۱) در این شرکت خبر داد.

  تسویه آخرین (اخزا ۱۱) در بازار سرمایه
 •  


  به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از  روابط عمومی سمات، محمدرضا محسنی گفت: تسویه یازدهمین و آخرین مرحله اسناد خزانه اسلامی (اخزا ۱۱) روز دوشنبه از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی انجام شد.


  وی ادامه داد: مبلغ ۱۳ هزار و ۵۴۹ میلیارد ریال بابت انتشار یازدهمین مرحله اسناد خزانه اسلامی به حساب ۲۳۶۴ سرمایه گذاران واریز شد تا تسویه تمام اخزاها در بازار سرمایه به اتمام برسد.


  محسنی اظهار داشت: زمان سررسید اوراق اسناد خزانه اسلامی (سخاب) نیز از آبان ماه امسال آغاز می شود و سود ۶ اوراق سخاب از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی به سرمایه گذاران پرداخت خواهد شد.


  انتشار اسناد خزانه اسلامی به عنوان یک ابزار جدید مالی از مهرماه سال ۹۴ تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار در شرکت فرابورس ایران آغاز شد.


  انتشار این اوراق اواخر سال گذشته به خارج از بورس منتقل شد که این امر منجر به بروز مشکلات فراوانی مانند معاملات غیر شاف، نرخ سود بیش از ۳۰ درصدی و … شد.


  در همین رابطه، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی اوایل شهریورماه گذشته درمراسم معارفه خود از بازگشت انتشار اوراق خزانه اسلامی در بازار سرمایه خبر داد تا بار دیگر معاملات این اوراق از طریق بازار سرمایه انجام شود و حواشی آن پایان یابد.


  اسناد خزانه اسلامی، اوراق بهادار با نامی است که دولت به منظور تصفیه بدهی‌های خود بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با قیمت اسمی و سررسید معین به طلبکاران غیردولتی واگذار می‌کند.


  این اوراق در تمام جهان معمولا از بالاترین درجه اعتباری برخوردار است، چرا که دولت پرداخت آن را ضمانت کرده و مثلا در آمریکا درجه اعتباری آنها AAA است.


  هدف انتشار این اوراق تسویه بدهی‌های دولت به طلبکاران غیردولتی، کنترل نقدینگی بازار، اجرای سیاست‌های پولی، تأمین کسری بودجه و مدیریت بازار است. عملا اوراق خزانه اسلامی می‌تواند کمک کند تا فرآیند تسویه حساب با پیمانکاران و به تبع آن راه افتادن پروژه‌های عمرانی تسهیل شود.


  گفتنی است: نخستین اوراق اسناد خزانه اسلامی در حجم ۴۰۰ هزار برگه با نماد معاملاتی “اخزا ” روز هشتم مهرماه سال ۹۴ از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران عرضه شد که شرکت سپرده گذاری مرکزی مسئولیت پرداخت سود این اوراق را برعهده دارد.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *