۴ مزیت بورسی شدن صندوق های بازنشستگی


 


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” علی سعیدی، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگویی رادیویی در مورد نتایج حاصل از بورسی شدن صندوق‌های بازنشستگی، گفت: اگر شرکت‌های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی در بورس پذیرش شوند، به طور حتم برای مجموعه صندوق بازنشستگی از نظر کنترل، شفافیت، نقدشوندگی و کسب اطلاعات دقیق‌تر از دارایی‌ها، بسیار مفید خواهد بود.


وی در ادامه بیان کرد: به هر میزان که تصدی‌گری در صندوق بازنشستگی کاهش پیدا کند و امکان سرمایه‌گذاری کوتاه مدت وجود داشته باشد؛ مدیریت، مشکلات بنگاه‌داری و مسائل مربوط به آن از مجموعه فعالیت‌های صندوق بازشستگی خارج می‌شود. همچنین با بورسی شدن این صندوق‌ها، علاوه بر نظارت هلدینگ‌های بازنشستگی، نظارت عمومی و  مردمی نیز به آن اضافه می‌شود.


علی سعیدی در مورد مشکلات کنونی صندوق‌‌ها  و  تبعات آن در بورس مطرح کرد: مشکلات صندوق‌های بازنشستگی با مسائل زیر مجموعه آنها متفاوت است. بنابراین زمانی که در مورد مشکلات صندوق‌های بازنشستگی صحبت می‌شود، منظور اصلی کسری بودجه صندوق‌ها برای پرداخت حقوق بازنشستگان است.


وی افزود: اگر زیر مجموعه این صندوق‌ها شرایط پذیرش در بورس را پیدا کنند، مسائل جدیدی برای بورس به وجود می‌آید، اما در این میان نکات مثبتی مانند متنوع شدن سبد سهام برای سرمایه‌گذاران بورسی نیز وجود دارد. همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز فرصت‌های تازه‌ای برای سرمایه‌گذاری روی سهام جدید به دست می‌آورند. افزون بر این، نتایج عمومی حاصل از پذیرش شرکت‌های جدید در بورس، منافع بسیاری نیز برای شرکت‌های زیر مجموعه صندوق‌های بازنشستگی دارد و مزایایی را نیز برای مجموع سرمایه‌گذاران بورسی ایجاد می‌کند.


معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در پاسخ به این پرسش که آیا بازار سرمایه گنجایش حضور این بنگاه ها را دارد، گفت: در عرضه‌های اولیه اخیر شاهد ایجاد تقاضای مناسب در بازار بودیم و این اشتیاق برای عرضه‌ها وجود داشت. شرکت‌های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی عموما شرکت‌های بزرگی هستند و مشابه این شرکت‌ها در حال حاضر در بورس وجود دارد. به این ترتیب، وجود این شرکت‌ها موضوع ناشناخته‌ای نیست و تصمیم به پذیرش زیرمجموعه‌های صندوق‌های بازنشستگی در بورس بسیار ارزشمند است. امیدواریم صندوق بازنشستگی و سرمایه‌گذاران نیز از منافع این تصمیم عالی برخوردار شوند.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *