×

لزوم استفاه از بتن در صنعت راه‌سازی

 • کد نوشته: 4967
 • ۳۰ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • بتن از جمله مصالحی است که در صنعت راه‌سازی از آن غفلت شده و در ایران نسبت به کشورهای دیگر، از ررویه‌های بتنی کمتر در جاده سازی استفاده می شود. شکرچی زاده، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این خصوص گفت: در اجرای پروژه‌های ملی به خصوص در حوزه راهسازی باید از رویه‌های بتنی استفاده شود.

  لزوم استفاه از بتن در صنعت راه‌سازی
 •  به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد شکرچی زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار کرد: با وجود عمر ۸۰ ساله تولید بتن در حوزه ساخت و ساز کشور، به علت ارزان بودن قیمت قیر دچار یک غفلت تاریخی در کاربرد رویه‌های بتنی در راه‌های کشور هستیم.


  رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد:  در اجرای پروژه‌های ملی به خصوص در حوزه راهسازی باید از رویه‌های بتنی استفاده شود.


  وی گفت: رکود مسکن سبب شده با وجود ظرفیت بالای تولید سیمان، مصرف آن در کشور کاهش یابد و با گسترش استفاده از رویه‌های بتنی در راه‌ها و زیر لایه‌های جاده‌ها سالیانه حدود یک و یا دو میلیون تن سیمان در این بخش استفاده شود.


  شکرچی‌زاده بیان کرد: در عرصه اجرای پروژه‌های ملی استفاده از بتن به عنوان یک ماده با عمر مفید بالا، باید در ساخت راه‌ها، اسکله‌ها، بنادر، فرودگاه‌ها و سایر ابنیه های راهسازی مورد توجه جدی قرار گیرد.


  رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان این که استفاده از رویه‌های بتنی در راه‌ها از اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن بیستم در برخی از کشورهای جهان مورد توجه قرار گرفته است، گفت: هم اکنون در برخی از کشورهای جهان به صورت گسترده از رویه‌های بتنی استفاده می‌شود و ۶۰ درصد آزادراه‌ها در کره جنوبی رویه بتنی دارند.


  قرار است در چند پروژه مهم راهسازی از جمله قطعه یک آزادراه تهران ـ شمال، ۶۰ کیلومتر از آزادراه اصفهان ـ شیراز، آزادراه بیرجند ـ قائن در خراسان جنوبی، باند ۲۹ فرودگاه مهرآباد، اپرون (پارکینگ) غربی فرودگاه امام خمینی (ره) و باند فرودگاه تبریز از رویه بتنی استفاده شود.


  طبق رویکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت تدبیر و امید قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه ۱۰ درصد راه های کشور با استفاده از رویه های بتنی آماده شود.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *