مشوق های جذب سرمایه گذار خارجی برای بازار سرمایه ایران


 


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” چاووشی مدیرعامل کارگزاری فیروزه‌آسیا، در مورد موانع ورود سرمایه‌‌گذاران خارجی به بازار سرمایه گفت: در گذشته بخاطر شرایط تحریم و محدودیت‌های مقرراتی سرمایه‌گذاران خارجی امکان حضور در بازار سرمایه ایران را نداشتند، در حال حاضر سرمایه‌‌گذار خارجی بدلیل کمبود بستر قانونی،  اطلاعی از روند افتتاح حساب، نحوه ورود و خروج پول در ایران ندارد، حتی بانک‌های ایرانی نیز قوانین کاملی در این زمینه ندارند، بنابراین علاوه بر ریسک بازار، ریسک افتتاح حساب و نقدینگی نیز به موانع ورود یک سرمایه‌گذار خارجی به بازار سرمایه ایران اضافه شده است.


چاووشی افزود: بنابراین بخش مهمی از رفع موانع جذب سرمایه‌گذار خارجی را باید بازار پولی و بانک مرکزی پیگیری کند تا با توجه به ساختار موجود مشکلات و موانع برطرف شود.


عضو هیات مدیره کارگزاری فیروزه آسیا بیان کرد: در بازار سرمایه همه بسترهای قانونی برای سرمایه‌گذار خارجی وجود دارد، در حال حاضر دریافت کد سهامداری برای خرید و فروش سهام توسط سرمایه‌گذراران خارجی به سهولت انجام می شود،  ولی جهت افتتاح حساب، نحوه واریز و دریافت پول مشکلاتی وجود دارند باید مقرراتی برای این نقل و انتقال پول تصویب شود تا سرمایه‌گذار خارجی بتواند با خیال راحت پول خود را جابه جا کند.


وی افزود: از جذابیت‌های موجود در بازار سرمایه ایران می‌توان به تنوع ابزارهای موجود در بازار مانند اوراق بهادار و سهام، اوراق با درآمد ثابت و ابزارهای مالی مانند واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را نام برد، با توجه به عدم رشد مناسب در سال‌های گذشته در حال حاضر پتانسیل رشد مناسبی در بازار سرمایه ایران نهفته است، همین امر جذابیت سرمایه‌گذاری را برای هر سرمایه‌گذاری افزایش می‌دهد، سرمایه‌گذار می‌تواند با توجه به سطح تحمل پذیرش ریسک خود سرمایه‌گذاری کند.


مدیرعامل کارگزاری فیروزه آسیا گفت: سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند ریسک بازار و ریسک تجاری را بپذیرد ولی برخی ریسک‌ها مانند خلا قانونی موجود را هیچ سرمایه‌گذار خارجی نمی‌پذیرد و انتظاری هم نمی‌توان از سرمایه‌گذار خارجی جهت سرمایه‌گذاری داشت.


چاووشی وجود مشوق‌ها برای سرمایه‌گذار خارجی از جمله تخفیف در کارمزدها را در بازار سرمایه ایران  بی‌اهمیت خواند و آن را برای سرمایه‌گذار خارجی که با حجم نقدینگی بالا اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند دارای اولویت ندانست، وی معتقد است؛ بهترین مشوق برای سرمایه‌گذار خارجی وجود اطلاعات لازم برای تحلیل صنایع و شناخت کامل شرکت‌های موجود در بازار است، تا بتواند در راستای یک سرمایه‌گذاری آگاهانه اقدام نماید.


این کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر این اطلاعات و کمک‌ها براحتی از طریق کارگزاران و شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری برای آنها قابل دستیابی است.


مدیرعامل کارگزاری فیروزآسیا  در پاسخ به این سوال که سرمایه‌گذاران خارجی موجود در بازار سرمایه ما بیشتر جذب بورس اوراق بهادار یا بورس کالا می شوند گفت: آنها به طور معمول اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بهادار می‌کنند چون جذابیت بیشتری نسبت به بازار کالا برای آنها دارد.


چاووشی در پایان تاکید کرد: از جمله موانعی که می‌توان رفع آن را در جذب سرمایه‌گذار خارجی مهم برشمرد این است که شرکت سپرده‌گذاری در نحوه دریافت سود سهام شرکت‌ها و حق تقدم آنها مکانیسم و تسهیلاتی فراهم نماید تا شرکت‌های کارگزاری بتوانند این اقدامات را برای مشتریان خارجی خود انجام داده و به حساب آنها واریز کنند.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *