×

درخشش دوباره ستاره خلیج فارس/ تکمیل پروژه بزرگترین طرح پالایشگاهی

 • کد نوشته: 5073
 • ۰۱ آبان ۱۳۹۶
 • ۰
 • پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه‌ای ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه در دست ساخت میعانات گازی منطقه خاورمیانه، از ظرفیت تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین و ۱۴ میلیون لیتر گازوییل با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا برخوردار است و قرار بود ایران را در تولید بنزین خودکفا کند، اما به دلیل مشکلات مالی و مدیریتی تکمیل این پروژه ۱۱ سال به طول انجامید. اکنون مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی با حمایت از تغییر مدیریت این پالایشگاه، عزم وزارت نفت را برای تعیین تکلیف این پالایشگاه نشان داد.

  درخشش دوباره ستاره خلیج فارس/ تکمیل پروژه بزرگترین طرح پالایشگاهی
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایرنا، علیرضا صادق آبادی مدیرعامل جدید شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی چند روز پس از انتصاب خود، مدیر بزرگترین طرح پالایشگاهی کشور یعنی پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس را تغییر داد. 


  پالایشگاه ستاره خلیج فارس که قرار بود در مدت چهار سال ساخته شود، هنوز پس از ۱۱ سال به سرانجام نرسیده است. شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو)، شرکت زیرمجموعه سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) بزرگترین سهام دار این پالایشگاه است، البته اکثریت سهام این پالایشگاه را در اختیار ندارد.


  با توجه به اینکه تاپیکو با سهم ۴۹ درصدی، بزرگترین سهامدار این پالایشگاه است، در سال‌های گذشته، حق انتخاب مدیرعامل به این شرکت زیرمجموعه شستا واگذار شده بود اما تغییرات مدیریتی پی در پی و سوءمدیریت و مشکلات مالی؛ همگی دست به دست یکدیگر دادند تا روند ساخت بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی کشور، به سرانجام نرسد.


  شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (۴۹ درصد)، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران (۱۸درصد) و شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت ( ۳۳درصد) سهام داران این پالایشگاه را تشکیل می دهند. 


  با وجود آنکه قرار بود این پالایشگاه در مدت چهار سال به پایان برسد، اما پس از گذشت ۱۱ سال هنوز به نتیجه نرسیده و حتی مشخص نیست که فازهای دوم و سوم این پالایشگاه در چه زمانی قرار است در مدار تولید قرار گیرند.


  روند نادرست خصوصی سازی و ورود سازمان ها و دستگاه های غیرتخصصی در مدیریت پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و پروژه های صنعت نفت، مشکلی است که دامان این صنعت راهبردی کشور را گرفته و خسارت های سنگینی را به دلیل سوءمدیریت به کشور تحمیل می کند.


  در ماه های اخیر و پس از تغییر مدیریتی، روند تکمیل این پالایشگاه دچار مشکلاتی شده و حتی متوقف شده بود. 


  اصرار مدیرعامل جدید بر انتقال حدود ۱۰۰ نفر از نیروهای این پالایشگاه به یک شرکت دیگر و کندی تکمیل و راه اندازی واحدهای جدید، مشکلی بود که درماه های اخیر، گریبان این پالایشگاه را گرفته بود.


  اخذ برخی تصمیمات مدیریتی باعث شده بود که کارکنان این پالایشگاه به جای کار برای راه اندازی واحدهای جدید، بارها در اعتراض به اقدامات مدیریت در مقابل مجلس و وزارت نفت تجمع کنند. 


  تصمیم مدیرعامل جوان پالایش و پخش برای تعیین تکلیف ستاره 


  پس از بروز مشکلات در پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادق آبادی مدیرعامل جدید شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی که برای بازدید از این طرح، به بندرعباس رفته بود، تصمیم به تغییر مدیرعامل این پالایشگاه گرفت. 


  بدین ترتیب با تصویب هیات مدیره، دوره مدیریت چهار ماهه مرتضی امامی به پایان رسید و محمدعلی دادور به عنوان مدیرعامل جدید کار خود را آغاز کرد. 


  صادق آبادی که به عنوان جوانترین معاون وزیر نفت به شمار می رود، با این تصمیم نشان داد که عزمی جدی برای سروسامان دادن به وضعیت این پالایشگاه دارد. 


  صادق آبادی در مراسم معارفه خود گفته بود: تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس جزو اولویت های اصلی این وزارتخانه است. 


  وی تاکید کرده بود: تکمیل هر سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بهره برداری از آن می‌تواند بار امنیتی و روانی تامین بنزین را در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران کاهش دهد. 


  بیژن زنگنه وزیر نفت نیز در مراسم معارفه صادق آبادی که به تازگی برگزار شد، توجه به توسعه سریع پالایشگاه ستاره خلیج فارس را خواستار شده بود.


  با توجه به ناتوانی سهامدار ۴۹ درصدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای ساخت این پالایشگاه، فعالان صنعت نفت از این تصمیم استقبال کرده و امیدوار هستند که ورود شرکت ملی پالایش و پخش بتواند، تکمیل این پالایشگاه که با امنیت انرژی کشور، مرتبط است را هر چه سریعتر به پایان برساند.


   


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *