سرپرست وزارت نیرو: اتصال شبکه برق ایران به عراق تا یک ماه آینده


به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایرنا، ستار محمودی در حاشیه سی و دومین کنفرانس بین المللی برق، در جمع خبرنگاران گفت: هم اکنون با برخی کشورهای همسایه تبادلات برقی داریم؛ به برخی از کشورها برق صادر می کنیم و در مواقع مورد نیاز، از برخی کشورها برق وارد می‌کنیم.


وی با اشاره به اینکه ایران به عراق فقط صادرات برق دارد، گفت: اکنون به دنبال این هستیم به زیرساخت‌های عراق کمک کنیم که زمینه‌های سنگرون شدن (اتصال) برق ایران و عراق در حال انجام است.


کاهش نوسانات برق از ۱۲۵ به ۱۲ دقیقه


محمودی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در سال ۱۳۹۲ میزان فرکانس خارج از بازده مجاز (نوسانات برق) ۱۲۵ دقیقه بود که در سال ۱۳۹۵ به ۱۲ دقیقه رسید.


سرپرست وزارت نیرو افزود: این رکورد خوبی است که باید در سالهای آینده به سمت تک رقمی شدن حرکت کند.


وی ادامه داد: صنعت برق کشور به عنوان یک صنعت پیشرو توسعه در کشور جایگاهی ویژه دارد؛ در دنیا هر کشوری که مصرف برق بیشتری داشته باشد به عنوان کشوری که شتاب و توسعه بیشتری دارد شناخته می‌شود اما یک شرطی در کنار آن وجود دارد که این شرط، استفاده از انرژی برق برای تولید و خدمات با ارزش افزوده است.


محمودی با اشاره به اینکه در کشور ما رشد مصرف برق سالانه ۶ درصد است، گفت: این میزان رشد نسبت به آنچه در دنیا وجود دارد، حدود یک و نیم برابر بیشتر است.


وی تاکید کرد: ما باید به سمتی حرکت کنیم که مصرف برق بیشتر در عرصه‌های صنعت، تولید و خدماتی باشد که ارزش افزوده ایجاد شود؛ این مساله یکی از هدفگذاری‌های وزارت نیرو در برنامه ششم است.


افزایش حق انشعاب برق


وی در مورد افزایش حق انشعاب‌های برق گفت: وقتی صحبت از حق انشعاب و تعرفه می‌شود، باید ابعاد آن توضیح داده شود؛ ما ۳۴ میلیون مشترک داریم که از شبکه برق برخوردار هستند؛ با این تغییر تعرفه‌ها، در وضعیت این مشترکان اتفاق جدیدی نمی‌افتد. 


محمودی گفت: در طول سال به‌طور میانیگن ۸۰۰ هزار تا یک میلیون اشتراک جدید را واگذار می‌کنیم که نرخ واگذاری این اشتراک‌ها حدود ۲۰ درصد تغییرات خواهیم داشت.


سرپرست وزارت نیرو گفت: این تغییر تعرفه‌ها بر اساس قانون مجلس و ستاد هماهنگی بازار است؛ برنامه شروع اجرای این طرح از ابتدای سال ۱۳۹۶ بود، اما در هفت ماه نخست سال اجرایی نخواهد شد.


وی گفت: این طرح از آبان ماه یا مقداری با تاخیر شروع خواهد شد.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *