×

پیش‌بینی ۲ میلیارد دلار خط اعتبار خریدار برای بازارهای هدف صادراتی

 • کد نوشته: 5192
 • ۰۲ آبان ۱۳۹۶
 • ۰
 • قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت از پیش بینی ۲ میلیارد دلار خط اعتبار خریدار برای بازارهای هدف صادراتی ایران خبر داد که بالاترین سهم از آن عراقی‌ها است.

  پیش‌بینی ۲ میلیارد دلار خط اعتبار خریدار برای بازارهای هدف صادراتی
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایرنا، «مجتبی خسروتاج» افزود: این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی و در قالب بسته مشوق‌های صادراتی پیش بینی شده که به خریداران کالاهای ایرانی در کشورهای مختلف قدرت می‌دهد تا بتوانند محصولات و تولیدات ایرانی را به صورت مدت دار ۶ ماه، یکساله و ۲ ساله (بسته به نوع کالا) خریداری کنند.


  به گفته این مقام مسئول، در برخی کشورها به دلیل اعتبار صادراتی بالاتر ایران، اعتبار خریدار در ارقام بالاتری خواهد بود تا با نیاز و ظرفیت مشتریان منطبق بوده و پاسخگو باشد؛ در همین پیوند جدولی تهیه شده که سهم هر کشور از این خط اعتباری در آن مشخص شده است.


  وی بیان داشت: در ۲ میلیارد دلار پیش بینی شده، بالاترین سهم متعلق به عراقی هاست، زیرا بالاترین ظرفیت صادرات کالاهای ایرانی به این کشور وجود دارد.


  خسروتاج خاطرنشان کرد: اینکه چه میزان از این رقم می تواند به کشورهای هدف صادراتی اختصاص یابد، بسته به تقاضای مشتریان در این کشورهاست و رابطه مستقیم دارد.


   


  حضور عربستان در بازار عراق


  رئیس کل سازمان توسعه تجارت همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص برنامه ریزی عربستانی ها برای حضور پرقدرت تر در بازار عراق و کنار زدن ایران، تصریح کرد: جهان امروز جهان رقابت است و همه شرکت ها و فعالان اقتصادی باید آماده مواجهه و رویارویی با رقبا باشند.


  خسرو تاج تاکید کرد: اینکه فلان کشور بخواهد حضور قوی و پر رنگ در بازاری داشته باشد، نباید بر حضور شرکت های بزرگ ایرانی خدشه‌ای وارد کند، زیرا همواره باید پیش بینی انواع و اقسام رقیبان و استراتژی‌های آنها در بازار را داشت.


  پیشتر رایزن اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در عراق به ایرنا گفته بود: استفاده ایران از فرصت های اقتصادی و تجاری به یک بازمهندسی در روش‌ها و فرایندها برای موفقیت در بازار عراق نیاز دارد.


  عراق یکی از مهمترین بازارهای صادراتی کشور است، به طوری که جمهوری اسلامی ایران در ۶ ماه نخست امسال با سه میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار صادرات، به دومین مقصد صادراتی این کشور تبدیل شد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *