مشاور ارشد بانک مرکزی انگلستان از دو تهدید بزرگ برای بازارهای مالی جهانی می‌گوید


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از بیزنس اینسایدر، مارک یالوپ مشاور ارشد بانک انگلستان و عضو شورای قانون‌گذاری بانک انگلستان در مصاحبه با بیزنس اینسایدر عنوان کرد دو خطر عمده‌ای که بازارهای جهانی را تهدید می‌کند عبارتند از: ۱. الکترونیک شدن بازارها و شقه شقه شدن قوانین جهانی.


او عنوان کرد رویکرد جداگانه قانون‌گذاران جهانی در بازارهای مالی و نیز پیامدهای ناخواسته استفاده از تکنولوژی می‌توانند در بلند مدت اثرات منفی بسیار زیادی داشته باشند. او البته در این مصاحبه تأکید کرد که منظور او این نیست که در آینده قرار است در نتیجه این دو تهدید فاجعه‌ای رخ دهد یا شاهد سقوط بازارهای جهانی باشیم.


از نظر یالوپ الکترونیک شدن بازارهای جهانی باعث نمی‌شود که سوء کارکرد این بازارها کاملاً برطرف شود. اگرچه افزایش استفاده از تکنولوژی در معامله‌گری به خودی خود چیز بدی نیست اما او ادامه می‌دهد که شما نمی‌توانید بدون استفاده از رویکردهای حفاظتی و امنیتی از آن استفاده کنید. استفاده بیشتر از تکنولوژی در بازارهای مالی بعد از بحران مالی اتفاق افتاد به این منظور تا بتوانند شفافیت در بازارها را افزایش دهند.


یالوپ در ادامه عنوان کرد با اینکه سال‌هاست بازارها در حال استفاده از تکنولوژی هستند اما همچنان مشاهده می‌کنیم بازارها هنوز از مشکلات عمده‌ای رنج می‌برند. او می‌گوید حرکت به سمت معامله‌گری الکترونیک  نتوانسته است تمامی مشکلات را حل کند و اگر بتواند مشکلی را حل کند مشکل دیگری در جای دیگری ایجاد می‌کند.


این عضو کمیته قانون‌گذاری بانک انگلستان گفت اکنون مردم واقعاً به سطحی رسیده‌اند که نگران پیامدهای ناخواسته الکترونیک شدن بازارهای مالی‌اند.


مارک یالوپ ادامه می‌دهد: مشکلات استفاده از تکنولوژی شامل ایجاد فرصت‌های جدیدی برای دستکاری بازارهاست، مثلا معامله‌گران می‌توانند به صورت الکترونیکی تقاضاها برای خرید و فروش را غیرواقعی‌تر از آنچه که به صورت واقعی در جریان است نشان دهند و یا اینکه امتیازات ناعادلانه‌ای را برای بسیاری از معامله‌گران ایجاد کنند، آن هم زمانی که سرعت به عاملی اساسی دربازارهای مالی در نتیجه استفاده از تکنولوژی تبدیل می‌شود.  


مسئله‌ی دیگری که از منظر یالوپ تهدیدی برای بازارهای مالی به شمار می‌رود، تکه تکه شدن قانون‌گذاری حاکم بر بازارهای جهانی است. او در مصاحبه با بیزنس اینسایدر گفت: «بدون تردید ما اکنون در برهه‌ای از زمان به سر می‌بریم که همکاری بین‌المللی در حوزه قوانین و مقررات بازارهای مالی نسبت به شش یا هفت سال پیش بسیار ضعیف‌تر است. آنچه که اکنون در حال مشاهده آن هستیم «شقه شقه شدن» مقرراتی جهانی است.


از آنجایی که بازارها جهانی و در هم تنیده هستند، تمرکز بر موضوعات محلی از چشم‌انداز نتایج بازار بسیار ریسکی و خطرآفرین است. در‌س‌هایی که در سطح جهانی گرفته شده است همه جا یکسان نبوده و آنها تمایل دارند در نظام حقوقی خاص خود فعالیت کنند.  


یالوپ عنوان کرد بعد از بحران مالی قانون‌گذاران رویکردهای مختلفی اختیار کردند چرا که نوع‌تأثیرگذاری آنها از تنظیمات بازار متفاوت بود.


این تحلیل‌گر ارشد مالی در بانک انگلستان گفت اگر چه در آن زمان اجماع کاملی نسبت به نیاز به قوانین و مقررات بر بازارهای مالی در سطح بین‌المللی وجود داشت، اما قانون‌گذاران در سراسر جهان منافع ملی خود را اولویت‌بندی کردند.


این شقه شقه شدن قوانین و مقررات معامله‌گران را قادر می‌سازد که از اختلاف قوانین بین نظام حقوقی A و نظام حقوقی B سودآوری کنند و نیز بتوانند سوء استفاده کنند.


مارک یالوپ تأکید کرد که عملکرد بد بازارهای مالی صرفاً محصول عملکرد بد افراد نیست بلکه فاکتورهای فرهنگی و محیطی و  نیز کمبود قوانین و مقررات باعث می‌شود بازارهای مالی به خوبی عمل نکنند. 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *