نتایج خیره‌کننده لیست اعراب در انتخابات اسرائیل


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روزنامه هاآرتص نتایجی که احزاب عربی در انتخابات کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) محقق کردند را “زلزله” توصیف کرد.


این روزنامه این پیروزی را به رای دهندگان عرب اسرائیل نسبت داد که تعداد بالایی از آنها در رای گیری شرکت کردند در عین حال این لیست حمایت اضافی رای دهندگان یهود را نیز به دست آورد.


نتایج غیرنهایی اشاره دارند به اینکه لیست مشترک عربی متشکل از احزاب عرب دست‌کم ۱۵ کرسی به دست آورده یعنی دو کرسی بیشتر از کرسی‌های به دست آمده در آخرین انتخابات.


این روزنامه افزود: کنست آینده دربرگیرنده ۱۷ نماینده عرب به دلیل وجود اعراب در لیست‌های احزاب یهود خواهد بود.


هاآرتص نتایج چشمگیر اعراب را دو عامل اصلی یعنی افزایش گسترده شمار رای‌دهندگان از داخل جامعه عربی و کاهش حمایت احزاب یهود در بین رای دهندگان عرب عنوان کرد.


اورشلیم پست نیز نوشته بود، استقبال رای‌دهندگان عرب از رای گیری در انتخابات روز دوشنبه از سال ۱۹۹۹ در بالاترین سطح بود.


ایمن عوده، رئیس لیست عربی نسبت به نتایج حاصله لیست خود ابراز خرسندی اما از نتایج راست‌گراها ابراز نارضایتی کرد و گفت، لیست برای ممانعت از نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو و تشکیل دولت توسط او تلاش خواهد کرد.


او در توییتر نوشت، دستاوردی بی‌سابق برای لیست مشترک و کل جامعه عربی.


عوده خاطرنشان کرد: امروز بیش از گذشته مشخص شده که لیست مشترک نبرد علیه دولت راست‌گرا را هدایت می‌کند و مسیر طولانی است اما ما به آینده مشترک در امنیت و صلح دست می‌یابیم.


منبع: ایسنا 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *