اظهارات وزیر خارجه آمریکا علیه ایران


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزیر امور خارجه آمریکا بدون اشاره به بی‌تعهدی کشورش در قبال برجام و خروج غیرقانونی از این توافق بین‌المللی، خواستار پاسخگو کردن ایران در قبال تعهدات هسته‌ای خود شد.


به گزارش خبرگزاری رویترز، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه‌شب در یک کنفرانس خبری گفت که جامعه بین‌المللی باید ایران را در قبال تعهدات هسته‌ای خود [در برجام] پاسخگو کند.


پمپئو همچنین مدعی شد: ایران با خودداری عمدی از اعلام مواد هسته‌ای که این هفته در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است، توافق‌های پادمانی خود که به واسطه پیمان منع گسترش (NPT) الزامی شده را آشکارا نقض می‌کند.


وزیر امور خارجه آمریکا در حالی این اظهارات را مطرح کرد که کشورش با وجود تایید پایبندی کامل ایران به برجام از سوی نهادهای بین‌المللی و حتی نهادهای اطلاعاتی واشنگتن، به صورت یکجانبه و غیرقانونی در اردیبهشت سال گذشته از این توافق خارج شد و برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت همه تحریم‌های رفع شده را علیه ملت ایران بازگرداند.


پمپئو افزود: ایران باید فورا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری و به صورت کامل به تعهدات پادمانی خود به آژانس عمل کند. همه کشورها باید ایران را نسبت به تعهداتش پاسخگو کنند، در غیر این صورت ان‌پی‌تی ارزش کاغذی را که روی آن نوشته شده هم ندارد.


منبع: ایرنا 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *