صندوق‌های سرمایه‌گذاری؛ گزینه مناسب یک سرمایه‌گذاری مطمئن و ایمن


صندوق‌های سرمایه‌گذاری همواره به عنوان یکی از ایمن‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در سراسر دنیا مطرح است. در دو سال اخیر باتوجه به بازدهی بالای بورس، مدیران و مسئولان ارشد این نهاد مالی افراد مبتدی و نابلد را به سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها تشویق می‌کردند. از این رو با توجه به نزدیکی به روزهای پایانی سال به بررسی صندوق‌ها پرداخته و در میان تمامی آن‌ها به صندوق‌های قابل معامله در بورس که با اصطلاح ETF معروف هستند توجه ویژه‌ای کرده‌ایم.


آخرین رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تا پایان بهمن‌ماه (منبع:سامانه رسام)


در حال حاضر بیش از ۲۰۰ صندوق سرمایه‌­گذاری در رشته­‌های گوناگون و گروه­‌های متفاوت، مشغول به فعالیت هستند و منابع مالی تحت مدیریت آن‌ها نزدیک به ۱۹۸ هزار میلیارد تومان است. همین امر شناسایی بهترین صندوق یا صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری برای عموم را دشوار، پیچیده و زمان­‌بر ساخته است.


با استفاده از سیستم رتبه‌بندی صندوق‌ها، مردم به آسانی می­‌توانند صندوق‌­های مناسب جهت سرمایه ­گذاری را متناسب با بودجه و اهداف خود انتخاب نمایند. سامانه هوشمند رتبه­‌بندی صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به پایان بهمن‌ماه ۱۳۹۸، برترین صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری را مشخص کرده است. صندوق­‌های حائز بیشترین امتیاز در سه طبقه اصلی، شامل صندوق‌های با درآمدثابت، سهامی و مختلط، به شرح ذیل بوده است:


1


شایان ذکر است که رتبه‌بندی فوق بر اساس امتیاز‌دهی به معیارهای ۱۵ ‌گانه مربوط به فعالیت و عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس مدل انحصاری شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت حاصل شده که به صورت دوره‌ای به‌روز می‌گردد.


شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت در جهت ارتقای شفافیت صنعت صندوق­‌های سرمایه‌‌گذاری و کمک به تصمیم‌گیری بهتر سرمایه­‌گذاران، سامانه هوشمند رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری را ایجاد نموده و بدون هیچ‌گونه تورش و جانب‌داری صندوق‌های برتر را معرفی می‌نماید. لازم به ذکر است که رتبه‌بندی ارائه شده بر اساس ویژگی­‌های ساختار صندوق­‌ها و عملکرد گذشته آنها ارائه شده و تضمینی برای بازدهی بیشتر صندوق­‌های اشاره شده در آینده نیست.


نمونه‌ای از بازدهی هفتگی صندوق‌ها:


پربازده‌ترین صندوق‌ها در هفته منتهی به ۹ اسفند ۱۳۹۸


 


صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف دارای بازده و ریسک متفاوتی هستند. صندوق‌های با درآمد ثابت که بیشترین درصد سرمایه‌گذاری را در اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده بانکی دارند جزء کم‌ریسک‌ترین صندوق‌ها بوده و همچنین بازده مورد انتظار آن‌ها کم‌تر از بقیه صندوق‌هاست.


پربازده‌ترین صندوق‌های با درآمد ثابت در هفته منتهی به ۹ اسفند ۹۸ با لحاظ صندوق‌های قابل معامله به شرح ذیل است:


 


2


 


 صندوق‌های سهامی بیشترین ریسک و بازده مورد انتظار را دارند. این صندوق‌ها بیشترین درصد سرمایه‌گذاری را در سهام و حق تقدم سهام انجام می‌دهند. بنابراین ریسک این صندوق‌ها بیشتر از سایرین است.


پربازده‌ترین صندوق‌های سهامی در هفته منتهی به ۹ اسفند ۹۸ با لحاظ صندوق‌های قابل معامله به شرح ذیل است:


3


 در برابر دوگروه معرفی شده، صندوق‌های مختلط قرار دارد که با ایجاد توازن در ترکیب دارایی‌های خود رویه متعادل‌تری را در ریسک و بازده اتخاذ کرده‌اند. این صندوق‌ها تقریباً به طور یکسان هم در سهام و حق تقدم سهام و هم در اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند.


پربازده‌ترین صندوق‌های مختلط در هفته منتهی به ۹ اسفند ۹۸ با لحاظ صندوق‌های قابل معامله به شرح ذیل است:


4


صندوق‌های قابل معامله در بورس


در میان تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری معرفی شده هر سه مدل آن‌ها می‌تواند در قالب صندوق‌های قابل معامله در بورس به راحتی و همانند سهام شرکت‌ها، خرید و فروش شود.


هم‌اکنون تعدادی از صندوق‌ها از قابلیت فوق برخوردارند که به تفکیک با درآمد ثابت، سهامی و مختلط، همراه با میزان بازدهی آن‌ها از ابتدای تاسیس تا تاریخ ۱۰ اسفند آورده شده است.


صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد همواره بازدهی بالاتر همراه با ریسک بالاتر دارند.


5


6


7


بازدهی ETFها در سال ۹۸


صندوق‌های قابل معامله هستی بخش آگاه، توسعه اندوخته آینده، آسمان آرمانی سهام، تجارت شاخصی کاردان و آرمان آتیه درخشان مس، پربازده‌ترین صندوق‌های قابل معامله از ابتدای سال جاری بوده‌اند.


8


برای مشاهده خلاصه اطلاعات ۵ صندوق پربازده و دریافت تمامی مطالب فوق به صورت یکجا فایل پی دی اف ذیل را دانلود نمایید. 


 


دانلود فایل


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *