افزایش نرخ دلار نیمایی و بازی با دامنه نوسان، اهرم دولت برای جذابیت بازار سهام/ رشد دلار نیمایی به ۱۵ هزار تومان ریسک‌های بازار را تعدیل می‌کند/ سهامداران روی تک‌سهم‌ها تمرکز کنند


در ساعت‌های پایانی آخرین روز معاملات بورس هفته گذشته، خبر کاهش دامنه نوسان از ۵ به ۲ درصد از سوی سازمان بورس، نارضایتی بسیاری از فعالان بازار را درپی داشت. واکنش‌های انتقادی و اعتراضی به این تصمیم و همچنین ضد و‌ نقیض‌گویی برخی از مدیران باعث شد تا بانک مرکزی و وزارت اقتصاد این تصمیم را فعلا وتو و تصمیم نهایی را به روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه موکول کنند. هرچند هنوز مشخص نیست که نشست شورای عالی بورس در این روز، به دلیل گسترش دامنه کرونا ویروس و اخطارهای بهداشتی مبنی بر جلوگیری از نشست‌ها و جلسات، برگزار شود اما بازار سرمایه در تب و تاب نتیجه آن باقی می‌ماند. در همین زمینه با نیما آزادی، تحلیلگر و کارشناس ارشد بورس و بازار سهام، گفت‌وگو کرده‌ایم. وی به خبرنگار بااقتصاد، می‌گوید: «تصمیم نهایی برای کاهش دامنه نوسان هنوز مشخص نیست اما تمایل دولت برای افزایش نرخ دلار نیمایی و بازی با دامنه نوسان، نشان می‌دهد که تلاش می‌کنند جذابیت بازار سهام را حفظ کنند و شرکت‌ها با استفاده از این اهرم، بخشی از بازارشان را که در تحریم‌ها از دست داده‌اند، جبران نمایند.» آزادی همچنین در این شرایط به سهامداران توصیه می‌کند که «به رقم شاخص توجه نکنند و با تحلیلگری، روی تک‌سهم‌های ارزنده تمرکز داشته باشند.» متن کامل این گفت‌وگو در پی می‌آید:


                                   ************


-تصمیم سازمان بورس برای کاهش دامنه نوسان از ۵ به ۲ درصد و توقف آن دست‌کم تا آخر هفته، چه تاثیری روی بازار سهام می‌گذارد؟


تصمیم نهایی مبنی بر کاهش دامنه نوسان هنوز مشخص نیست و به روز چهارشنبه بیستم اسفندماه موکول شده است و باتوجه به وضعیت کشور در شرایط اپیدمی کرونا ویروس، هنوز معلوم نیست که این جلسه برگزار می‌شود یا نه! اما مدیران سازمان بورس هم دغدغه‌های خودشان را دارند. نگرانی آنها با این حجم از تزریق نقدینگی به بازار سرمایه برای دوره‌های اصلاحی بازار است که حجم شکایت‌ها و نارضایتی‌های سهامداران را افزایش می‌دهد، به‌ویژه برای سهامداران تازه‌وارد که توهم و توقع روند دایمی مثبت و رو به بالا را از بورس دارند و این مساله برای شرایط سرمایه‌گذاری آسیب‌زاست. البته تصمیم سازمان برای کاهش دامنه نوسان، کمی نپخته و نسنجیده  بود و به‌نظر می‌رسد نخستین گزینه‌ای که به ذهن‌شان رسید را سعی کردند اجرا کنند اما مقام‌های بالادستی آن را وتو و لغو کردند.


-دلیل دخالت مسئولان دولتی مانند رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در بازار سهام و توقف فعلی کاهش دامنه نوسان، چیست؟


در حال حاضر ریسک سیستمی در بازار سرمایه کمی بالاست. اپیدمی کرونا ویروس بسیاری از بورس‌های بزرگ جهان را منفی و با ریزش‌های قابل توجهی در هفته‌های اخیر مواجه کرد و حتی موجب سقوط ۹درصدی قیمت جهانی نفت در یک روز شد. این مسایل، ریسک سیستمی بورس ایران را نیز بالا می‌برد اما بی‌ارزشی ریال در دو سه ماه اخیر -که با مجوز دولت نرخ ارز نیمایی افزایش یافته است- باعث شد تا شرکت‌ها بخشی از بازارشان را که در تحریم‌ها و افت قمیت جهانی از دست داده‌اند، با استفاده از رشد قیمت دلار نیمایی تعدیل کنند. به‌نظر می‌رسد دولت با این اهرم بازی می‌کند و با توجه به شیب افزایشی در دو سه ماه اخیر، اجازه رشد بیشتر را هم به قیمت دلار خواهد داد. رشد دلار نیمایی به ۱۵ هزار تومان، تمام ریسک‌هایی که اخیرا به بازار وارد شده است را تعدیل می‌کند و اعداد را بالاتر می‌برد. بنابراین، دلار می‌تواند جذابیت بازار را همچنان بالا نگه دارد. درحالی‌که یک چشم فعالان بازار سرمایه به سمت بازار ارز است، رشد قیمت دلار می‌تواند به شکل تهاجمی تقاضا را برای بازار سرمایه افزایش دهد و رشد ۱۰ درصدی نرخ ارز، قیمت سهام را ۳۰ تا ۴۰ درصد هم افزایش می دهد. به‌هرروی، شاید دولت با این مدل وضع قوانین می خواهد شرایط را کنترل کند. چنانچه این پلن را در بازار ارز هم پیاده کردند و به صورت کنترل شده، نرخ‌ها را افزایش می‌دهند. این محدودیت‌ها در نوسانات، شرایط بازار را کنترل می‌کند اما روند حرکتی بازار را تغییر نمی‌دهد و روند سهم‌های ارزشمند شاید کندتر شود اما به سمت اهداف‌شان پیش می‌روند.


-بنابراین شما با تصمیم کاهش دامنه نوسان موافق نبودید. چرا؟


کم کردن دامنه نوسان به این شکل درست نیست و در صورت اجرا، مشکل از جای دیگری سر باز می‌کند و صف‌های سنگین خرید در سهم‌هایی که نوسانی هم نکردند ایجاد می‌شود. نوسان ۲ درصدی برای جماعت فروش، جذابیتی ایجاد نمی‌کند و تمهیدات دیگری باید بیندیشند. بهترین تصمیم هم افزایش تعداد عرضه اولیه‌های بزرگ است و در شرایطی که ولع در بازار زیاد است حجم عرضه‌های بزرگ مانند پتروشیمی تندگویان را باید افزایش دهند تا عطش بازار، فروکش کند. همچنین بخش قابل توجهی از بازار مانند سهم‌های فرابورس و بازار پایه که شامل شرکت‌های زیادی هم می‌شوند، عملا ۵ درصد نوسان نمی‌کنند و دامنه نوسان یک تا ۳ درصد است بنابراین دامنه نوسان ۵ درصد هم برای بازار چیز عجیبی نبوده است و بازار به این مخالفت‌ها و بیانیه صادرکردن‌ها عادت دارد.


-با توجه به روند امروز بازار و ریزش شاخص بورس، برای هفته‌های پایانی سال چه رقمی را برای شاخص پیش‌بینی می‌کنید؟


عدد شاخص اهمیتی ندارد و تک‌سهم‌ها و سهم‌هایی که ارزشمند و جذاب هستند، برای فعالان بازار و سهامداران بازدهی بهتری دارد. تمرکز سهامداران روی شاخص خوب نیست و تحلیلگران هر چند وقت یک بار برای نرخ شاخص یک عدد اعلام و به ازای هر چند هزار واحد رشد، یک رقم مقاومت پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است احساس خطر و ترس در سهامداران ایجاد کند. این مساله باعث می‌شود که برخی از سهامداران از بازار خارج شوند و یا در ترس معامله کنند. بنابراین، تمرکز روی تک‌سهم‌ها و گزینه‌های مثبت، بازدهی بیشتری برای‌شان به همراه دارد.


گفت‌‎وگو: مولود غلامی


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *