×

آخرین خبرها از عادی سازی روابط عربستان و رژیم صهیونیستی

 • کد نوشته: 237095
 • ۲۸ دی ۱۴۰۲
 • ۰
 • یک رسانه آمریکایی گزارش کرد نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پیشنهاد وزیر خارجه آمریکا برای عادی‌سازی روابط با عربستان در ازای تشکیل کشور فلسطین را رد کرد.
  آخرین خبرها از عادی سازی روابط عربستان و رژیم صهیونیستی
 • سهمقام  آمریکایی به شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا گفتند «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا که هفته گذشته به اراضی اشغالی سفر کرده بود، اعلام کرد که برای توافق تشکیل کشور فلسطین در مقابل توافق صلح با عربستان آماده نیست.

  این شبکه آمریکایی در گزارشی خبر داد بلینکن پس از گرفتن تعهداتی از «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی و چهار نفر از سران عرب برای کمک به تامین مالی بازسازی‌ غزه پس از جنگ و حمایت از بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطین پس از تغییرات به نوار غزه، به دیدار نتانیاهو رفت و به او این پیشنهاد را داد.

  طبق این گزارش، تنها درخواستی که نتانیاهو با آن موافقت کرد، این بود که تل‌آویو حمله بزرگی را علیه حزب‌الله لبنان انجام ندهد.

  مقام‌های آمریکایی در ادامه گفتند: دولت آمریکا به دنبال تحقق اهداف خود در منطقه فراتر از نتانیاهو بود.

  یکی از این مقام‌های آمریکایی می‌گوید: نتانیاهو تا ابد در سمتش باقی نخواهد ماند.

  همچنین یکی دیگر از آن‌ها گفت: امیدهای رئیس‌جمهور بایدن برای شکل‌دهی دوباره به خاورمیانه پس از جنگ، در نهایت با تشکیل کشور فلسطین در ارتباط است.

  یک مقام آمریکایی نیز در گفت‌وگو با روزنامه «تایمز اسرائیل» ضمن تایید این گزارش اظهار کرد: بلینکن در پاسخ تاکید کرد که نمی‌توان حماس را تنها با راهکارهای نظامی از بین برد و ناتوانی سران اسرائیل در اذعان به این مسئله، باعث تکرار تاریخ خواهد شد.

  او گفت: بن‌سلمان به بلینکن اطمینان داد که حاضر است به عنوان بخشی از (عملیات) بازسازی نوار غزه پس از جنگ میان اسرائیل و حماس، روابط خود را با آن عادی کند؛ در واقع شرط این توافق اقدامات اسرائیل در قبال حاکمیت فلسطینی‌هاست اما این شرط به سطح انتظارات برای توافق فوری اسرائیل با تشکیل کشور فلسطین نمی‌رسد.

  مقامات آمریکایی می‌گویند از منظر سیاسی، آمریکا به شکل جدی برای مرحله پس از نتانیاهو برنامه‌ریزی نکرده و هنوز برای همکاری با او که در طول ۲۰ روز گذشته با بایدن تلفنی گفت‌وگو نکرده، تلاش می‌کند.

  منبع: ایسنا
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *