آمارها نشان می دهد: نرخ بیکاری در ۲۴ استان تک رقمی شد


«محمود کریمی بیرانوند» صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری به تشریح مصوبات شورای‌عالی اشتغال، فرآیند و دلایل کاهش نرخ بیکاری در کشور و موضوعات مربوط به اشتغال کشور پرداخت.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین فاکتورهای بازار کار، نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان است که این پیام را می‌دهد چه تعداد از جمعیت شاغلان و بیکاران فارغ‌التحصیل هستند و تحلیل‌های آن برای کیفی بودن بازار کار بسیار مهم است که این عدد در ۳ فصل اخیر کاهشی بوده و اکنون به ۱۱.۴ درصد رسیده است و شیب کاهشی دارد.

معاون وزیر کار گفت: فاصله نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان و نرخ بیکاری خرد نشان می‌دهد چه تعداد از مشاغل کیفی بوده است. در سال ۱۴۰۰ این تفاوت تقریباً حدود ۴.۵ درصد بود که در آخرین گزارش مرکز آمار به ۳.۵ درصد رسیده است. فاصله ۶ درصدی نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان با نرخ بیکاری کل را کاهشی شده است.

کاهش اشتغال ناقص در کشور

کریمی بیرانوند ادامه داد: نرخ اشتغال ناقص نیز با روندی کاهشی رو به رو بوده از ۱۰.۶ درصد از پاییز ۱۴۰۰ به ۸.۱ درصد در پاییز ۱۴۰۲ رسیده است. نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال هم که بیانگر امید جوانان برای یافتن شغل یا دسترسی آن‌ها به پیدا کردن شغل است که از ۱۶.۱ درصد به ۱۴.۴ درصد در پاییز ۱۴۰۲ رسیده است.

وی تصریح کرد: متغیر دیگر در آمار نیروکاری مرکز آمار ایران، مربوط به نرخ مشارکت اقتصادی است. اگر نرخ مشارکت افزایشی و بیکاری کاهشی باشد به معنای رونق بازار است. این نرخ نیز ۰.۵ درصد افزایش داشته به طوری که تعداد نرخ مشارکت (جمعیت فعال) از ۴۰.۹ درصد در پاییز ۱۴۰۰ به ۴۱.۵ درصد در پاییز ۱۴۰۲ رسیده است.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به شاخص‌های اختصاصی حوزه زنان را بررسی کنیم، نشان می‌دهد که جمعیت فعال زنان به نسبت پاییز ۱۴۰۰ حدود ۵۰۰ هزار نفر و جمعیت شاغل بانوان نیز در این مدت بیش از ۶۰۰ نفر افزایش داشته است. نرخ مشارکت اقتصادی زنان هم نسبت به پاییز ۱۴۰۰ حدود ۱.۵ درصد افزایش یافته و سرعت رشد بالایی دارد.

کریمی بیرانوند تصریح کرد: نرخ بیکاری زنان جوان در پاییز ۱۴۰۰ عدد ۳۹.۷ بود که در پاییز امسال به ۲۷.۹ درصد رسیده و ۹ درصد کاهش را تجربه کرده است. نرخ بیکاری ۱۸ تا ۲۵ سال نیز حدود چهار درصد کاهشی یافته. اینها نشان می‌دهد که آمار و ارقام حوزه زنان از هر جهتی رشد مثبت داشته و ارقام امیدوارکننده است.

نرخ بیکاری در ۲۴ استان تک رقمی است

وی تاکید کرد: نرخ بیکاری در ۲۴ استان تک رقمی شد که امیدواریم در پایان دولت سیزدهم بتوانیم نرخ بیکاری را در تمام استان‌های کشور تک رقمی کنیم.

معاون وزیر کار گفت: هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم؛ اما اتفاقاتی که رخ داده به سمت روند مطلوب است. وضعیت بازار کار نسبت به گذشته بهبود یافته و رکوردهای قابل توجهی در حال ثبت است. امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان دولت سیزدهم به وضعیت مطلوب نزدیک شویم و آن را به سمت پایدار شدن ببریم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *