×

آیا مثبت های بورس در ۲ روز کاری اخیر ، قدرت تغییر روند را دارند؟

 • کد نوشته: 238196
 • ۰۷ بهمن ۱۴۰۲
 • ۰
 • روز چهارشنبه هفته گذشته و امروز ، شاهد برقراری روند مثبت در معاملات بورس بودیم ، اما آیا مثبت های شکل گرفته در این دو روز قدرت تغییر روند را دارند؟
  آیا مثبت های بورس در ۲ روز کاری اخیر ، قدرت تغییر روند را دارند؟
 • ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز جاری به عدد ۷ هزار و ۳۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به شنبه هفته پیش (۳۰ دی ماه) افت حدود ۲ درصدی را به خود دیده است. ارزش بازار بورس در روز شنبه ۳۰ دی ماه حوالی ۷۵۵۴ همتی بوده است و شاخص کل نیز در رقم  ۲ میلیون و ۱۲۶ هزار و ۸۵۵ واحدی  قرار گرفت. بیشترین تاثیر مثبت  بر روی شاخص کل را نمادهای فملی ، فولاد  و نماد ثفارس داشتند.

  همچنین گروه انبوه سازی  با ارزش معاملاتی ۳۲۸ میلیارد تومانی در رتبه اول قرار گرفت و گروه های فلزات اساسی  و خودرویی نیز با ارزش معاملاتی هایی نزدیک به ۲۰۹ و ۱۸۲ میلیارد تومانی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

  نمادهای کسعدی ؛ کسرام و نماد نخرین تک نمادهایی بودند که برای چندین روز متوالی مورد استقبال خریداران قرار گرفتند.

  روزنامه دنیای‌اقتصاد نوشت که آپارتمان‌های شمال تهران مشمول مالیات ۲ در ۱۰۰۰ شدند طراحی ایرانی «مالیات جهانی بر ملک»، یک محصول معیوب توسط دولت و مجلس در بودجه ۱۴۰۳ درست کرده است که با اجرای آن در سال آینده، مالکان آپارتمان‌های دو منطقه اول تهران مجبور می‌شوند معادل ۲ در ۱۰۰۰ قیمت تنها ملک‌شان، مالیات پرداخت کنند.

  اما روند افزایشی قیمت خودرو طی چند هفته گذشته که بیشتر ناشی از رشد انتظارات تورمی و قیمت ارز بود، این روزها متوقف و حتی عکس شده است.

  آن‌طور که رئیس اتحادیه فروشندگان خودروی تهران عنوان کرده، خرید و فروش خودرو رونقی ندارد و منحنی قیمت هم به‌تدریج در حال کاهش است.

  اما محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی کشور در روز‌های اخیر از وضعیت مطلوب ذخایر ارزی کشور سخن گفت. و همچنین وضعیت بازار ارز در سال پیش‌رو را بهتر از سال جاری پیش‌بینی و اضافه کرد که نوسانات بازار غیر‌رسمی زود‌گذر است.

  اما با این وجود دنیای اقتصاد گزارش داده است که قیمت ارز در بازار آزاد از محدوده ۵۰ هزار تومان خود را به اراقم بالاتری از ۵۵ هزار تومان رسانده است.

  انجمن جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که صنایع فولاد سازی ایران «دسامبر» امسال (۱۰ آذر تا ۱۰ دی ۱۴۰۲) با تولید ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تُن فولاد خام به رکورد تولید سالیانه ۳۱ میلیون و یکصد هزار تُن رسید.

  نرخ بهره بین بانکی در هفته منتهی به ۵ بهمن ماه ۱۴۰۲ با رشد ۰.۰۴ واحدی نسبت به هفته گذشته به ۲۳.۵۳ درصد رسید.

  اما نمایندگان مجلس وزارت صمت را مکلف کردند تا با معرفی بنیاد شهید اجازه واردات یک دستگاه خودرو به جانبازان۵۰ درصد  و بالاتر را بدهد.

  بررسی تکنیکالی شاخص کل بوری اوراق بهادار تهران

  در جریان معاملات روز جاری شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با رشد بیش از ۳ هزار واحدی همراه شد، هرچند که در یکی دو روز کاری اخیر شاخص رویه مثبتی را به خود گرفته است اما خیلی این مثبت‌ها برای تغییر روند بازار کار ساز نیست.

  از منطر تکنیالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در محدوده حمایتی میانگین های ۵۵ روزه و ۲۰۰ روزه خود قرار گرفته است و این مثبت شدن‌های چند روزه نشان می‌دهد که بازار تمایل دارد به این محدوده‌ها واکنش‌های مثبتی را از خود به نمایش بگذارد.

  می‌توان امیدوار بود که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در همین همین محدوده‌ها مورد حمایت قرار بگیرد (صرفا از منظر تکنیکالی) تا شاهد افت بیشتر شاخص نباشیم.

  اما در صورتی که که شاخص نتواند از این محدوده‌ها (میانگین‌های خود) روند مثبت را آغاز کند کار برای ماه‌های آینده بازار سرمایه به مراتب سخت‌تر خواهد شد. اتفاقی که در اوایل تابستان سال جاری با افت و شکسته شدن حمایت ۲.۲ میلیون واحدی اتفاق افتاد.

  کل

  منبع: اکو ایران
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *