آیا نرخ ارز تا پایان سال جاری دوباره افزایش می یابد؟


موسی آقایی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ازبکستان با اشاره به بحران های منطقه ای و تاثیر آن بر افزایش قیمت ارز به ایسنا گفت: چندین اتفاق داخلی و خارجی از جمله حوادث کرمان، درگیری ایران و پاکستان و همچنین حمله آمریکا و انگلستان به یمن، اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی در سوریه و شلیک به پایگاه هوایی آمریکا توسط مقاومت عراق، همگی دست به دست هم داد تا بازار ارز ما دچار نوسان و افزایش قیمت شود اما به عنوان یک فعال اقتصادی امیدوارم این حوادث و تنش های داخلی و خارجی هر چه زودتر به پایان برسد تا دوباره بازار ارز مثل ماه‌های گذشته روزهای آرام و باثباتی را داشته باشد.

آیا بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز موفق بود؟
وی در واکنش به این موضوع که گفته می‌شود بانک مرکزی در این شرایط بازار ارز را کنترل و مدیریت کرده، ادامه داد: قطعا اگر اینگونه نبود، با این سطح از نگرانی‌های سیاسی امنیتی منطقه، هم اکنون قیمت دلار بسیار بالاتر از نرخ های اخیر بود. بی تردید بانک مرکزی طبق سیاست های تثبیت و مد نظر خود می تواند همچنان به خوبی بازار ارز را مدیریت کند تا لطمه ای به اقتصاد کشور وارد نشود.

آقائی به فضاسازی رسانه‌ای و جوسازی برای سوق دادن مردم به سمت سرمایه گذاری در بازار ارز نیز گفت: بحث هجوم هیجانی و احساسی مردم به بازار ارز و تقاضاهای خُرد از سوی آنها نیز تاثیر صددرصدی و مداوم در نوسانات بازار ارز ندارد و در نهایت این بانک مرکزی است که می تواند با تکیه بر منابع ارزی و توان خود بازار را مدیریت کند. تحلیل‌ها بر این است قیمت‌های کنونی بزودی به سطح قبلی خود بازمی‌گردد.

دولت قصد ارزپاشی نداشت
این فعال اقتصادی با تایید بر عدم ارزپاشی از سوی بانک مرکزی افزود: مطمئنا اگر بانک مرکزی اقدام به ارزپاشی در بازار می کرد می توانست خیلی زودتر از اینها قیمت دلار را به پایین تر از ۵۰ هزار تومان نیز برساند، اما اینچنین نکرد. در واقع سیاست ها و برنامه های دولت و بانک مرکزی اینطور نیست که با ارزپاشی، بازار را مدیریت کنند؛ چراکه این اتفاق می تواند به اقتصاد کشور و منابع ارزی در آینده لطمه بزرگی وارد آورد.

چرا باید امیدوار بود؟
رئیس اتاق بازرگانی ایران و ازبکستان خاطر نشان کرد: باید به این نکته نیز توجه داشت که با وجود اتفاقات و درگیری های داخلی و خارجی اخیر که در مجموع بحران سیاسی نظامی امنیتی محسوب می‌شوند، همین که قیمت ارز در همین محدوده دچار نوسان شده و مثل سالهای گذشته با افزایش قابل توجهی همراه نبوده، جای امیدواری است. در نتیجه اگر اتفاق جدیدی رخ ندهد و این روند به سمت آرامش برود، بعید به نظر می رسد قیمت دلار تا پایان سال دوباره، جهش کند.

پیش بینی این فعال اقتصادی در حالی است که روز گذشته گزارش میدانی ایسنا از بازار حکایت از فروکش کردن تب و تاب قیمت دلار داشت. قیمت دلار که در روزهای گذشته در بازار آزاد همسو با اخبار سیاسی تا ۵۹ هزار تومان هم پیش رفته بود، روز گذشته در ادامه روند کاهشی روز چهارشنبه و پنجشنبه، به کانال ۵۶ هزار تومان برگشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *